3p
A tavaly szeptember-novemberi foglalkoztatottsági adatok alapján 118 ezerrel többen dolgoztak, mint egy évvel korábban.

A foglalkoztatottak száma 4 millió 273 ezer fő volt 2015. szeptember–novemberben, ez 118 ezer fővel több, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a Privátbankárral kedden. A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája 65,0 százalékra emelkedett, a férfiak foglalkoztatási mutatója nagyobb mértékben javult.

Még mindig a közmunka

Az egy évvel korábbihoz képest a mostani 2,8 százalékkal magasabb érték. Az összességében 118 ezer fős növekedéshez a hazai elsődleges munkaerőpiac 51 ezer fővel járult hozzá, a közfoglalkoztatottak köre 61 ezer fővel bővült, miközben külföldi telephelyen 6 ezer fővel dolgoztak többen.

A foglalkoztatottak közül

  • 4 millió 235 ezren tartoztak a 15–64 évesek korcsoportjába, foglalkoztatási arányuk 2,2 százalékponttal, 65,0 százalékra emelkedett.
  • A 15–64 éves férfi foglalkoztatottak létszáma 3,0 százalékkal, 2 millió 299 ezer főre bővült, foglalkoztatási rátájuk 2,5 százalékponttal, 71,4 százalékra nőtt.
  • A 15–64 éves női foglalkoztatottak száma 2,4 százalékkal, 1 millió 936 ezer főre emelkedett, foglalkoztatási rátájuk 2,0 százalékponttal, 58,7 százalékra javult.
  • A 15–24 éves foglalkoztatottak létszáma 297 ezer fő volt, foglalkoztatási arányuk 2,6 százalékponttal, 27,2 százalékra nőtt. Az ún. legjobb munkavállalási korú, 25–54 éves, valamint az idősebb, 55–64 éves foglalkoztatottak száma egyaránt emelkedett, előbbiek foglalkoztatási rátája 1,3 százalékponttal, 81,3 százalékra, utóbbiaké 3,9 százalékponttal, 46,8 százalékra.
  • A 20–64 éves korcsoport esetében – mely az Európa 2020 stratégiában meghatározott foglalkoztatási célok alakulásának megfigyelési köre – a foglalkoztatási ráta 2,1 százalékponttal, 69,8 százalékra nőtt. Az Európai Unió 2020-ra 75 százalékos célértéket tűzött ki, Magyarországon jelenleg a korcsoportra vonatkozó foglalkoztatási ráta a férfiaknál 76,9, a nőknél 63,0 százalék.

Ennyien vannak munka nélkül

A munkanélküliek száma az egy évvel korábbihoz képest 37 ezer fővel, 284 ezerre, a munkanélküliségi ráta 1,0 százalékponttal, 6,2 százalékra csökkent - írja a KSH. A férfiakat alacsonyabb szintű munkanélküliség jellemezte, ugyanakkor a nők esetében a javulás nagyobb mértékű volt: az állástalan férfiak száma 17 ezer fővel, 152 ezer főre, munkanélküliségi rátájuk 0,9 százalékponttal, 6,1 százalékra csökkent, míg a nők esetén 20 ezer fővel, 132 ezer főre, munkanélküliségi rátájuk 1,1 százalékponttal, 6,3 százalékra mérséklődött az állástalanok aránya.

A munkanélküliség átlagos időtartama 18,8 hónap; a munkanélküliek 49,7%-a legalább egy éve keres állást, vagyis tartósan munkanélkülinek számít.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az oroszok hajlandóak eladni a Szerbiai Kőolajipari Vállalatban lévő részesedésüket
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 17:13
Az orosz tulajdonos hajlandó eladni 56,15 százalékos részesedését a Szerbiai Kőolajipari Vállalatból (NIS) – jelentette be Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter szerdán.
Makro / Külgazdaság Váratlan meglepetés az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 16:55
Az amerikai külkereskedelmi hiány az elemzők által vártnál jelentősebben csökkent augusztusban – derült ki az amerikai kereskedelmi minisztérium szerdán közzétett adataiból.
Makro / Külgazdaság Hónapok óta nem mozdul az inflációs ráta a szomszédunkban
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 15:19
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme az előző havival megegyezően 4,0 százalék volt októberben – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) szerdán közzétett adataiból.
Makro / Külgazdaság Megint bezsebelt 30 milliárdot az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 13:44
Pedig csak 20 milliárdot akartak volna.
Makro / Külgazdaság Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot? Petschnig Mária Zitát erről is kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 12:58
A Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa november 26-án, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Csütörtöktől megint drágul a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 12:02
Nem jöttek jó hírek.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mit kért Ursula von der Leyen Orbán Viktortól
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 07:43
Olyat, ami Orbán Viktor szerint nincs.
Makro / Külgazdaság Ursula von der Leyenék lerántják a leplet – és ennek aligha fogunk örülni (frissítve)
Csabai Károly | 2025. november 19. 05:44
Szerda délelőtt teszi közzé az Európai Bizottság statisztikai hivatala, az Eurostat a 27 uniós tagország októberi éves harmonizált fogyasztóiár-indexeit. Bár Magyarország neve mellett a négy hónapja stagnáló éves inflációs számnál – ha csak egytized százalékponttal is, de – alacsonyabb érték szerepel majd, a Privátbankár Európai Inflációs Körkép friss becslése szerint a szeptemberi rangsorhoz képest még így is egy helyet rontottunk. Így már csak három EU-s államban magasabb az infláció, mint itthon: Lettországban, Észtországban és Romániában.
Makro / Külgazdaság Most az utolsó szalmaszálat is elveheti a magyar kormány Ukrajnától?
Litván Dániel | 2025. november 18. 19:24
Egy hónapja van átvágnia a gordiuszi csomót Ursula von der Leyennek, különben tényleg elfogyhat Ukrajna pénze. Orbán Viktor most tényleg célhoz érhet? Nagyító alatt ezúttal Ukrajna uniós támogatása.
Makro / Külgazdaság Még mindig kétszer nagyobb inflációt érzünk, mint amit a KSH mér
Imre Lőrinc | 2025. november 18. 17:41
Továbbra sem fűződik kamatcsökkentés Varga Mihály nevéhez, a Magyar Nemzeti Bank immár több mint egy éve 6,5 százalékon tartja az irányadó rátát. A jegybankelnök a döntés háttere mellett az amerikai védőpajzsról és a bankokat sújtó terhek megemeléséről is beszélt keddi sajtótájékoztatóján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG