1p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Jelentősen rontotta jövő évi előrejelzését a portugál jegybank, ugyanakkor figyelmeztetett, hogy a szerkezetátalakítási program lazítása veszélyesen megemelné az ország eladósodottságát.

A Banco de Portugal őszi gazdasági jelentésében 1,6 százalékos csökkenésre módosította 2013-as GDP-előrejelzését a nyári jelentésében jelzett stagnálásról. Az új előrejelzés alapján 2013 lesz sorban a harmadik egymást követő év, amikor csökken az ország gazdasági teljesítménye. A portugál jegybank nem változtatott 2012-es 3 százalékos GDP-csökkenést kilátásba helyező előrejelzésén. Az idei három százalékos GDP-csökkenés a legnagyobb mértékű a hetvenes évek óta.

A portugál kormány idén 3 százalékos, 2013-ra pedig 1 százalékos GDP-csökkenéssel számol. Jövő évi GDP-előrejelzését a megszorítások következtében csökkenő lakossági kereslet miatt módosította lefelé a jegybank. Figyelmeztetett ugyanakkor, hogy a tényadatok, különösen az export esetében, rosszabbak is lehetnek az előrejelzésben foglaltaknál. Az export jövőre a jegybank várakozásai szerint 5 százalékkal növekszik az idei 6,3 százalék után. A lakossági fogyasztás ugyanakkor 3,6 százalékkal csökken az idei 5,8 százalékos visszaesés után.

Portugália a 78 milliárd eurós pénzügyi támogatási csomag fejében 2012 közepe óta kiadáscsökkentéseket és adóemeléseket magában foglaló költségvetési kiigazító programot hajt végre. Pedro Passos Coelho miniszterelnök 2013-ra az ideihez képest 5,3 milliárd eurós deficitcsökkentő programot jelentett be jövedelem-, vagyon- és tőkenyereség adók emelése révén. A belföldi kereslet további csökkenését maga után vonó intézkedések a recesszió elmélyülésének veszélyét vetítik előre.

 

A jegybank őszi előrejelzésében rámutatott, hogy gazdasági szerkezetátalakítási program lazítása "az államadósság növekedését vonná maga után, ami veszélybe sodorná a törlesztés fenntarthatóságát". Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a kormánynak az adók emeléséről a kiadáscsökkentésre kellene áthelyeznie költségvetési kiigazító erőfeszítéseinek súlypontját. Az idei költségvetési hiány is azért tévesztett célt - írja a jegybank jelentése - mert a mélyülő recesszió miatt az adóbevételek elmaradtak a tervezettől. "Ebben a helyzetben nem ajánlatos késlekedni a gazdasági növekedést támogató pénzügyi kiigazítások végrehajtásával" - mutatott rá a jegybank őszi gazdasági jelentésében.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Egy napon belül odaítélhetik az Ukrajnának szánt 90 milliárd eurós hitelt
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 18:17
Ezt Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője jelentette be kedden Brüsszelben.
Makro / Külgazdaság Akár szerdától zúdulhat az olaj a Barátság kőolajvezetéken
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 15:16
A Bloomberg szerint indul a tesztüzem a Barátság vezetéken, és akár másnaptól jöhet az olaj Magyarországra.
Makro / Külgazdaság Kemény feltételeket szabott Magyar Péter Ficónak az együttműködésre
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 12:38
Magyar Péter: garanciát kértem a felvidéki magyarokat börtönnel fenyegető szlovák jogszabály hatályon kívül helyezésére.
Makro / Külgazdaság 120-180 literrel kevesebbet lehetne tankolni az átlagfizetésből a hatósági árak nélkül
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 07:31
Az üzemanyag-tartalékok mélypontra zuhantak, ezért előbb-utóbb az új kormánynak is ki kell vezetnie a hatósági árazást. Addig még 886 liter benzint, vagy 857 liter dízelt lehet tankolni az átlagfizetésből – a számok piaci árak mellett jelentősen csökkennének.
Makro / Külgazdaság Közel 150 ezer magyar dolgozik Ausztriában, de megtorpant a kivándorlás
Kollár Dóra | 2026. április 21. 05:46
Havi szinten enyhén csökkent a „sógoroknál” dolgozó magyarok száma, de ez szezonális okokra vezethető vissza. Egy évvel ezelőtthöz képest összességében stagnálás látható. 
Makro / Külgazdaság Uniós pénzekre várva: mire költhetnénk az eurómilliárdokat?
Imre Lőrinc | 2026. április 20. 19:16
Sürget az idő a befagyasztott európai uniós források, különösen a Helyreállítási Alap vagy teljes néven Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) milliárdjainak hazahozatala szempontjából. Nem véletlen, hogy a hétvégén az Európai Bizottság delegációja Budapestre látogatott, hogy a leendő Tisza-kormány képviselőivel tárgyaljon a pénzek feloldásáról – hangzott el a Trend FM hétfői adásában.
Makro / Külgazdaság Ezekért a termékekért érheti meg a szlovákiai bevásárlás
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 19:01
Vöröshagymáért, vagy almáért megéri átmenni a határ túloldalára, és az Unicum is olcsóbb. Az uborka ára viszont Magyarországon alacsonyabb.
Makro / Külgazdaság Csak a dollárral szemben tudott erősödni a forint hétfőn
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 18:26
Továbbra is 307 közelében áll a dollár-forint árfolyam, a magyar fizetőeszköz még erősödni is tudott hétfőn. Hasonló árfolyamot utoljára 2021-ben láthattunk. Az euróval és a svájci frankkal szemben viszont gyengült a forint.
Makro / Külgazdaság Feleannyira sem emelkedett az átlagnyugdíj értéke, mint az átlagfizetésé
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 16:08
Az átlagkereset reálértéke 4,8 százalékkal emelkedett, eközben az átlagnyugdíjé csak 2,3 százalékkal. Tovább folytatódik tehát a nyugdíjak leszakadása a fizetésektől.
Makro / Külgazdaság Kiderült, kik vezetik az új kormány hét minisztériumát
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 15:25
A pénzügyminiszter, illetve a gazdasági és energetikai miniszter neve mellett öt másik embert is bejelentett Magyar Péter hétfőn délután. Az is kiderült, mivel foglalkoznak majd azok a minisztériumok, ahol egyelőre nincs kijelölt vezető.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG