2p
45 ezer új közmunkás, 13 ezer külföldön dolgozó - így is 100 ezer fölött nőtt egy év alatt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliség 10 éves mélyponton van.
MTI Fotó: Földi Imre

Mennyi a közmunkás és mennyi a külföldön dolgozó?

A második negyedévben a foglalkoztatottak száma 4 millió 200 ezer fölé emelkedett, ami több mint 176 ezer fős (3,1%-os) növekedés 2014 azonos időszakához képest.

A Takarékbank gyorselemzéséből kiderül: a 176 ezer fős növekedésből 45 ezer köthető a közfoglalkoztatás bővüléséhez, 13 ezer pedig a - hivatalos megfogalmazással - külföldi telephelyen dolgozók számának növekedéséhez. 118 ezerrel bővült tehát a az itthon, nem közmunka keretében dolgozók száma.

A 15-74 éves korú népességen belül ez 55,7%-os foglalkoztatási rátát jelent, ami az egy évvel korábbinál közel 2 százalékponttal magasabb. Az alkalmazottak körében valamelyest erőteljesebb volt a meghatározott időre szóló szerződés keretében foglalkoztatottak számának növekedése, ami a szezonális munkahelyek bővülésének normális velejárója - írja Oszlay András, a Takarékbank osztályvezető elemzője.

10 éve nem volt ilyen alacsony a munkanélküliség

A munkanélküliek száma ugyanebben az időszakban 310 ezerre csökkent az egy évvel ezelőtti 359 ezerről, ezzel a munkanélküliségi ráta 6,9%-os.

7% alatti értéket egyébként utoljára 2005 februárjában tartott nyilván a KSH. Ugyanakkor a munkanélküliség átlagos időtartama 19 hónapra növekedett.

7 százalék alatt maradhatunk

A legutóbbi vállalati felmérések és konjunktúraindexek alapján a legtöbb szektorban a foglalkoztatási szándék növekvőben van, ezért az év folyamán a normális szezonalitást meghaladó további javulásra számítunk a munkaerő-piaci mutatókban - írja Oszlay.

A munkanélküliségi ráta stabilizálódik 7% alatt: a harmadik negyedévben akár 6,2%-ig is csökkenhet és a negyedik negyedévben még nem kezd érdemi növekedésbe. Az év egészében pedig 6,8%-os lehet a tavalyi 7,7%-ot követően a Takarékbank elemzői szerint.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Összeolvadnak Gattyán György „legnagyobb” vállalkozásai
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 15:01
A milliárdos pártja nem indul a választáson, cégei pedig elbocsátanak, illetve a Legnagyobb Vállalkozásnál is összeolvadásról döntöttek.
Makro / Külgazdaság Kezdhet Vlagyimir Putyin aggódni – csökkent Oroszország külkereskedelmi többlete tavaly
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 13:21
Oroszország külkereskedelmi többlete 139,3 milliárd dollár volt tavaly, 8,17 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál – áll az orosz szövetségi vámhivatal keddi jelentésében.
Makro / Külgazdaság Véget ért a hazai állampapírok hegemóniája? Klasszis Klub Live Szabó Lászlóval
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 11:03
A Hold Alapkezelő társalapítója, a cég felügyelőbizottságának elnöke február 18-án, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média 6. évfolyamban járó egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Keményebb Kína-politika és Trump-barátság: új korszakot nyithat Japán első női miniszterelnöke
Imre Lőrinc | 2026. február 10. 10:01
A második világháború lezárását követő években láthattunk utoljára olyan politikai erődemonstrációt Japánban, mint a mögöttünk hagyott hétvégén. A szigetország első női miniszterelnöke elsöprő választási sikerének köszönhetően óriási felhatalmazással láthat munkához. Kína mellett izgulhatnak a kiszámíthatóságot kereső befektetők, de a japán gazdaság talán túlléphet az „elvesztegetett évtizedeken”.
Makro / Külgazdaság Most aztán torkig van Vlagyimir Putyin – csak toporgásra képesek
Privátbankár.hu | 2026. február 9. 09:53
Egy, azaz 1 százalék. Ennyit sikerült felmutatnia Oroszországnak.
Makro / Külgazdaság Ön is leolvad: döbbenetes mit művel Matolcsy hagyatéka
Privátbankár.hu | 2026. február 9. 08:29
Így ég el a magyar közpénz a korábbi stratégiának hála. Itt az olvadás.
Makro / Külgazdaság Több 10 millió dollár füstölt el, újra Super Bowl
Privátbankár.hu | 2026. február 9. 06:43
Egy nagyobb lélegzetvétel, és a hatalmas összegek el is tűntek.
Makro / Külgazdaság Remeg a dollárvilágrend, gyengülnek a szuperhatalmak – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton – Havas Gábor | 2026. február 8. 17:44
Egyik nagyhatalmi devizának sem tesz jót a mostani geopolitikai átrendeződés, nemcsak a dollár veszít a globális súlyából – mondta el az Accordre Alapkezelő vezérigazgatója a Klasszis Podcast legújabb epizódjában. Gyurcsik Attila szerint a legfontosabb kérdés most az Egyesült Államokban, hogy miként fog dönteni a Legfelsőbb Bíróság a Donald Trump amerikai elnök által bevezetett kereskedelmi vámokról. A szakértő a magyar euróról is kifejtette véleményét annak fényében, hogy a Tisza Párt gazdaságfejlesztési és energetikai vezetője, Kapitány István arról beszélt, hogy számukra, a kormányra kerülésük esetén, fontos cél lesz a közös európai deviza mielőbbi bevezetése.
Makro / Külgazdaság Jöhet a SAFE 2? Brüsszelben már a következő hitelprogramot tervezik
Privátbankár.hu | 2026. február 8. 14:58
Újabb, a jelenleg is futó SAFE-hez hasonló hitelprogram indítását vizsgálhatja az Európai Bizottság. A SAFE még tavaszig tart, az érdeklődés túlnőtt a program keretein.
Makro / Külgazdaság Már a rendőrség is keresi a Győrből eltűnt 1,7 milliárd forintot
Privátbankár.hu | 2026. február 8. 12:04
A győri önkormányzat lakáskasszájából eltűnt tetemes összeget gyorsan pótolták, miután híre ment a hiánynak. A polgármester elmondta: már büntetőeljárás kereteiben vizsgálják, mi történt a pénzzel. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG