3p
Megerősítést nyert a korábbi kellemes meglepetés. A KSH közzétette a második becslést az első negyedéves GDP-re vonatkozóan, amely megegyezik az előzővel, tehát 3,5 százalék volt éves szinten. Szokás szerint a járműgyártás vitte a prímet, ami leginkább az autógyárakat jelentheti.

A szezonálisan kiigazított éves adat 3,2 százalék lett. Negyedévről negyedévre 1,1 százalékos volt a bővülés. A számok megegyeznek az előző becsléssel, amely annak idején kellemes meglepetést okozott a gazdasági elemzők körében, ők ugyanis csak 2,7 százalékos növekedést vártak.

A bruttó hazai termék 3,5 százalékos bővüléséhez az ipar 1,6, az építőipar 0,5 és a szolgáltatások 0,9 százalékponttal járultak hozzá – írja a KSH jelentése. A mezőgazdaság 0,2 százalékponttal mérsékelte a GDP emelkedését. A termékadók és támogatások egyenlegének változása 0,7 százalékponttal növelte a GDP-t. A háztartások tényleges fogyasztása 2014 I. negyedévében 1,6 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához képest.

Az I. negyedévben az ipar hozzáadott értéke 6,7, ezen belül a feldolgozóiparé 9,6 százalékkal nagyobb lett az előző év azonos időszakához viszonyítva. A feldolgozóiparon belül a közútijármű-gyártás, illetve a hozzá kapcsolódó beszállító ágazatok nőttek jelentősen. A tavalyi csökkenés után a gyógyszergyártás is növekedett, az építőipar teljesítménye pedig 25,2 százalékkal emelkedett.

A mezőgazdaság hazai teljesítménye az előző évi magas bázist követően 5,8 százalékkal csökkent. A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 1,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás hozzáadott értéke 3,5 százalékkal emelkedett. A szállítás, raktározás ág teljesítménye 4,0 százalékkal nőtt, összhangban az ipar teljesítményével.

A pénzügyi, biztosítási tevékenység teljesítménye 2,1 százalékkal csökkent, ebben szerepet játszott az, hogy mind a vállalatok, mind a lakosság ebben a negyedévben is nettó hiteltörlesztő maradt, gyakorlatilag több hitelt fizettek vissza, mint amennyit felvettek – írja a statisztikai szervezet.

Az Európai Unió (EU-28) tagországainak együttes bruttó hazai terméke 0,3, Németország bruttó hazai terméke 0,8 százalékkal növekedett 2014 I. negyedévében az előző negyedévhez viszonyítva – teszik hozzá. Az NGM közleménye szerint Magyarország Lengyelországgal holtversenyben az első, a legnagyobb növekedést érte el. Ez igaz lehet a szezonálisan kiigazítatlan adatokra, amint azonban arról nemrég beszámoltunk, a szezonálisan korrigált számok szerint a harmadik.

(Forrás: KSH)
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 3D-nyomtatással foglalkozó amerikai cég települ Budapestre
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 16:10
Erős napja van Szijjártó Péternek, a külügyminisztérium ugyanis szerdán zárhatja le a megállapodást három amerikai cég magyarországi beruházásáról. Egyikük Budapestre jönne, a másik kettő Tatabánya, illetve Hódmezővásárhely mellé.
Makro / Külgazdaság Már két év sem maradt az orosz gáz importálására, döntött az Európai Parlament
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 14:23
500-120 arányban megszavazta az Európai Parlament az orosz gáz importjának leállítását. A jelentéstevő szerint a figyelmet most az olajra kell fordítani, amellyel kapcsolatban a jövő év elején hozhat állásfoglalást az Európai Bizottság.
Makro / Külgazdaság Átírták a számot, a vártnál jobban alakult az euróövezet inflációja
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 12:51
Novemberben az előző havival megegyezően 2,1 százalék volt az éves infláció az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett végleges adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen hírek érkeztek Németországból – nem ezt várták
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 12:18
Javulást vártak, romlás jött.
Makro / Külgazdaság Áttörés: Orbán Viktornak tetsző jelentésre készülnek Ursula von der Leyenék (frissítve)
Csabai Károly | 2025. december 17. 05:42
Az Európai Bizottság statisztikai hivatalának ma délelőtt nyilvánosságra kerülő adatai szerint a hazai infláció európai uniós összevetésben nagyot javult: az egy hónappal korábbi hárommal szemben már hét tagállamban is nagyobb volt a pénzromlás, mint nálunk. Európa egészét tekintve pedig már kereken tucat ország fogyasztóiár-indexe volt magasabb az adataikat cikkünk megjelenéséig nyilvánosságra hozottak közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Az Egyesült Államokban több a munkahely, de nőtt a munkanélküliség
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 18:00
Az Egyesült Államokban az elemzők által vártnál több új munkahely jött létre novemberben a nem mezőgazdasági ágazatokban, a munkanélküliségi ráta pedig az elemzők által várt stagnálás helyett emelkedett.
Makro / Külgazdaság Javultak a gazdasági várakozások Németországban és az euróövezetben
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 16:00
Decemberben a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe is javult az előző havihoz képest.
Makro / Külgazdaság Hoztak is, meg nem is Varga Mihályék az Orbán-kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 15:41
Alacsonyabb gazdasági növekedést, ugyanakkor alacsonyabb inflációt is prognosztizálnak a friss Inflációs jelentésben.
Makro / Külgazdaság Itt az év utolsó kamatdöntése, Varga Mihályékra jövőre nagy feladatok várnak
Imre Lőrinc | 2025. december 16. 14:00
Bár novemberben az infláció 3,8 százalékra, a jegybank toleranciasávjába csökkent, a Magyar Nemzeti Bank az év utolsó kamatdöntő ülésén sem változtatott a 6,5 százalékon álló irányadó ráta szintjén.
Makro / Külgazdaság Nem csökkent az euróövezet külkereskedelmi többlete
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 13:41
Októberben éves szinten nőtt, havi összevetésben stagnált az euróövezet külkereskedelmi többlete az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat kedden közzétett első becslése alapján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG