1p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Az előzetes adatok szerint 2012 első tíz hónapjában 75 655 gyermek született, 3,3 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A halálozások száma 107 419 volt, ami 0,4 százalékos emelkedést jelent a 2011. január–októberi időszakhoz képest. A természetes fogyás 31 764 fő volt, 1996-tal kevesebb az egy évvel korábbinál.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatai szerint, 2012 első tíz hónapjában több gyermek született, de a halálozások száma is kismértékben emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A születésszám hét hónapban meghaladta az előző évit, júniusban és júliusban valamivel kevesebb volt, októberben pedig nem történt jelentős változás az előző év azonos időszakához képest. Összességében az év első tíz hónapjában 75 655 gyermek jött világra, 2403-mal (3,3%-kal) több mint egy évvel korábban.

A halálozások száma négy hónapban mérséklődött, hat hónapban viszont nőtt az előző év azonos hónapjaihoz képest. A halálozási többlet különösen márciusban volt számottevő (9,3%), amiben az akkor tetőző influenzajárványnak lehetett meghatározó szerepe, a júliusi 6 százalékos emelkedés pedig valószínűleg a tartós hőség halálozásokra gyakorolt hatásával magyarázható. Összességében az év első tíz hónapjában 0,4 százalékkal emelkedett az elhunytak száma, ami az előző évhez viszonyított 407-tel több halálozásból adódott - közölte a KSH.

89 lagzival volt több az idén

A házasságkötések csökkenő irányzata megállt, és az idei év első tíz hónapjában kismértékű emelkedést mutatott. A havonkénti házasságkötések száma változatosan alakult; négy hónapban több, hat hónapban viszont kevesebb házasságot kötöttek, mint egy évvel korábban. A legjelentősebb visszaesés júliusban volt, amikor 14,1 százalékkal csökkent a házasságkötések száma, augusztusban és szeptemberben viszont 10,1 százalékkal több házasságot regisztráltak, mint az előző év azonos hónapjaiban. Az októberi házasságkötések száma ugyancsak elmaradt az előző évitől. Összességében 2012 első tíz hónapjában 32 332 házasságot kötöttek, ami 89-cel (0,3%-kal) múlta felül az egy évvel korábbit.

Még mindig fogy a magyar, de lassabban, mint tavaly

Ezer lakosra 9,1 élveszületés és 13 halálozás jutott. Az előbbi 0,3 ezrelékponttal, az utóbbi 0,1 ezrelékponttal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A házasságkötési arányszám 3,9 ezrelékes értéke megegyezett az előző évivel. A természetes fogyás mértéke a 2011. január–októberi 4,1 ezrelékről 3,8 ezrelékre mérséklődött. 2012 első tíz hónapjában ezer élveszületésre 4,8 csecsemőhalálozás jutott, ami 0,3 ezrelékpontos csökkenést jelentett az egy évvel korábbihoz képest.

A születésszám emelkedése nagyobb mértékű volt, mint a halálozásoké, ennek következtében a természetes fogyás üteme némileg mérséklődött, és a 2011. január–októberi 33 760-nal szemben 2012 első tíz hónapjában 31 764 főt tett ki. A nemzetközi vándorlás becsült értékeinek pozitív egyenlege folytán az ország lakossága ténylegesen ennél kisebb mértékben, mintegy 21 ezer fővel csökkent. Eszerint a becsült lélekszám az időszak végén 9 millió 937 ezer fő volt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Dróntámadás érte a Barátság vezeték egy fontos pontját
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 16:27
Egy szivattyúállomást támadtak drónok.
Makro / Külgazdaság Nagyon pipa lesz, ha meglátja, hogyan alakul a benzin ára
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 12:02
Erre lehet számítani akutakon, már a keddi naptól.
Makro / Külgazdaság Szerdától olcsóbbak lehetnek a hitelek?
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 09:57
Az Mfor Elemzői Konszenzus nem hozott egységes eredményt: egyesek már kedden várnak kamatcsökkentést az MNB-től, mások csak márciusban.
Makro / Külgazdaság Kibújt a szög a zsákból: ezért is stagnálhatott a gazdaság tavaly
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 08:30
A növekedés egyik fő motorja lefulladt: a tavalyi negyedik negyedévi beruházások a nyers adatok szerint 1,3, szezonálisan kiigazítva 1,7 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint 2024 azonos időszakában – tette közzé a KSH.
Makro / Külgazdaság Ennyi volt, szertefoszlik egy álom: nem lesz elektromos Lambo
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 08:24
Úgy ítélték, hogy ezeket bizony el kell engednie a vállalatnak.
Makro / Külgazdaság Léket kapott a MAGA-terv: sorra faképnél hagyják a nagyhatalmak az USA-t
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 06:14
Kína még ráadásul fel is szólította az egyoldalú intézkedések kapcsán az Egyesült Államokat.
Makro / Külgazdaság Trump mondott egy kövéret, és újra elsütötte kedvenc fegyverét
Privátbankár.hu | 2026. február 22. 08:25
Az lehet, hogy hallott Trump globális vámjairól, de az már a múlté. Újra emel az elnök.
Makro / Külgazdaság Robert Fico: Hétfőn az áramszállítást is leállítják Ukrajnába, ha nem indul el az olaj Szlovákiába
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 14:10
A szlovák miniszterelnök a hét végére adott gondolkodási időt Zelenszkijnek. 
Makro / Külgazdaság Itt a jó hír: zavartalan lesz a kőolajszállítás Szerbiába Horvátország felől
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 12:32
A Janaf horvát kőolajvezeték-üzemeltető vállalat a horvát kormánnyal együttműködésben 2026. március 20-ig érvényes engedélyt szerzett az amerikai pénzügyminisztérium Külföldi Vagyoneszközöket Ellenőrző Hivatalától (OFAC), amely lehetővé teszi a kőolaj további zavartalan szállítását a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) részére – közölte szombaton a horvát társaság.
Makro / Külgazdaság Nagy drágulás jöhet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 10:10
Nem kizárt, hogy 7-8 forinttal is emelkednek a hazai benzin- és gázolajárak – jelzi előre az Mfor Üzemanyagár-figyelő.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG