2p

A strasbourgi székhelyű Európa Tanács (ET) csütörtökön ismét felszólította Németországot, hogy tegyen több erőfeszítést a korrupció megelőzése érdekében, mivel Berlin a testület több korábbi ajánlását nem hajtotta még végre.

Az ET korrupcióellenes szakértői csoportja (GRECO) csütörtökön közzétett jelentésében emlékeztetett, hogy egy korábbi, 2020-ban készült értékelés már felszólította a német vezetést, hogy tegyen eleget kötelezettségeinek, és érdemben foglalkozzon a korrupció megelőzésével, továbbá az integritás előmozdításával a központi kormányzatokban és a bűnüldöző szerveknél.

Nem tettek meg mindent ellene. Fotó: Depositphotos
Nem tettek meg mindent ellene. Fotó: Depositphotos

A korrupcióellenes szakértők szerint új intézkedések bevezetése szükséges, mivel a korábban tett 14 ajánlás többsége nem valósult meg, vagy nem hajtották őket végre megfelelően.

A GRECO helyeselte, hogy a német szövetségi kormány, saját tagjai számára új útmutatót fogadott el az összeférhetetlenséggel és integritással kapcsolatban, azonban úgy véli, hogy ezt a dokumentumot a nyilvánosság számára is hozzáférhetővé kellene tenni. A szakértők szerint továbbá az útmutatónak egyértelműen elő kellene írnia a különböző összeférhetetlenségi esetek nyilvánosságra hozatalát.

A testület nagyobb átláthatóságot sürget a kormánytagok pénzügyi és üzleti érdekeltségeivel kapcsolatban. Egy korábbi javaslat felszólította a vezetést, hogy a lobbisták befolyását a jogalkotási folyamatok terén tegyék átláthatóbbá, azonban ez az ajánlást nem hajtották végre. A GRECO azt is "sajnálatosnak" tartja, hogy nem vezettek be szigorúbb szabályokat az állami és az ahhoz kapcsolódó magánszektor közötti munkahelyváltással kialakuló személyi átfedés, az úgynevezett "forgóajtó-jelenség" elkerülése végett.

Ami a rendőrségen belüli korrupciót illeti, a jelentés üdvözli például a bűnügyi rendőrségre szabott magatartási kódex elfogadását, és a szövetségi bűnüldöző szervek "jobban strukturált" integritási képzését, ugyanakkor hatékonyabb megközelítésre szólít fel a szövetségi rendőrség tagjai által elkövetett bűncselekmények felderítése terén.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ukrajna és a forint tartják lélegeztetőgépen az egyik legfontosabb mutatónkat
Imre Lőrinc | 2025. december 1. 15:19
Egyre fogy a remény azzal kapcsolatban, hogy a negyedik negyedéves gazdasági teljesítmény valamelyest kozmetikázhat a 2025-ös magyar GDP-mutatón. A kormányzat fél százalékos növekedést vár, de a legfrissebb exportadataink alapján könnyen lehet, hogy még ezt a szintet sem érjük majd el.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton odapörkölt a német kormánynak és a bankoknak
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 13:31
A parlament gazdasági bizottsága előtt beszélt a miniszter, a GDP szerinte a német gazdaság szenvedése miatt nem növekszik eléggé. A bankoktól plusz 180 milliárd forintot tervez beszedni jövőre a kormány.
Makro / Külgazdaság Újabb lehetőséget kapnak a kezükbe a SZÉP-kártyások
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 12:14
Április 30-ig lehet újra hideg élelmiszert is vásárolni SZÉP-kártyával.
Makro / Külgazdaság Beruházási hitelt venne fel? Itt egy jó hír
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 11:12
Marad díjmentes a kezesség.
Makro / Külgazdaság Mi folyik itt? Keddtől megint nagyobbat változnak az árak a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 10:21
Megint csak az autósok egyik fele örülhet.
Makro / Külgazdaság Valamit titkol a magyar kormány az amerikai szankciókkal kapcsolatban?
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 09:14
Továbbra sem árul el alapvető fontosságú részleteket a magyar kormány arról, hogy miként és meddig mentesültünk az amerikai szankciók alól.
Makro / Külgazdaság Egy picit fellélegezhet a kormány? Ezt látták a vállalatvezetők novemberben
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 09:00
Sok mutató javult a novemberi Beszerzési Menedzser Indexben.
Makro / Külgazdaság Az export esett, az import nőtt – nem néz ki jól a magyar külkereskedelem mérlege
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 08:31
Tavalyhoz képest 178 millió euróval romlott az egyenleg.
Makro / Külgazdaság Akiknek bejött a háború: 679 milliárd dollárt kerestek tavaly
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 07:54
A száz legnagyobb hadiipari cégnek jó éve volt 2024-ben.
Makro / Külgazdaság Fontos döntést hoztak olajügyben
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 07:23
Döntöttek a legnagyobb olajkitermelők: így alakítják a termelést 2026 első hónapjaiban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG