2p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Az elemzők szerint tartós a külkereskedelem bővülése, ez pedig a gazdaság növekedését is magával húzhatja az év hátralevő részében.

Messze felülmúlta a várakozásokat a KSH mai közleménye, ahogy arról már korábban is írtunk, júniusban 1129 millió euró többlet keletkezett a külkereskedelemben. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a külkereskedelmi adatok alátámasztják, hogy a GDP első negyedéves fékezése után a második negyedévben érdemben gyorsulhat, a nettó export szignifikánsan hozzájárulhat a növekedéshez, miután a második negyedévben 1,1 milliárd euróval nőtt a külkereskedelem többlete, közölte a szakértő a Privátbankár.hu-val.

Az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője, Ürmössy Gergely hasonlóan látja a külkereskedelmi mérleg alakulását. A most elért többlet 302 millió euróval volt több a tavaly júniusban látott értéknél, emellett továbbra is az Európai Unió számít a fő exportpartnerünknek. Az elemző szerint az év egészét tekintve akár a 9 milliárd eurót is meghaladhatja a külkereskedelmi többlet, a magyar ipar, illetve a külső konjunktúra gyengélkedése miatt lefelé mutató kockázatok övezik az exportdinamikát.

Az autóipar húzza majd az exportot?

Suppan Gergely osztja az éves növekedésre vonatkozó várakozásokat, ehhez elsősorban az autóipar járulhat majd hozzá. Év végéig ugyanis több, itthon gyártott autómodell frissített változata kerül majd forgalomba, emellett az európai gazdaság lassú, de stabil növekedése és az európai autóeladások dinamikus, egyes hónapokban két számjegyű emelkedése is támogatja az export növekedését az év hátralevő részében.

A brit népszavazás hatásai ezzel szemben enyhén mérsékelhetik a kivitel dinamikáját. Jövőre 8,3-8,4 milliárd euróra csökkenhet a külkereskedelmi többlet a jelentősen élénkülő hazai beruházások, valamint az olajárak várható mérsékelt emelkedése miatt, közölte az elemző a Privátbankár.hu-val.

Mi lesz az iparral?

Az ipari teljesítmény azonban kapott egy pofont júniusban, az év eleji visszaesés után úgy tűnt, mostanra helyreáll az ipar teljesítménye - erre jött egy kiábrándító adat. Nem csak az autóipar szenved - beütött a munkaerőhiány? Az adatról szóló cikkünk folytatását itt olvashatod! >>>
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: csökken a minimálbér személyi jövedelemadója
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 18:46
Kilenc százalék lesz a minimálbér után fizetendő személyi jövedelemadó – közölte a leendő gazdasági és energetikai miniszter szerdán a Facebookon.
Makro / Külgazdaság Kongatják a vészharangot Németországban: baj van a gazdaságban?
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 17:03
A német szövetségi kormány az iráni háború gazdasági hatásaira hivatkozva a felére csökkentette idei növekedési előrejelzését, és magasabb inflációval számol.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Magyar Péter új miniszterjelöltje: ezzel kezdi a munkát
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 16:22
A vagyonvisszaszerzés és az ügynökakták is terítékre kerülnek.
Makro / Külgazdaság Elindult az olaj a Barátság vezetékben, ekkor érkezhet meg Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 14:03
Csütörtökön már Magyarországon lesz az olaj.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij örülhet: elfogadták a 90 milliárd eurós csomagot
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 13:42
Véget ért a magyar és szlovák vétó.
Makro / Külgazdaság Két új minisztert jelentett be Magyar Péter, az egyik névre biztosan felkapja a fejét
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 12:16
A területfejlesztési miniszter a frakcióból, a Miniszterelnökséget vezető miniszter viszont a képernyőkről érkezik.
Makro / Külgazdaság Meddig mehet ez így tovább? Újabb árcsökkenés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 11:59
Az elmúlt napokban hatalmasat estek a piaci árak, de még csütörtökön is van tovább.
Makro / Külgazdaság „Néhány órán belül” újraindul az olaj a Barátságon Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 10:43
Ezt mondta egy ukrán tisztviselő szerda délelőtt.
Makro / Külgazdaság Leáll a Barátság északi ágán az olajszállítás – Németországban szomorkodhatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 10:24
Állítólag csak ideiglenesen, de májustól nem érkezik több kazah olaj Németországba.
Makro / Külgazdaság Tagadja a vádakat Matolcsy György, furcsa levelet küldött
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 09:59
Áll a vizsgálatok elébe, ha azok elfogulatlanok és szakmai alapokon nyugvók lesznek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG