3p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Meglepetést okoztak a tavaly év végi külkereskedelmi adatok. 

Az áruimportnak az energiaárak emelkedésére visszavezethető nagy növekedése miatt novemberben közel nyolc éve az első alkalommal alakult ki kereskedelmi mérleghiánya az euróövezetnek az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteki jelentése szerint, amelyet az MTI szemlézett.

Nyolc éve először lett külkereskedelmi hiánya az euózónának (Fotó: Pixabay)
Nyolc éve először lett külkereskedelmi hiánya az euózónának (Fotó: Pixabay)

Az Eurostat első becslése alapján az euróövezetben 1,5 milliárd eurós külkereskedelmi mérleghiány alakult ki 2021 novemberében az októberi 3,3 milliárd eurós többlet után és a várt 7,6 milliárd eurós többlet helyett. Egy évvel korábban, 2020 decemberében 25 milliárd euró volt az euróövezet kereskedelmi többlete. Az euróövezet kereskedelmi mérlege legutóbb 2014 januárjában mutatott deficitet.

Novemberben az euróövezet termékexportja 14,4 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest 225,1 milliárd euróra, az import pedig 32,0 százalékkal 226,6 milliárd euróra. Az import értékének növekedése elsősorban az energiaárak emelkedésére vezethető vissza.

Az euróövezet tagországai 204,3 milliárd euró értékben folytattak árukereskedelmet egymással, ami 22,1 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest. Januártól novemberig az euróövezet 2,215 ezer milliárd euró értékben exportált termékeket a világ többi részébe, 14 százalékkal az egy évvel korábbi felett. Az import pedig 19,9 százalékkal nőtt 2,081 ezer milliárd euróra.

Az év első tizenegy hónapjában az euróövezetnek 133,5 milliárd eurós külkereskedelmi mérlegtöbblete alakult ki, szemben a 2020-as megegyező periódus 205,6 milliárd eurós többletével. Az euróövezeti tagországok januártól novemberig 1,986 ezer milliárd euró értékben folytattak árukereskedelmet egymással, 19,9 százalékkal az egy évvel korábbi felett.

Az Európai Unió exportja éves bázison 13,8 százalékkal emelkedett novemberben 201,4 milliárd euróra, az import pedig 37,6 százalékkal emelkedett 209,7 milliárd euróra. Az Európai Uniónak novemberben 8,3 milliárd eurós áruforgalmi deficitje alakult ki a világ többi részével szemben, míg egy évvel korábban 24,5 milliárd euró volt a többlet. Az uniós tagországok között az egy évvel korábbihoz képest 19,8 százalékkal nőtt a forgalom 321,9 milliárd euróra.

Januártól novemberig 1,982 ezer milliárd euró értékben exportált termékeket az EU, 12,8 százalékkal az egy évvel korábbi felett. Az import 21,2 százalékkal emelkedett 1,903 milliárd euróra. A tizenegy havi külkereskedelmi többlet így 78,8 milliárd euró lett az egy évvel korábbi 186,5 milliárd euró után. Az uniós tagországok egymás közötti áruforgalma éves bázison 19,3 százalékkal emelkedett 3,123 ezer milliárd euróra január-novemberben.

(MTI) 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Viszik, mint a cukrot: miért szerelmes a fél világ ezekbe a táskákba?
László Éva Lilla | 2025. április 21. 16:39
Helycserés támadás történt a luxusiparban: a Hermès letaszította trónjáról a francia Louis Vuitton Moet Hennessy cégcsoportot. Utánajártunk, mi állhat az elsősorban ikonikus táskáiról ismert párizsi központú cég sikerének hátterében. 
Makro / Külgazdaság Ettől ki fog borulni Putyin: van, amiben nagyon egyetért Trump és az EU
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 14:46
A vámháború közepette is találni olyan témát, amiben az amerikaiak és az EU is talál magának pozitívumot – az oroszok viszont nagyot koppanhatnak a végén. 
Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG