3p
Az import és az export is nőtt, az aktívum 264 millió euróval javult a tavaly októberihez képest.

Euróban kifejezve az export értéke 6,8 százalékkal, az importé 4,1 százalékkal nőtt októberben - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn a második külkereskedelmi becslését. Az első becslés szerint az export 6,7 százalékkal, az import 3,6 százalékkal emelkedett.

Az aktívum 479 millió euró volt, az egyenleg 264 millió euróval javult a 2018. októberihez mérten. A korábbi becslés szerint az aktívum 514 millió euró volt októberben.

Január-októberben a termék-külkereskedelmi mérleg többlete 4,4 milliárd eurót tett ki, 331 millió euróval kevesebbet, mint egy évvel korábban.

Októberben a kivitel volumene 8,0, a behozatalé 7,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A kivitel értéke októberben 10,1 milliárd euró (3351 milliárd forint), a behozatalé 9,6 milliárd euró (3193 milliárd forint) volt.

Októberben a külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala behozatalban 0,4 százalékkal csökkent, kivitelben 1,4 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 1,8 százalékkal javult, a forint árfolyama az euróhoz mérten 2,4, a dollárral szemben 6,5 százalékkal gyengült - közölte a KSH.

Októberben a gépek és szállítóeszközök 2018. októberi áron számított kivitele 12, behozatala 14 százalékkal emelkedett. A feldolgozott termékek exportvolumene 1,2, importja 2,9 százalékkal emelkedett. Az energiahordozók exportvolumene 18 százalékkal nőtt, importvolumene 8,6 százalékkal csökkent. A növekedés a kivitelben a villamos energia, a csökkenés a behozatalban a kőolaj és kőolajtermékek forgalomváltozásával magyarázható. Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 2,6, a behozataláé 5,3 százalékkal növekedett. A növekedést az exportban és az importban is a hús és húskészítmény forgalomváltozása eredményezte.

Az EU tagállamaiba irányuló kivitel volumene októberben 5,0, az onnan érkező behozatalé 6,5 százalékkal növekedett. A termék-külkereskedelmi többlet 5,8 millió euróval csökkent, 988 millió eurót tett ki. Az export 80, az import 74 százalékát bonyolította le Magyarország ebben a viszonylatban.

Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben októberben a kivitel volumene 22, a behozatalé 9,3 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 270 millió euróval javult, és 510 millió eurós passzívumot mutatott októberben.

Január-októberben a kivitel értéke 92,0 milliárd euró (29,8 ezer milliárd forint), a behozatalé 87,6 milliárd euró (28,4 ezer milliárd forint) volt. A kivitel volumene 5,0, a behozatalé 6,0 százalékkal emelkedett.

Az első tíz hónapban a külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala behozatalban 1,3, kivitelben 1,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A cserearány 0,4 százalékkal javult. A forint az euróhoz képest 1,8, a dollárhoz viszonyítva 8,0 százalékkal leértékelődött.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Élőben kapcsoljuk Mellár Tamást – a Klasszis Klub Live stúdiójában
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 15:15
A közgazdász, a KSH volt elnöke fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Jó hír jött az euróövezetből
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 14:39
Az euróövezetben és az Európai Unióban éves és havi szinten egyaránt csökkentek az ipari termelői árak decemberben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság A szebbik arcát vette elő az olasz infláció
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 13:22
Olaszországban az elemzők által vártnak megfelelő mértékben, 1,0 százalékkal, 2024 októbere óta a leglassabb ütemben nőttek a fogyasztói árak januárban éves összevetésben – derült ki az olasz statisztikai hivatal, az Istat szerdán közzétett előzetes adataiból.
Makro / Külgazdaság Több mint 4 milliárd forintba kerültek a magán CT/MR berendezések az államnak
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 13:03
Az utolsó képalkotó berendezéseket is megvette az állam a magánegészségügyi cégektől. Hiszen 2025. november 1-jétől csak állami intézményben végezhetőek ezek a vizsgálatok. 
Makro / Külgazdaság Van ok az örömre az euróövezetben, ha az inflációra néznek
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 12:23
Javult az adat.
Makro / Külgazdaság Fontos találkozót rendeznek pénteken, az olaj árfolyama gyorsan megindulhat
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 09:28
Pénteken tárgyalhat az Egyesült Államok Iránnal.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Mellár Tamástól – ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 08:41
A Klasszis Média immár 6. évfolyamában járó egyórás élő adásának mai vendége a közgazdász, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) volt elnöke lesz. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Az orosz-ukrán háború dönti el, hogy mi lesz Trumpék indiai megállapodásából hosszabb távon
Imre Lőrinc | 2026. február 4. 05:44
Hosszú várakozás után végre kereskedelmi megállapodást kötött egymással az Egyesült Államok és India, ami Oroszország számára lehet a legrosszabb hír. Bár hosszabb távon nem valószínű, hogy India teljesen lemondana az orosz kőolajról, az egyezmény fontos jelzés lehet Vlagyimir Putyinnak, hogy átgondolja az orosz-ukrán háború folytatásával kapcsolatos álláspontját.
Makro / Külgazdaság Zuhan az orosz energiaexport, de Putyin egyelőre nem lassít Ukrajnában
Wéber Balázs | 2026. február 3. 18:40
Mimimum két évtizede nem volt olyan alacsony az olaj- és gázexportból származó bevételek aránya az orosz költségvetésen belül, mint tavaly. Ennek ellenére Putyinnak esze ágában sincs visszafogni a háborút, inkább adót emel és hozzányúl a Nemzeti Vagyonalap tartalékaihoz. Nagyító alatt ezúttal az orosz háborús költségvetés.
Makro / Külgazdaság Hogyan lesz ebből magyar gazdasági növekedés?
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 14:01
Miközben a magyar gazdaság stagnált, más régiós országokban szárnyalt a GDP. Úgy tűnik, a magyar gazdaság irányítói nem találják a megfelelő irányt. Többek között ezekről beszélt kollégánk, Király Béla az ATV Start műsorában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG