2p

Augusztusban tavaly december óta a legjelentősebben, immár a tizenhatodik egymást követő hónapban csökkent az építőipar teljesítménye az euróövezetben az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet szerdán publikált felmérése alapján.

Augusztusban 43,4 pontra csökkent az euróövezeti építőipari beszerzésimenedzser-index (BMI) értéke a júliusi 43,5 pontról.

A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének növekedését, 50 pont alatti értéke pedig a csökkenését jelzi. Az augusztusi érték az euróövezeti építőipari teljesítmény legnagyobb mértékű gyengülését jelzi 2022 decembere óta.

Komoly gondban van az ágazat. Fotó: Depositphotos
Komoly gondban van az ágazat. Fotó: Depositphotos

Augusztusban az építőipari munkahelyek száma immár a hatodik egymást követő hónapban csökkent, miközben az euróövezeti építőipari vállalatok beszerzési aktivitása 2020 májusa óta a legnagyobb mértékben esett. Ugyanakkor 2022 októbere óta először gyorsult az inputár-infláció üteme, bár csak szerény mértékben, azonban továbbra is jóval a hosszú távú átlag alatt maradt. Eközben az üzleti bizalom továbbra is alacsony szinten állt, míg az új megrendelések immár tizenhét hónapja mutattak csökkenést.

Az euróövezet visszaesését augusztusban is a németországi építőipari aktivitás gyengülése vezette. Eközben a francia kivitelezők aktivitási szintje az idei év legmeredekebb esését mutatta, Olaszországban némileg gyorsuló ütemben, de még mindig viszonylag enyhén csökkent az építőipar, azonban ez volt a nyolcadik egymást követő zsugorodást mutató hónap.

A legfrissebb BMI-adatok szerint az euróövezet építőipari aktivitása gyorsuló ütemben csökken. Az építőipari tevékenység visszaesése alapján az inputárak csökkenésére lehetett számítani, ehelyett azonban augusztusban némileg gyorsult az áremelkedés. Ez tovább nehezíti az építőipari cégek helyzetét, amelyek amúgy is szenvednek a magas kamatok miatt - kommentálta a felmérés megállapításait Cyrus de la Rubia, a Hamburg Commercial Bank vezető közgazdásza.

(MTI) 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Olajblokád alá vettek minket Orbán Viktor szerint, felhívja Robert Ficót
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 09:12
Szokásos péntek reggeli interjúját adta a miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Januárban is tovább fogyott a magyar, de többet házasodtunk
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 08:56
Tovább romlottak a mutatók, az előző véhez képest is 2,8 százalékkal kevesebb gyerek született Magyarországon.
Makro / Külgazdaság KSH: kedvezően alakultak az árak az iparban
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 08:42
Az ipari termelői árak átlagosan 2,9 százalékkal alacsonyabbak.
Makro / Külgazdaság Kevesebb lett a foglalkoztatott, több a munkanélküli Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 08:30
Ez derül ki a Központi Statisztikai Hivatal péntek reggeli közléséből.
Makro / Külgazdaság 100 ezren sztrájkolnak szombatig Németországban
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 07:59
Leáll a tömegközlekedés nagy része, nem haladnak az egyeztetések.
Makro / Külgazdaság Péntek hajnaltól dübörög a Budapest-Belgrád vasút
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 06:39
Elindult a rendszeres teherforgalom a vonalon.
Makro / Külgazdaság Nincs okunk örömre, még az uniós átlagtól is lemaradtunk
Dobos Zoltán | 2026. február 27. 05:44
Nem hozta meg a várva várt áttörést a hazai gazdaságban 2025 utolsó negyedéve sem. Mind negyedéves, mind éves összevetésben az uniós átlag alatt teljesítettünk, és még V4-es társaink közül is mi voltunk a leggyengébbek. Fordulatot talán a hazai jegybank kamatvágási lépései hozhatnak.
Makro / Külgazdaság Valamit babrált Mészáros Lőrinc a vagyonkezelő alapítványán
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 19:14
Száznyolcnál megállt a vagyonkezelő alapítványok szaporodása, de  ez nem jelenti azt, hogy nem történik velük semmi.
Makro / Külgazdaság Navracsics Tibor: Nincs értelme a befagyasztott uniós forrásokról tárgyalni a választásokig
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 15:41
A brüsszeli Általános Ügyek Tanácsán vett részt Navracsics Tibor, és arról is beszélt, hogy Magyarország nem fogadja el a következő hétéves uniós költségvetés tervezett szerkezetét. 
Makro / Külgazdaság Kiderült, miért is járt Szijjártó Péter Washingtonban (frissítve)
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 13:43
Tizenkét kelet-közép-európai állam, köztük Ukrajna képviselője is aláírta azt a földgázegyezményt, amihez Szijjártó Péter is hozzájárult Washingtonban. Állítólag az ígéretek között szerepel az orosz gázellátás kiküszöbölése is, az európai politikai irányvonalnak megfelelően. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG