3p

Az orosz hadsereg júliusban nagyobb ukrán területet foglalt el, mit júniusban, ám kisebbet, mint májusban, a harkivi régióban indított - ám azóta elakadt - támadás idején.

  • A brit védelmi minisztérium becslése szerint az orosz hadsereg nyári támadó hadműveleteiben naponta több mint ezer embert veszít – mondta Harmish de Bretton-Gordon katonai szakértő. Hetvenezren estek el az elmúlt hatvan napban, ami rossz szóval érzékeltetve „ipari méretű” veszteséget jelent. Összesen 600 ezer sebesültet és halottat vesztettek el a háború kezdete óta, ami még az orosz népesség arányában is fenntarthatatlan hosszabb távon.
  • Az orosz hadsereg júliusban nagyjából 200 négyzetkilométer nagyságú ukrán területet foglalt el, ami valamivel nagyobb mint Budapest budai oldalának területe – derült ki az AFP becsléséből, ami az amerikai ISW védelmi kutatóintézet adatain alapul. Ez nagyobb a júniusinál, de jóval kisebb a májusinál. Az év elejéhez képest 1246 négyzetkilométerrel növelték a megszállt terület nagyságát. Ez nagyjából a Balaton területének kétszerese.

Komoly veszteségek
Komoly veszteségek
Fotó: MTI/AP/Orosz védelmi minisztérium

  • Az orosz–amerikai fogolycsere időzítése mögött az állhat, hogy Vlagyimir Putyin úgy látta, miután Joe Biden visszalépett az elnökjelöltségtől, ez a siker már nem javítja az esélyeit – mondta Bill Browder az orosz rezsim egyik közismert bírálója. Eközben Donald Trump esetleges elnökválasztási győzelmétől nem remél semmit, viszont régóta várt a lehetőségre, hogy saját embereit – köztük egy bérgyilkost, akik vélhetően a német alkotmányt megsértésével engedett el a berlini kormány – hazahozza.
  • Az orosz vezetés úgy láthatja, hogy Trump nem fogja megnyerni az elnökválaszt, ezért hozhatta azt a döntést, hogy még a Demokrata Párt augusztusi konvenciója előtt lehetővé teszi a kormánypárt imázsát fényező fogolycserét – mondta Jamex Nixey, az amerikai Chatham House kutatóintézet szakértője, adva egy másik magyarázatot az időzésre. Az oroszok a saját diplomáciai sikerükként tálalják a fogolycserét, és olyan embereket kaptak vissza, akik értékes tapasztalatokkal rendelkeznek és újra bevethetők.
  • Ilja Ponomarjov, a Duma korábbi képviselője, aki az orosz parlamentben egyedül szavazott a Krím 2014-es annektálása ellen, majd 2016-ban emigrációba kényszerült, túlélt egy dróntámadást Kijev mellett lévő otthonában. Úgy számolja, ez volt az ötödik likvidálási kísérlet, amit megúszott. Ponomarjov a háború kitörésekor arra szólította fel honfitársait, hogy akár erőszak árán is távolítsák el a hatalomból Vlagyimir Putyint.
  • Az osztrák Raiffeisen Bank közleménye szerint folytatják oroszországi tevékenységük leépítését és ezzel „igen nehéz” kivonulásukat az orosz piacról. A bank orosz divíziója 705 millió eurót hozott a teljes nemzetközi tevékenység 1,32 milliárdos profitjából 2024 januárja és júniusa között. A Raiffeisen az Európai Központi Bank és az USA pénzügyminisztériumának nyomására keresi a lehetőséget orosz leányvállalatának leválasztására.

Források: Moscow Times, Guardian, BBC 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Pénzügyi békéltetőkhöz mentek, kifizette kárukat a biztosító
dr. Nagy Olga – dr. Rózsavölgyi Orsolya | 2026. május 18. 19:28
Tanúk, szakértők nélkül is több ügyfél sikeresen egyezett meg biztosítójával anyagi jogvitájában a pénzügyi békéltetési eljárásban. Sokat segíthetnek a fogyasztóknak az általuk hozott fényképek, videók, műszaki szakvélemények a bizonyításhoz. A biztosítók egyedi döntéssel is egyezséget köthetnek, amivel mindkét fél számára elkerülhető a hosszú, költséges bírósági per.
Makro / Külgazdaság Semmi gond a költségvetéssel, a Fidesz szerint csak bűnbakot keresnek Magyar Péterék
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 19:14
A megszorításoknak próbál megágyazni a vádakkal a Tisza-kormány? A Fidesz szerint ez a helyzet.
Makro / Külgazdaság Le a függőséggel: nagy földgázmezőt kezdenek kiaknázni a szomszédban
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 18:11
100 ezer háztartás igényeit tudják fedezni a wittaui projekt első szakaszában, de ez még csak a kezdet.
Makro / Külgazdaság Most érdemes újépítésű lakást venni Kínában
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 16:49
A világ második legnépesebb országában 11 hónapja a legmeredekebben esett az új lakások ára áprilisban.
Makro / Külgazdaság Miniszterek egész csoportja kíséri el Lengyelországba Magyar Pétert
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 15:51
Kedden délután landolnak Krakkóban, onnan vonattal érkeznek Varsóba. Szerdán jönnek a csúcstalálkozók.
Makro / Külgazdaság Csökkenti az állampapírok kamatait az ÁKK
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 14:43
Lezárja a fix kamarozású állampapírok futó sorozatait az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), és péntektől újakat indít azok helyett. A kamatokat is csökkentik 0,5 százalékkal.
Makro / Külgazdaság Ilyen nagyot még soha nem kaszált a Ryanair
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 11:46
2,26 milliárd euró adózott eredménnyel zártak.
Makro / Külgazdaság Ha nem lenne védett, akor még drágább lenne a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 10:50
A piaci ár emelkedik, a védett ár marad.
Makro / Külgazdaság Fontos adatot közölt az MNB az államadósságról
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 09:51
Az államháztartás nettó finanszírozási igénye 4964 milliárd forint.
Makro / Külgazdaság Máris a Tisza-kormány köré gyűlnek a kegyetlen ítéletmondók
Privátbankár.hu | 2026. május 17. 15:34
A három nagy szereplő megkezdi az idei minősítéseket Magyarországgal szemben.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG