3p
Orbán Viktor miniszter a parlamentben jelentette be a legújabb korlátozó intézkedéseket a koronavírus-járvánnyal kihirdetett veszélyhelyzettel összefüggésben. Jön a határzár és a boltzár is, megjelent a rendelet. 
Lakat az új koronavírus-járvány terjedésének megfékezése érdekében bezárt budavári Mátyás király játszótér kapuján 2020. március 16-án. MTI/Szigetváry Zsolt

Hétfőn kora este jelent meg a Magyar Közlönyben az a rendelet, mely a veszélyhelyzettel kapcsolatos legújabb intézkedéseket részletezi. Ezek értelmében 15:00 és 06:00 között vendéglátóhelyiségben legfeljebb csak a dolgozók tartózkodhatnak. Ezen időszak alatt azonban azonban ételrendelés működhet, sőt a vendég át is veheti az egységben. Az ott tartózkodás csak ilyen formában és erre irányulhat.

15:00 és 06:00 között a már bejelentetteknek megfelelően nem lehet nyitva más csak olyan üzlet, mely:

  • élelmiszert,
  • illatszert,
  • drogériai terméket,
  • háztartási tisztítószert,
  • vegyi árut,
  • higiéniai papírterméket árusít,
  • gyógyszertár,
  • gyógyászati segédeszközöket forgalmazó üzlet,
  • benzinkút,
  • és dohánybolt.

Minden más kereskedelmi egységben csak az ott dolgozók tartózkodhatnak a meghatározott időszakban.

A rendezvények, rendezvényhelyszínek, mozik, színházak, közösségi terek, múzeumok bezárásra kerülnek. Bár a gyakorlatban ennél szigorúbb lépésekről határoztak az egyes sportszövetségek, rendeletben rögzítette a kormány, hogy sportesemény csak nézők nélkül kerülhet megrendezésre.

Mint az az Operatív Törzs délutáni sajtótájékoztatóján elhangzott, ha valamely

  • vendéglátó üzlet,
  • üzlet,
  • rendszeres zenés, táncos rendezvényhelyszín,
  • színház, mozi, közgyűjtemény, közösségi színtér

megszegi a rendelkezést, akkor 50 ezertől 500 ezer forintig terjedő bírságot kaphat.

Rendeletbe foglalta a kormány azt is, hogy a 70 évnél idősebbek ne hagyják el az otthonukat, ha ezt a személy vállalja, akkor az önkormányzatot kell tájékoztatnia, melynek feladata lesz az idős személy ellátása.

Eddig nem ismert döntést is rejt a friss kormányrendelet: Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter jogosultságot kap arra, hogy "bármilyen rendelkezésre álló adatot kezeljen és megismerjen". A dokumentum szerint erre a

"a humánjárvány megelőzése, illetve következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében, a járvány terjedésének modellezése, elemzése céljából" kellett ezt a jogot megadni a miniszternek.

Az intézkedés a jelek szerint összefüggésben van azzal, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztériumon keresztül, a rendelkezésre álló kutatás-fejlesztési forrásokból támogatja a kormány a koronavírus elleni terápiás készítmény kifejlesztését. A feladatért felelős akciócsoport felállításáról múlt hét pénteken döntött a kormány.

Ugyanakkor a rendelet nem pontosítja a miniszter által megismerhető és kezelhető adatok körét. Ugyan a lépést a járványügyi helyzettel hozzák összefüggésbe, arra nem térnek ki, milyen adat megismerésére lesz joga a miniszternek. A "bármilyen" jelző ugyanis adott esetben túlmutathat a rögzített célok miatt szükséges adatok is.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Visszaléptetnék Nagy-Britanniát az EU vámuniójába
Privátbankár.hu | 2025. december 28. 11:21
A brit országos szakszervezeti szövetség (Trades Union Congress, TUC) vezetője szerint a munkáspárti brit kormánynak nem szabad elzárkóznia attól, hogy Nagy-Britannia visszalépjen az Európai Unió vámuniójába.
Makro / Külgazdaság Azt állítja az NGM, hogy negyedmillió hazai cégnek csökkentek az adóterhei
Privátbankár.hu | 2025. december 28. 10:31
Adócsökkentésekkel, adminisztrációs könnyítésekkel, beruházásösztönző kedvezményekkel és célzott támogatásokkal segíti a kormány a magyar vállalkozásokat: a 11 pontból álló, 80-90 milliárd forintos adócsökkentési program összesen 230-240 ezer vállalkozásnak nyújt érdemi segítséget – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vasárnap.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter a mi sikerlistánkat is dominálja – a Klasszis Podcast legnézettebb adásai
Litván Dániel | 2025. december 28. 07:31
Magyar Péter, Magyar Péter, Magyar Péter, Trump, Magyar Péter. És persze Orbán Viktor is ott van a háttérben a Klasszis Podcast legtöbb nézőt vonzó adásainak sorában. De nagyon mást mondott Pogátsa Zoltán, Somogyi Zoltán, Puzsér Róbert, Yaro Patrice vagy éppen Nagy Attila Tibor. 
Makro / Külgazdaság Készül az óriási felvásárlás? Orbán Viktor fontos ügyben telefonálhatott szombaton
Privátbankár.hu | 2025. december 27. 16:28
Orbán Viktor és Alekszandar Vucsics szerb köztársasági elnök telefonon egyeztettek szombaton – azt nem tudni, hogy a NIS felvásárlása is szóba került-e.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt három Magyarországon is népszerű autómárka
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 14:35
Csökkentek az eladások.
Makro / Külgazdaság Kínában ennek az adatnak örülnek
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 13:59
Szépen híznak a legnagyobb cégek.
Makro / Külgazdaság Új korszak nyílik jövőre az autópiacon, a mentőövbe Magyarország is belekapaszkodna
Imre Lőrinc | 2025. december 26. 07:41
Ha nem is oldódik meg minden problémája, de fellélegezhet, időt nyer a kontinens autóipara – reagált az év egyik legfontosabb, európai uniós gazdasági döntésére a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének elnöke a Privátbankárnak. Gablini Gábor szerint a németeknek részben vissza kell térniük Kínából, aminek Magyarország is a nyertese lehet. 
Makro / Külgazdaság Hatnak a szankciók: Oroszország évekkel elhalasztja LNG termelési célját
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 17:01
Oroszország „több évvel” elhalasztotta azt a tervét, hogy elérje az évi 100 millió tonnás cseppfolyósított földgáztermelést – mondta csütörtökön az állami televíziónak Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes, a nyugati szankciók energiaiparra gyakorolt hatására hivatkozva.
Makro / Külgazdaság Oroszország negyedével növelheti idei vezetékes gázkivitelét Kínába, de ez nem elég
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 16:01
Moszkva fokozza ázsiai értékesítéseit, és erősíti kapcsolatait a világ legnagyobb energiafogyasztójával – mondta egy, az adatokra rálátással rendelkező forrás.
Makro / Külgazdaság Kifullad Putyin medvéje?
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 14:50
Csökkent az orosz ipari termelés novemberben éves szinten, miközben az elemzők sokkal többre számítottak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG