3p

Két hónapnyi emelkedés után a Beszerzési Menedzser Index (BMI) megint csökkent.

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított januári értéke: 49,8. A korábbi január havi értékekkel összevetve az idei érték alacsonyabb, mint a hosszú távú e havi átlag (52,7) és alulmúlja az előző három év e havi értékeinek átlagát is alulmúlja (51,6). A felmérésben vizsgált részindexek többségében csökkentek. A részindexek közül öt-öt index áll a zsugorodási, illetve a bővülési tartományban.

A 2024. évi tavaszi időszak mérsékelt bővülését követően június óta tartós lassulást figyelhetünk meg a hazai feldolgozóiparban. Bár a trend a novemberi és decemberi felmérés eredményeivel megfordult, az év első hónapjában enyhe visszaesést figyelhettünk meg.

A termelési mennyiség indexe csökkent a hónapban, az 50,0 pont feletti érték a termelt mennyiség bővülését mutatja. 1995 óta ez a hatodik legalacsonyabb e havi érték.

Az új rendelések indexe nőtt, az index az új rendelések állományának emelkedését jelzi. 1995 óta ez a kilencedik legalacsonyabb e havi érték.

A szállítási átfutási idő indexe csökkent decemberhez képest. Az eddigi e havi értékeket vizsgálva az idei a tizenegyedik legkisebb érték 1995 óta.

A vásárolt készletek index csökkent, értéke 50,0 pont alatt áll, s ezzel zsugorodást mutat. Az e havi indexérték a harmadik legalacsonyabb érték 1995 óta.

A foglalkoztatottsági index emelkedett, ám ebben a hónapban is zsugorodást mutat. Az elmúlt időszakban 50,0 pont körül mozgott az index, ami e hónapban nagyobb, mint decemberben (46,8). Az indexérték a hetedik legalacsonyabb e havi érték. 

A felmérés további eredményei

• A beszerzési mennyiség indexe csökkent decemberhez képest. A mostani indexérték alacsonyabb az elmúlt három év átlagánál, emellett az ötödik legalacsonyabb e havi adat.

• A beszerzési árak esetében az e havi index csökkent, az indexérték összességében az árak mérsékeltebb emelkedését jelzi. A mostani indexérték 1995 óta vizsgálva az ötödik legmagasabb e havi érték.

• A késztermékkészletek indexe januárban csökkent az előző hónaphoz képest, értéke a készletszint emelkedésére utal. A korábbi e havi értékeket vizsgálva az idei érték átlag alattinak tekinthető, ez a kilencedik legmagasabb e havi indexérték 1995 óta. 2020-ban hat bővülő hónapot mértünk, 2021-ben és 2022-ben is tízet, 2023-ban ismét hatot, 2024-ben pedig négyet.

• A külpiaci mutatók közül az exportindex 50,0 alatt, az importindex 50,0 felett áll. Az indexértékek mozgásában az elmúlt éveket követően 2022 végén változó tendenciát figyelhettünk meg, amely 2023-ban és a 2024-ben is folytatódott.

• Ebben a hónapban élőállat, ipari héjastojás, műanyag alapanyagok és granulátumok, valamint papír kapcsán jeleztek válaszadóink jelentősebb áremelkedést. Hiány volt acéltermékekből, fából, gőztömlőből, LED izzóból és madársalátából. Jelentősebb árcsökkenésről acéllemez, alumíniumöntvények, fehérjehordozók, kábel, kakaó alapú termékek, margarin, növényi alapanyagok, réz, valamint tejtermékek kapcsán számoltak be a válaszadók.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hatalmasak a különbségek a fizikai munkások bérében is a régiók között
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 08:12
De mennyi most az annyi?
Makro / Külgazdaság A szerbek már küldenék az utasokat, de a MÁV még húzza a lábát
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 07:42
Technikai probléma van a magyar oldalon, azért nem indulnak a személyvonatok.
Makro / Külgazdaság Bécs érintésével menekítik a vagyonukat az Orbán-kormány alatt meggazdagodottak – írja a Guardian
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 07:19
Folyik a vagyonmentés?
Makro / Külgazdaság Soha nem költött még ennyit a világ fegyverre
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 06:57
2,89 ezer milliárd. Dollár.
Makro / Külgazdaság Berágott Kína az unióra – vissza is csaphat
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 06:41
Diszkriminatív az új uniós jogszabály?
Makro / Külgazdaság Európai Bizottság: addig is folytatjuk a munkát, amíg a Magyar-kormány a felállására készül
Privátbankár.hu | 2026. április 26. 15:09
A brüsszeli intézményben is érezhetik, hogy sürget az idő: a következő hetekben is folytatódhat a Tisza Párttal az egyeztetés.
Makro / Külgazdaság Egyre sürgetőbb a szegedi vasút felújítása, de csak jövőre kezdhetik el a munkát
Privátbankár.hu | 2026. április 26. 13:48
Hiába vannak kész tervek, évek óta csúszik a Szeged-Kiskunfélegyháza vasútvonal felújítása. A Tisza Párt a Szeged és Budapest közötti menetidőt másfél órára csökkentené a jelenlegi két és fél óra helyett, de ehhez az említett szakasz renoválása elengedhetetlen.
Makro / Külgazdaság Hiába illegális, egész Európát ellepték a kínai vape-ek
Privátbankár.hu | 2026. április 26. 12:32
A szabályozatlan vape termékek forgalma már most is meghaladja a 6,6 milliárd eurót, éveken belül pedig tízmilliárdos üzlet lehet Európa-szerte.
Makro / Külgazdaság Indul a verseny az idővel: Magyar Péter szerdán Brüsszelbe megy
Privátbankár.hu | 2026. április 26. 12:07
Az uniós források Magyarországra juttatásáról tárgyal Magyar Péter Ursula von der Leyennel szerdán Brüsszelben. 
Makro / Külgazdaság Velük lehet teljes Magyar Péter kormánya
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 16:41
Még négy miniszter személye nem ismert a tizenhatból. Jövő héten az ő kilétükre is fény derülhet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG