2p
Átalakult a macedón kormány: négy miniszter és több miniszterhelyettes, illetve államtitkár leváltásáról péntek késő este döntött a szkopjei törvényhozás - közölte a Vesti.mk hírportál.

A kormánykoalícióhoz két kisebbségi albán párt csatlakozott, így az Albánok Demokratikus Pártjának (DPA) két képviselőjével, valamint a Besa (Ígéret) nevű mozgalom öt képviselőjével növekedett a koalíció parlamenti képviselőinek a száma.

A Macedóniai Szociáldemokrata Szövetség (SDSM) vezette koalícióhoz tartozott eddig a két legnagyobb albán kisebbségi párt, a Demokratikus Unió az Integrációért (DUI) és az Albánok Szövetsége. Így - egy évvel a kormányalakítás után - mind a négy albán kisebbségi párt a kormánykoalíció tagjává vált. Emellett a független képviselőként parlamentbe jutott roma nemzetiségű Amdi Bajram is úgy döntött, csatlakozik a szociáldemokraták koalíciójához.

A többórás parlamenti vita után péntek késő este a képviselők megszavazták, hogy az igazságügyi tárcát ezentúl az SDSM politikusa, Renata Deszkoszka vezesse, az oktatási minisztérium a DUI-tag Arbr Ademihez került, míg a kulturális tárcát ezentúl a Besa képviselője, Asaf Ademi vezeti majd, a DPA politikusa, Bardul Dauti pedig tárca nélküli miniszter lett.

Nincs nyugta a kormánynak

A kabinet átalakítását a kormányt ért bírálatok indokolták, de az albán pártok a bejelentések szerint inkább a várható reformintézkedések, a Görögországgal fennálló névvita rendezése, valamint az euroatlanti integráció felgyorsítása érdekében álltak a kormányfő pártja mellé. Zoran Zaev miniszterelnök azzal indokolta a kormányátalakítás szükségességét, hogy országa előtt változásokkal teli időszak áll, emiatt pedig mindenképpen szükség volt a kormánykoalíció megerősítésére.

Az átalakítás után az új törvényeket valóban könnyebb lesz meghozni, a kormánykoalíciónak ugyanis eddig 61 képviselőre támaszkodott a 120 tagú parlamentben, az "átigazolások" után pedig 69 képviselő támogatását tudhatja magáénak.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az európai kiskereskedelem úgy csökkent, hogy mégis nőtt
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 17:01
Az előző hónaphoz képest szeptemberben csökkent, éves összevetésben nőtt a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen üzleteket kötne Orbán Viktor Donald Trumppal?
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 13:11
Amerikai rakétákat gyártanának Magyarországon?
Makro / Külgazdaság Már megint bezsákolt 108 milliárdot az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 12:44
És még többet is ajánlottak, de megint drágult a finanszírozás.
Makro / Külgazdaság Akár 200 millió is lehet a tét, már lehet előregisztrálni
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 11:11
Csütörtöktől már lehet előregisztrálni a Demján Sándor 1+1 program második ütemére.
Makro / Külgazdaság Súlyos figyelmeztetés érkezett a Nvidia vezérétől MI-ügyben
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 10:48
Trump Kína kezébe adja a győzelmet? 
Makro / Külgazdaság Végre ujjal mutogathatunk Romániára – itt egy friss adat
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 10:06
Már a második hónapja esik a kiskereskedelmi forgalom keleti szomszédunknál.
Makro / Külgazdaság Együtt szállt fapadosra Orbán Viktor és Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 09:08
Irány Washington!
Makro / Külgazdaság 1661 milliárdot költöttünk, de mire?
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 08:46
Friss adatok a magyar kiskereskedelemi forgalomról.
Makro / Külgazdaság Csak első látásra jött jó hír a magyar iparról
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 08:31
Munkanaphatástól megtisztítva már megint csökkent a termelés tavalyhoz képest.
Makro / Külgazdaság Amerikai gázt hoznának Szlovákiába és Ukrajnába
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 08:11
Folynak a tárgyalások.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG