3p

Közel 500 ezer család mentesülhet a hitelkamatok emelkedésének hatásaitól. A kormány még tavaly hirdetett kamatstopot a változó kamatozású lakossági jelzáloghiteleknél.

A kamatstop bevezetésével a kormány a változó kamatozású jelzáloghitellel rendelkező családokat szeretné megóvni a hirtelen megemelkedő kamatoktól fél éven keresztül. A kormány becslése alapján ezzel átlagosan 11 ezer forint maradna az érintett családok zsebében minden hónapban - írja a bankmonitor.hu.

A kamatstop a változó kamatozású - kamatmértéke akár éven belül is módosulhat - lakáshitelekre érvényes, ezen kölcsönök kamata a BUBOR mutató változásának megfelelően módosulhat. Ezen mutató értéke pedig az elmúlt hónapokban az irányadó kamatok emelkedése miatt jelentősen megnövekedett (például a 12 havi BUBOR értéke a tavalyi évben 0,78 százalékról 4,68 százalékra emelkedett). A kamatstoppal, vagyis a kamatok fixálásával ezen változás csak részben épülhet be a hitelek kamatába, törlesztőrészletébe. Ugyanis a 2021. október 27-én érvényes BUBOR értékében lett maximalizálva a hitelkamatokra érvényes referenciamutató. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az október végét követő kamatemelkedések 2022. első félévében nem jelennek meg az adósok törlesztőrészleteiben.

Mit jelenthet egyes adósok esetében a kamatok fixálása?

Már vannak olyan kölcsönök, amelyeknek 2021. október 27-ét követően volt a kamatfordulója, vagyis a kamatuk alapesetben a BUBOR értéke alapján megváltozhatott volna. Nézzük meg, mennyit is nyerhettek az érintett adósok a kamatstop miatt.

Eddig a 2021 novemberben, decemberben és 2022. januárban forduló kölcsönök esetében lehet tudni pontosan a kamatrögzítés hatását. A 2021. novemberében fordult hitelekre nincs hatása a kamatstopnak, ezen kölcsönök kondíciói ugyanis pont a 2021. október 27-én érvényes referenciamutató alapján változhatnak meg.

A novemberre érvényes és a kamatstop szempontjából is lényeges referenciamutató értékei:

3 havi BUBOR: 2,02 százalék

6 havi BUBOR: 2,17 százalék

12 havi BUBOR: 2,40 százalék

A kamatstop egyes esetekben szinte megfelezi a terheket.
A kamatstop egyes esetekben szinte megfelezi a terheket.

A decemberben forduló jelzáloghiteleknél a kamatfixálás 1,3-1,56 százalékpontos kedvezményt jelent (ennyivel volt magasabb a referenciamutató értéke az október végi szintnél). A kamatfixálás egy 10 millió forint összegű, 10 éves hátralévő futamidejű kölcsön esetében 6 300 - 7 700 forint kedvezményt jelentene havonta.

A 2022. januárjában forduló hitelek esetében a kamatrögzítés hatása még nagyobb: 2,02-2,30 százalékponttal kedvezőbbek a kamatok, mint a kedvezmény nélkül lennének. Ez egy, a korábbi példában is említett 10 millió forintos jelzáloghitel esetében 10-11 ezer forint spórolást eredményezne havonta.

Természetesen a 3 és a 6 havonta változó kamatozású kölcsönök kondíciói még 2022. június végéig - a kamatstop lejáratáig - változhatnak, vagyis a kamatstop hatása még jelentősebb is lehet ezen esetekben. (Várhatóan a magas infláció miatt tovább fognak emelkedni a pénzpiaci hozamok az elkövetkező időszakban, így a BUBOR mutató értéke is.) Természetesen az eltérő futamidő és a hitelösszeg miatt az egyes kölcsönökre a kamatfixálás hatása is különböző mértékű lehet.

Fontos azonban azt is megjegyezni, hogy a többi hiteltípusra, kamatperiódusra nem érvényes a kamatstop. Ráadásul a változó hitelek kamata is visszaáll a piaci szintre 2022. június végét követően. Éppen ezért érdemes lehet elgondolkodni más megoldáson is, például a meglévő hitel kiváltásával, lecserélésével a jelenlegi piaci kamatszinteken lehetne hosszabb távra fixálni a kamatokat.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Olcsóbb lesz a piaci alapú tankolás
Privátbankár.hu | 2026. június 15. 12:35
A benzin ára nem változik, de a gázolajé 7 forinttal csökken. A védettárú tankolás költségei nem változnak holnaptól.
Makro / Külgazdaság Az Egyesült Államok megtriplázza a cseppfolyósított földgáz exportját
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 18:26
Az Egyesült Államok 2030-ra harmadával növeli a cseppfolyósított földgáz (LNG) exportjára szolgáló kapacitását, ugyanakkor az európai metánrendelet nehezítheti az európai szállításokat – jelentette ki Charlie Riedl, az LNG kitermelésével és kereskedelmével foglalkozó amerikai szereplőket tömörítő Center for Liquified Natural Gas szervezet ügyvezető igazgatója az amerikai külügyminisztérium szervezésében Washingtonban helyi idő szerint csütörtökön tartott tájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Egy tagállam sincs teljesen felkészülve a migrációs paktumra – mondja a Migrációkutató Intézet vezetője
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 17:43
Az új migrációs paktum jogilag a szigorítás felé mutat, gyakorlatilag viszont nagyon komoly aknák és csapdák vannak a rendszerben. 
Makro / Külgazdaság Az EU többszáz millió eurós segítőkezet nyújt a műtrágyaválság sújtotta gazdáknak
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 14:47
Az Európai Bizottság 540 millió eurós pénzügyi támogatást, valamint további könnyítéseket javasol a műtrágyaválság miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók számára az uniós élelmiszerbiztonság megőrzése érdekében – közölte a brüsszeli testület pénteken.
Makro / Külgazdaság Virág Barnabás: Nem kell attól tartani, hogy csupán az uniós források miatt még erősebb lesz a forint
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. június 12. 14:26
A Magyar Nemzeti Bank 2020-2025 közötti alelnöke, Varga Mihály jelenlegi jegybankelnök tanácsadója a június 11-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 99. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Cseh vállalkozó vásárolja fel a csíkszeredai bevásárlóparkot
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 13:59
A csíkszeredai bevásárlópark felvásárlásával belép a román piacra a cseh Star Capital Finance – írja a profit.ro a vállalat közleménye alapján.
Makro / Külgazdaság „Kémteknősökre” és „kémhalakra” figyelmeztet Kína
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 13:21
A tengeri hírszerzés új módszereire figyelmeztetett pénteken a kínai állambiztonsági minisztérium. A tárca szerint egyes külföldi szervezetek felderítőbójákat, pilótanélküli vízijárműveket, valamint úgynevezett „kémteknősöket” és „kémhalakat” is felhasználhatnak érzékeny adatok gyűjtésére.
Makro / Külgazdaság Erős nyári szezonra számít idén is a Budapest Airport
Sipos Ildikó | 2026. június 12. 13:00
A közel-keleti konfliktus bizonytalanságot hozhat. A cég nem érzi veszélyben a Terminál+ projekt megvalósítását a kormányváltás miatt. 
Makro / Külgazdaság Valamelyest csökkent a német árnyomás
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 10:29
Németországban az előzetes becsléssel összhangban 2,6 százalékra lassult az éves infláció májusban az előző havi 2,9 százalékról. Ez a német szövetségi statisztikai hivatal végleges adata.  
Makro / Külgazdaság Az ipar továbbra is keresi önmagát
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 08:45
Az előző év azonos időszakához mérten 0,9 százalékkal bővült, az előző hónaphoz képest 1,1 százalékkal mérséklődött az ipari termelés idehaza. A KSH második becslése alapján április sem hozott megváltást a hazai ipari szereplők számára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG