2p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

Nagyon nem tetszik a skótoknak a Brexit ténye, amellett, hogy újra népszavaznának a gazdaságuknak is fájni fog.
Így tüntettek a skótok az EU-ban maradásért. EPA/GRAHAM STUART

Jelentős károkat okozhat Skócia gazdaságának az Egyesült Királyság várható kilépése az Európai Unióból a skót kormány elemzése szerint. Az előrejelzésben az áll, hogy 2030-ra a skót bruttó hazai össztermék (GDP) évi 1,7-11,2 milliárd fonttal lesz alacsonyabb a Brexit miatt. Az adóbevételek 1,7-3,7 milliárd fonttal csökkennek majd a várakozás szerint.

Már a szavazáson is nemet mondtak

A brit európai uniós tagságról tartott júniusi népszavazáson a lakosság 52 százaléka szavazott a kilépésre, 48 százaléka a bennmaradásra. Skóciában azonban 62 százalék voksolt a tagság fenntartására és csak 38 százalék a megszüntetésére.

A skót miniszterelnök szerint az elemzés a lehető legvilágosabban mutatja, milyen jelentős károkat szenvedhet Skócia, ha kirángatják az Európai Unióból és az egységes belső piacról.

Az EU elhagyásának nemcsak Skóciában, hanem az Egyesült Királyság egészében mélyreható és hosszú távú hatásai lesznek a költségvetési kiadásokra, a gazdasági és a társadalmi jólétre, akármilyen alternatív modell váltja fel a tagságot – mondta Nicola Sturgeon.

Nem hagyják magukat

A referendumot követően Nicola Sturgeon nagyon valószínűnek nevezte, hogy 2014 után ismét népszavazást tartanak Skócia függetlenné válásáról, mivel nem fogadják el, hogy akaratuk ellenére kirángassák őket az Európai Unióból. Ugyanakkor arra is ígéretet tett, más módjait is tanulmányozni fogja annak, hogy az ország miként őrizhetné meg tagságát az Európai Unióban.

Theresa May brit miniszterelnök korábban közölte, addig nem fogja aktiválni a lisszaboni szerződés 50. cikkelyét, amely a kilépési folyamat szabályait rögzíti és aktiválása majd el is indítja e folyamatot, amíg nem alakul ki az Egyesült Királyság összes nemzete által elfogadott tárgyalási célrendszer és stratégia.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Idén még növeli az olajkitermelést az OPEC+
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 06:16
Az OPEC és a vele szövetséges olajtermelő országok, az úgynevezett OPEC+ csoport vasárnap bejelentették, hogy 2025 decemberében napi 137 ezer hordóval (bpd) emelik olajkitermelésüket, majd 2026 januárjától márciusig szüneteltetik a további növeléseket – közölte a szervezet bécsi központja az online megtartott ülés után.
Makro / Külgazdaság Közel az árcsökkenés vége a diszkontokban? Sötét felhők gyülekeznek egy alapélelmiszer felett
Kollár Dóra | 2025. november 3. 05:37
A legfrissebb Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés csak enyhe áresést talált.
Makro / Külgazdaság Reklámadó: egyeztetést szorgalmaznak az érintettek az újbóli bevezetésről
Privátbankár.hu | 2025. november 2. 16:12
Az MRSZ a korábbi eredményes tárgyalások tapasztalatai alapján számít az érintett döntéshozókkal a konstruktív egyeztetések mielőbbi létrejöttében. A Reklámszövetség javaslatát – a sajtó számára kiadott közleményt megelőzően– a módosítót benyújtó miniszterelnök-helyettesnek és a Nemzetgazdasági Minisztériumnak eljuttatott levelében kezdeményezte.
Makro / Külgazdaság A piac- és technológiavásárlásban bíznak a nemzetközi cégvezetők
Privátbankár.hu | 2025. november 2. 14:12
A KPMG idén is elkészítette a globális vezérigazgatói felmérését. A 2025-ös kutatásból kiderült, hogy saját cégük növekedésében sokkal jobban bíznak a cégvezetők, mint a világgazdaságéban, vagy saját országuk fejlődésében. Ugyanakkor nem a vállalatuk organikus előrelépésében látják a fő potenciált, hanem a piac- és technológiavásárlásban, együttműködésekben és más cégek akvizíciójában – röviden így foglalható össze a KPMG 2025-ös CEO Outlook kutatásának eredménye.
Makro / Külgazdaság Csütörtökön fontos számok jönnek, Nagy Márton is készül már a magyarázattal
Privátbankár.hu | 2025. november 2. 13:23
A jövő héten a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) több adatot is közöl, ismerteti az ipar és a kiskereskedelem teljesítményét, valamint a lakásépítések alakulását.
Makro / Külgazdaság Végre nem Magyarország szerepel Ursula von der Leyenék szégyenlistájának elején
Privátbankár.hu | 2025. november 1. 13:56
Az Európai Bizottság statisztikai hivatala, az Eurostat szerint októberben az éves infláció Észtországban, Lettországban, Horvátországban és Ausztriában volt.
Makro / Külgazdaság Véget érhet a dízelesek rémálma a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. november 1. 11:06
Néhány nap alatt a gázolaj ára 15 forinttal ugrott meg, de most a drágulás megtorpanhat az Mfor Üzemanyagár-figyelő szerint.
Makro / Külgazdaság Szörnyű hírt kapott Brüsszel Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. november 1. 08:47
Negatívra rontotta az EU pénzügyi stabilitási mechanizmusának osztályzati kilátását a Moody's.
Makro / Külgazdaság Miközben a magyar repülőrajt elmaradt, Csehországban kilőtt a GDP
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 14:01
Miközben a magyar GDP lényegében stagnál, a cseh 2,7 százalékkal növekszik.
Makro / Külgazdaság A kereskedőket sokkolta a kormány bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 12:38
Az Országos Kereskedelmi Szövetség értetlenül áll azelőtt, hogy a kormány minden egyeztetés nélkül meghosszabbította az árrésstopot, sőt új terméket vont az árréstop hatálya alá.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG