A nemzetközi hitelminősítő szerda este Londonban közölte, hogy az eddigi "BB plusz"-ról a köztes "BB" fokozat kihagyásával "BB mínusz"-ra süllyesztette Ciprus hosszú futamú hazai és külső államadósságának besorolását. A Fitch az új osztályzatra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.
Az osztályzatrontáshoz fűzött elemzésében a Fitch kiemelte, hogy a ciprusi gazdaság tavaly nyáron nem egészen két év alatt másodszor süllyedt recesszióba, és a visszaesés az idén a vártnál is nagyobb ütemben tovább gyorsult.
Alaposan leszorították a hiányt - de ez sem elég
Mindeközben jelentősen romlott az idén az ország költségvetési pozíciója is. Jóllehet a kormány stabilitási programjában 2,6 százalékos idei államháztartási hiánycél szerepel a tavalyi 6,3 százalékos mínusz után, a szeptemberrel zárult kilenc hónapban azonban a hiány már meghaladta a tavalyi azonos időszakban mért deficitet.
A Fitch Ratings mindezek alapján 5 százalékos meghaladó államháztartási hiányt jósol 2012 egészére. A cég alapeseti forgatókönyve az, hogy a GDP-hez mért ciprusi államadósság-ráta - amely tavaly 71,1 százalék volt - 2014-re eléri a 120 százalékot, és ezen a szinten tetőzik.
A költségvetési helyzetet súlyosbítja, hogy a Fitch számításai szerint a három legnagyobb ciprusi bank legalább további 4 milliárd euró - a GDP-érték 22 százalékának megfelelő - tőkejuttatásra szorul.
Húzzák az IMF-tárgyalásokat
A hitelminősítő elemzése szerint a trojkával a pénzügyi segélyprogramról folytatott tárgyalások a vártnál hosszabban elhúzódnak, és a februárban esedékes elnökválasztás további késedelem kockázatával jár. A Fitch ugyanakkor egyelőre abból a feltételezéséből indul ki, hogy végül létrejön a megállapodás a trojka és a ciprusi kormány között a hivatalos finanszírozási programról.
Néhány napja egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Ciprus mélyen spekulatív, e cég osztályzati módszertanában "B3" szintű - más hitelminősítők gyakorlatában "B mínusz"-nak megfelelő - államkötvény-kötelezettségeinek kockázati besorolását, ugyancsak elsősorban azzal indokolva a döntést, hogy lassú ütemben folynak a segélyprogramról kezdett tárgyalások a trojkával.
A Moody's a múlt hónapban rontotta agresszív mértékben, egyszerre három fokozattal az addigi "Ba3"-ról - a köztes "B1" és "B2" fokozatok kihagyásával - a jelenlegi "B3"-ra a ciprusi államkötvény-osztályzatot. Közel a "Caa" besorolási szint, ilyen mélyen csak Görögország van.
Két fokozattal rontotta Ciprus eddig is spekulatív adóskockázati besorolását szerdán a Fitch Ratings, egyebek mellett azzal indokolva a döntést, hogy a vártnál lassabban haladnak a tárgyalások a Nemzetközi Valutaalap, az EU és az eurójegybank (EKB) alkotta trojkával a majdani pénzügyi támogatás feltételrendszeréről.
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
Rekorddal indult az év a londoni tőzsdén
5 perce
-
Donald Trump kész beavatkozni az iráni tüntetésekbe
33 perce
-
Vučić sokat sejtető választ adott a lehetséges Mol-NIS üzletre
körülbelül 1 órája
-
Az extrém Oulu – idén Európa egyik kulturális fővárosa
2 órája
-
Nagy Mártonék az egymillió forintos átlagbér ígéretével rúgták be 2026 ajtaját
2 órája
-
Bajnai Gordon: fordulóponthoz érkezett a gazdaság, és a politika is
4 órája
-
Kettéosztott ország veszi át az Európai Tanács soros elnöki posztját
5 órája
Mfor.hu Top24
- Újabb Revolut-szolgáltatás tűnik el Magyarországról
- Zelenszkij és Putyin is újévi beszédet tartott, így látják most a lassan négy éves háborút
- Behúzta a kéziféket a Szegedre települő BYD
- Megmenekül az olaszok egyik kedvenc étele Trump karmaitól
- Vučić: az USA szerint a Mol heteken belül átveheti a NIS-t a Gazpromtól
- Fontos információ, ezt kell kitölteni az adómentességhez
- A legrosszabbat elkerülte Szerbia, de a Molnak sem kell eljönnie a tárgyalóasztaltól
Makro / Külgazdaság
Vučić sokat sejtető választ adott a lehetséges Mol-NIS üzletre
Privátbankár.hu | 2026. január 2. 11:43
Az orosz Gazpromnak és Gazpromnyeftnek még többségi tulajdona van a Szerbiai Kőolajipari Vállalatban, de ahhoz, hogy az olajfinomító tovább működjön, ettől meg kell válniuk. A szerb elnök szerint heteken belül megállapodás jöhet.
Makro / Külgazdaság
Nagy Mártonék az egymillió forintos átlagbér ígéretével rúgták be 2026 ajtaját
Privátbankár.hu | 2026. január 2. 11:01
Korábban 2028-ra ígérte a kormány az ezer eurós minimálbért és az egymillió forintos bruttó átlagkeresetet, most már csak annyit írnak, hogy a következő időszakban ez a céljuk. De az idei évre kitűzött célt sem sikerült teljesíteni, ami a minimálbér-emelést illeti.
Makro / Külgazdaság
Bajnai Gordon: fordulóponthoz érkezett a gazdaság, és a politika is
Privátbankár.hu | 2026. január 2. 09:34
A mesterséges intelligencia és a demográfiai is meg fogja változtatni a gazdaságot, a munkaerőpiacot és a hadviselést – még a mi életünkben. Erről is beszélt Bajnai Gordon.
Makro / Külgazdaság
Megkegyelmezett Trump az olaszok egyik kedvenc ételének
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 17:35
Az Egyesült Államok az eredetileg tervezettnél jóval alacsonyabb pótvámot vet ki több olasz tésztagyártóra, miután felülvizsgálta a dömpingellenes eljárás eredményeit – közölte csütörtökön az olasz külügyminisztérium.
Makro / Külgazdaság
Megmenekült a szerb olajvállalat, de a Mol sem hagyja ott a tárgyalóasztalt
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 16:30
36 nap után újraindulhat Szerbia legfontosabb finomítója, miután Washington ideiglenesen feloldotta a szankciók egy részét. Az amerikai engedély azonban nem hosszútávú megoldás, csak haladék: a háttérben tulajdonosváltási tárgyalások zajlanak, amiben a Mol is érdekelt.
Makro / Külgazdaság
Néhány településre igazi pénzeső zúdult 2025 utolsó napján
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 10:40
A vizes világbajnokság előkészületeiről és önkormányzatoknak szóló támogatásokról szólt 2025 utolsó Magyar Közlönye.
Makro / Külgazdaság
Miért szednek darabokra hibátlan, új Airbusokat, miközben a fél világ sorban áll értük?
Litván Dániel | 2026. január 1. 07:13
Hibátlan, szinte vadonatúj repülőgépeket adnak el alkatrészenként. A háttérben egy súlyosabb gond van – és persze a kapitalizmus vastörvényei.
Makro / Külgazdaság
Lépnek a franciák: nincs több telefonozás az iskolákban
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 16:21
Első uniós tagállamként betilthatja a közösségimédia-platformok használatát a francia kormány a 15 év alatti gyerekeknek. A törvényjavaslat szerint azokban az iskolákban, ahol 15-18 évesek tanulnak, okostelefont sem használhatnának a gyerekek.
Makro / Külgazdaság
Hiába a Trump-deal, több száz gyógyszer ára emelkedik az USA-ban
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 15:19
Összesen 14 gyógyszergyártóval állapodott meg Donald Trump azzal a céllal, hogy megfékezze az áremelkedést, de a gyártók ennek ellenére is 350 gyógyszer árát emelik a jövő évben. Kilenc másik termék ára viszont csökken.
Makro / Külgazdaság
Beindult a legnagyobb akkumulátorpark Észak-Európában
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 14:31
A Kvosted 200 megawattóra tárolókapacitással rendelkezik, és csak egy része a European Energy terveinek: a cég rendszerei 2027-ig összesen 1 gigawattóra kapacitást érhetnek el.
Heti top
- Készül az óriási felvásárlás? Orbán Viktor fontos ügyben telefonálhatott szombaton 2025. december 27. 16:28
- Nem lesz vidám, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró 2025. december 29. 10:15
- Rossz hírt közölt három Magyarországon is népszerű autómárka 2025. december 26. 14:35
- Mindent borít az állítólagos ukrán dróntámadás 2025. december 30. 08:49
Havi top
- Bemondták az elemzők, ennyit érhet a forint két év múlva 2025. december 10. 15:45
- Fordul a kocka a benzinkutakon keddtől 2025. december 22. 11:27
- Ketyeg az óra Abramovicsnak: több mint 1100 milliárd forintos vagyon a tét 2025. december 17. 14:46
- Készül az óriási felvásárlás? Orbán Viktor fontos ügyben telefonálhatott szombaton 2025. december 27. 16:28
Friss
Részvény / Deviza / Áru
Rekorddal indult az év a londoni tőzsdén
Lélektani határt lépett át a mutató.
5 perce
Nemzetközi
Donald Trump kész beavatkozni az iráni tüntetésekbe
A tüntetők mellé áll az amerikai elnök.
33 perce
Makro / Külgazdaság
Vučić sokat sejtető választ adott a lehetséges Mol-NIS üzletre
Heteken belül megállapodhatnak.
körülbelül 1 órája
MBH Bank elemzés
-
Befektetésnek sem utolsó az Otthon Starttal vett ingatlan2025. november 27. 13:26 -
Az arany és a mesterséges intelligencia mellett idén van még egy nyertes2025. november 13. 14:45 -
Itt éri meg a legjobban lakásba fektetni az új hitellel2025. október 9. 12:05 -
Soha rosszabb félévet – jó számokkal zárt az MBH Bank2025. augusztus 28. 16:11 -
Év végén jöhet csak kamatcsökkentés2025. május 27. 17:01 -
A fizetésünk több mint harmadát a kiskereskedelemben hagyjuk2025. május 13. 14:44 -
Lassan újra mernek vásárolni a magyarok?2025. január 9. 13:18
Piac&Profit cikkei
Turizmus Online cikkei
-
Rász el-Haima idén is nagyot szólt: látványos tűzijátékkal búcsúzott az óévtől
05:47
-
Ismét akadozik az Eurostar forgalma
08:23
-
Télből a nyárba: elindult az IBUSZ első járata Kenyába
13:20
-
Erősödő turizmus, fókuszban a magyar szállodapiac
08:45
-
Szallas.hu: ünnepi belföldi toplista – Észak-Magyarország vezet
07:30
A vidék hírei
-
Késsel fenyegetett, de így sem kapta meg a követelet munkabért
12:45
-
Fehér asztalnál rabolná ki a kormány az egrieket, jönnek tárgyalni az elvonásokról, közben Abasár kapott 26 ezer forintot - fejlesztésekre!
09:20
-
Fagyosan induló reggelek
07:56
-
Gyönyörű szilveszteri tüzijáték Egerben - VIDEÓ
17:35
-
Magyar Péter kiegyezést ajánlott és elszámoltatást ígért újévi beszédében
15:02
legolvasottabb
-
Bemondták az elemzők, ennyit érhet a forint két év múlva
2025. december 10. 15:45
-
Fordul a kocka a benzinkutakon keddtől
2025. december 22. 11:27
-
Ketyeg az óra Abramovicsnak: több mint 1100 milliárd forintos vagyon a tét
2025. december 17. 14:46
-
Készül az óriási felvásárlás? Orbán Viktor fontos ügyben telefonálhatott szombaton
2025. december 27. 16:28
-
Mi történt a forinttal? Ennyiért adják az eurót és a dollárt most
2025. december 10. 19:11
top 24
-
Megmenekült a szerb olajvállalat, de a Mol sem hagyja ott a tárgyalóasztalt
2026. január 1. 16:30
-
Kettéosztott ország veszi át az Európai Tanács soros elnöki posztját
2026. január 2. 08:41
-
Félreverték a harangot a médiában az MI előretörése miatt
2026. január 2. 07:11
-
Ezt üzeni az ember, aki berendezte a fél világot: mindig legyen pénz a kasszában!
2026. január 1. 15:25
-
Zelenszkij: 90 százalékban kész a béke, a többi határozza meg Európa sorsát
2026. január 1. 14:15


