2p
Egyelőre csak figyelmeztetik a dolgozókat és a látogatókat, az Országgyűlés is ülésezik a jövő héten, de Kövér László házelnök már kért egy protokollt arra az esetre, ha súlyosbodik a fertőzésveszély.
Ólomablakok az Országház Kossuth Lajos tér felőli folyosóján (MTI Fotó: Illyés Tibor)

Ahogy arról a hét elején beszámoltunk, a koronavírus-fenyegetés miatt takaréklángra kapcsolt az Európai Parlament (EP), miszerint három hétig csupán a jogalkotó tevékenységre korlátozzák a munkát, jelentősen korlátozva a hozzáférést az intézményhez.

A korlátozások legkisebb mértékben a jogalkotói munkát érintik. Így a parlament megtartja jövő heti strasbourgi plenáris ülését, és a minimum három hetes időszak alatt a szakbizottságok és az EP vezető döntéshozatali testületei is zavartalanul ülésezhetnek. Hasonlóan az újságírók számára is szavatolják a korlátlan hozzáférést az EP épületeihez.

Nem tartanak szemináriumokat, meghallgatásokat, konferenciákat, kulturális eseményeket és kiállításokat és fogadásokat sem. A képviselőket arra kérik, hogy a következő három hétben ne fogadjanak az intézmény falai között látogatócsoportokat sem.

Fokozott higiéniai normák

Magyarországon még nem ekkora a készültség. Megkerestük az Országgyűlés Sajtóosztályát, hogy megtudjuk, terveznek-e vagy már életbe léptettek az EP-hez hasonló intézkedéseket.

Tájékoztatásuk szerint egyrészt figyelmeztetik a hivatali dolgozókat és az Országházba érkező látogatókat a „higiéniai normák fokozott betartására”, valamint fertőtlenítik a látogatói útvonalat is. Emellett folyamatosan nyomon követik az operatív törzs tájékoztatásait és a népegészségügyi hatóságok intézkedéseit is.

Kövér László házelnök a mai házbizottsági ülésen elhangzott felkérésének megfelelően pedig az Országgyűlés Hivatala haladéktalanul kidolgozza azt a protokollt, amelyet követni kell amennyiben a fertőzésveszély ezt indokolja – közölték.

Összeül a parlament

Az Országgyűlésben sem áll le a munka. A parlament honlapjára csütörtök délután felkerült az Országgyűlés tavaszi ülésszakának következő napirendje, eszerint március 9-én és 10-én, jövő hét hétfőn és kedden is ülésezni fog a parlament.

Kérdés, hogy a vírus miatt most mi az irányadó a minisztereknek számára, esetleg le kell mondaniuk a külföldi útjaikat. Ezzel kapcsolatban megkerestük a Miniszterelnöki Kabinetirodát is. Cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Már hivatalos, hogy megvárja az új kormányt a magyar ipar a felfutással
Imre Lőrinc | 2026. április 8. 16:06
A vártnál jóval erősebb januári teljesítmény után februárban ismét csalódást keltett a magyar ipar. Ráadásul a közel-keleti háború okozta energiaárrobbanás hatásai még nem is látszódtak meg a visszaesésben. Ha minden jól alakul – és a feltételes mód itt duplán indokolt –, akkor 2026-ban talán véget érhet az ipar három éve tartó vesszőfutása.
Makro / Külgazdaság Ez a szektor még hónapokig érezheti a Hormuzi-szoros lezárásának hatásait
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 13:36
Sokáig tarthat, míg helyreáll az ellátás.
Makro / Külgazdaság Nálunk kérdezhet is Somogyi Zoltántól – élő adás a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 13:16
A Political Capital szociológus alapítójával való beszélgetést fél 2-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság A turkálókban sokkal jobban nőtt a forgalom, mint az élelmiszerboltokban
Vámosi Ágoston | 2026. április 8. 12:21
Nem tud lépést tartani a fogyasztás a reálkeresetek növekedési ütemével, összesítve az élelmiszerboltokban volt a legkisebb a bővülés az egy évvel ezelőttihez képest. Ezek a fő megállapításai az elemzőknek a KSH februári kiskereskedelmi adatait nézve.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy drágább lesz-e tankolás
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 11:38
A védett ár természetesen marad.
Makro / Külgazdaság A Tisza győzelme mára piaci konszenzussá vált?
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 10:54
A befektetők számára a legrosszabb forgatókönyvet egy vitatott választási eredmény jelentené. 
Makro / Külgazdaság Kijózanító adat jött a magyar iparból
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 08:50
Az előző év azonos időszakához képest 1,5, az előző hónaphoz viszonyítva 1,8 százalékkal csökkent az ipari termelés februárban Magyarországon – közölte első becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Pedig januárban a kiigazított adatok szerint még éves alapon is 0,3 százalékkal bővült az ágazat teljesítménye.
Makro / Külgazdaság Nem az élelmiszerek húzták a magyar kiskereskedelmet februárban
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 08:30
Az élelmiszer jellegű vegyes üzletek forgalma 4,1 százalékkal bővült, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 4,3 százalékkal csökkent.
Makro / Külgazdaság Várható volt, de akkor sem jött jókor ez az adat a kormánynak
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 08:30
Az infláció gyorsult, a februári 1,4-ről márciusra 1,8 százalékra, ami alapvetően annak köszönhető, hogy a tavaly március 17-én bevezetett árrésstop levitte a bázist.
Makro / Külgazdaság Még 4 nap a választásokig! Ma élőben kérdezhet Somogyi Zoltántól
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 07:36
A Political Capital szociológus alapítója a szokásosnál két órával korábban, 13:30-kor lesz a Klasszis Klub Live vendége. Akit ezúttal sem csak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG