1p
Megfelelnek a várakozásoknak a júliusi külkereskedelmi adatok a Takarékbank és az ING elemzői szerint, akik úgy vélik, 2012-ben a tavalyihoz hasonló, vagy annál valamivel több lehet a külkereskedelmi többlet.

Ahogy korábban megírtuk, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az export euróban 4,6, az import 4 százalékkal nőtt júliusban az egy évvel korábbihoz képest. Az árfolyamok alakulása miatt forintban a növekedés 11,3, illetve 10,8 százalékos volt. Az euró és a dollár forintban az első hét hónapban végig erősebb volt az egy évvel korábbinál, idén júliusban az euró 7, a dollár 24,3 százalékkal volt drágább, mint tavaly.

Január-júliusban az export euróban 1 az import 1,5 százalékkal haladta meg a múlt év azonos időszakáét, az exporttöbblet 4119 milliárd eurót tett ki, 166 millióval kevesebbet, mint tavaly, bár a júliusi 458 millió eurós szufficit 54 millió euróval több az egy évvel korábbinál.

Suppan Gergely, a Takarékbank senior elemzője elmondta, hogy várakozásaikkal megegyezően alakult a júliusi külkereskedelmi többlet, s folytatódott a kivitel növekedése az év első hónapjaiban megfigyelt csökkenések után.

A szakértő szerint a kivitel javulása tükrözi az ipari export növekedését, amit feltehetően a Mercedes üzem termelésének elindulása okozott. Az év első felében a nyersanyagárak emelkedése miatti cserearányromlás hatására az import értéke gyorsabban nőtt az exporténál, miközben volumenben az export bővült gyorsabban.

A nyersanyagárak az átmeneti visszaesés után újra emelkedtek, ezért a cserearányok stabilizálódására lehet számítani, miközben a belső kereslet visszaesése miatt az import növekedése továbbra is elmaradhat az exportétól, ezért a külkereskedelem többlete tovább javulhat az év végéig - mondta Suppan Gergely. A cserearányok stabilizálódását az emelkedő gabonaárak is segíthetik.

Az elmúlt hónapokban megjelent konjunktúra indikátorok az európai gazdaság recessziójának mélyülését jelezték, azonban a külső kereslet visszaesését a Mercedes üzem fokozódó termelése részben ellensúlyozhatja. Suppan Gergely 2012 egészében 7,4 milliárd euró többletre számít a tavalyi 7,06 milliárd után.

Németh Dávid, az ING Bank elemzője azt mondta, nem rosszak, a várakozásoknak megfelelőek a külkereskedelmi adatok, s a külkereskedelem ezek alapján hozzájárulhat a harmadik negyedéves GDP növekedéséhez. Az elemző szerint a gépjárműexport vélhetően emelkedett az év hetedik hónapjában, míg a híradástechnikai cikkek kivitele az eddigiekhez hasonlóan csökkent. A szakértő az év egészére a tavalyihoz hasonló, 7 milliárd euró többletet vár.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kellemetlen adat jött a német gazdaságból
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 14:34
Nincsen jó időszaka a német cégeknek.
Makro / Külgazdaság „A kétharmados győzelem a csodák világába tartozik, de vannak csodák” – jelentette ki Gulyás Gergely a Kormányinfón
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:57
Nem csak a választások előtti utolsó, hanem a jubileumi 200. Kormányinfót vezényelte le Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. 
Makro / Külgazdaság Itt a fordulat? Péntektől olcsóbb lesz a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:42
Annak, aki piaci árat fizet – és ha a benzinkutakon is megmutatkozik az árcsökkenés.
Makro / Külgazdaság Ezúttal csak 47 milliárdot fogadott el a magyar állam
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:24
Pedig adtak volna még bőven pénzt a befektetők.
Makro / Külgazdaság Somogyi Zoltán: Van oka Orbán Viktornak aggódni
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. április 9. 10:57
A Political Capital szociológus alapítója az április 8-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 95. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy üzleteket kötött J. D. Vance Budapesten
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 10:44
Sok-sok milliárd forint értékben vesz fegyvert, olajat és erőművet Magyarország, illetve magyar cégek.
Makro / Külgazdaság Leesett az elemzők álla: váratlan fordulat Németországban
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 10:21
Pont az ellentétét várták.
Makro / Külgazdaság Jöhet a fordulat az amerikai kamatoknál?
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 08:34
Egyre inkább fontolgatják a kamatemelés lehetőségét a Fed döntéshozói.
Makro / Külgazdaság Megreccsent a román gazdaság egyik fontos pillére
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 08:19
Csökken a termelés, de még így is hatodik helyen vannak az unióban.
Makro / Külgazdaság A világ szenved, Kína nevet – de miért nem hiányzik nekik az olaj?
Litván Dániel | 2026. április 9. 05:41
Évtizedek óta készülnek erre a helyzetre, és most több szempontból is learatják a babérokat. Miért nem fáj annyira a világ legnagyobb olajimportőrének az iráni válság?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG