3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Az ingatlanpiac és a nyersanyagárak esése pillanatok alatt hullámzik át a kínai gazdaság más szektoraiba. Peking a gyors növekedés idején nem hajtotta végre a kellemetlen reformokat. Most pedig azzal néz szembe, hogy ha nem tudnak előrelépni a strukturális gondok orvoslásában, akkor tovább lassul a GDP bővülése.

Kína növekedésének tradicionális hajtómotorjai – feldolgozóipar, ingatlanfejlesztés és a helyi önkormányzatok infrastruktúrális kiadásai – mostanra a gazdaság növekedés legnagyobb veszélyforrásaivá lettek.

Esik az acélár

Bár a hivatalos szervek is számolnak a lassulással, de szakértők szerint a visszaesés jóval fájdalmasabb lehet, mint azt Peking elismeri. A szerdán publikált adatok 2008 óta a legalacsonyabb ütemű ipari termelés-növekedésről árulkodnak, 6,8 százalékal emelkedve éves alapon az első két hónapban. A lassulást csak erősíti a nyersanyagárak esése. A termelői árindex 4,8 százalékal esett a múlt hónapban éves alapon, a legmeredekebb esés 2009 óta.

Mindeközben Kína acél-exportja 55 százalékal ugrott meg a februárban záródott elmúlt 12 hónapban. Mivel belföldön csuklik össze az ingatlanpiaci kereslet, a túlkapacitások alatt nyögő acélkohók rohamtempóban próbálják exportálni feleslegeiket.  2009 óta nem látott mélypontra, tonnánként 60 dollár alá esett a kínai vasércár a múlt héten, köszönhetően a gyenge keresletnek és növekedési kilátásoknak az ázsiai országban.

A lassulás a legrosszabbkor jön az 567 milliárd dolláros adósságállomány alatt nyögő Kínai Vasúttársaságnak. A kínai vasúti teherfuvarozás mintegy 60 százaléka szén szállításához köthető, ez pedig a csökkenő acélipari termelésnek köszönhetően esik vissza. Az elmúlt hónapokban éves alapon ezért 10 százalékal esett vissza a vasúti teherszállítás az országban. 

Új idők, új szlogen

A hivatalos propaganda új szlogenje szerint a társadalom "új normális" állapota alakul ki, értsd: lassul a gazdaság növekedése annak minden nehézségével. Li Ko-Csiang miniszterelnök az ország parlamentje előtt tartott beszédében hosszan sorolta az ország előtt álló teendőket. Az életminőséget romboló szmog felszámolásához át kell állni a tiszta energiatermelésre, ki kell terjeszteni az áfarendszert, szorosabb ellenőrzés alá kell vonni a helyhatóságok - pénzügyi lufikkal felérő - eladósodását, vissza kell szorítani a bürokratikus aktatologatást és szabályozni kell a bankok betétbiztosítását.

Szakértők szerint viszont Peking elszalasztotta a lehetőséget, hogy a gyors növekedés idején hajtsa végre a kellemetlen reformokat. Most pedig azzal néz szembe, hogy ha nem tudnak előrelépni a strukturális gondok orvoslásában, akkor tovább lassul a GDP bővülése.

Peking a munkahelyteremtés témájában is új hangokat üt meg. Kedden az Emberi Erőforrások Minisztere ismerte el, hogy az első két hónapban éves alapon csökkent az újonnan létrehozott városi munkahelyek száma. Sőt hozzátette, hogy a helyzet szerinte tovább fog romlani, bár konkrét számokat nem volt hajlandó megnevezni. 

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megnyugtató hírt közölt a Mavir
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 10:44
Vége a krízisnek hivatalosan is.
Makro / Külgazdaság Megint vakarhatják a fejüket az elemzők a német adatok láttán
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 10:04
Nem ilyen GDP-adatra számítottak.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter is célkeresztben? Feljelentést tett Orbán Anita hűtlen kezelés gyanúja miatt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 09:19
Átnézték a Covid-időszak beszerzéseit. Érdekes dolgokat találhattak.
Makro / Külgazdaság Keddtől résen kell lenni a ChatGPT-vel, nem minden az, aminek látszik
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 09:04
Bekerülnek a hirdetések a beszélgetésekbe.
Makro / Külgazdaság Ismert figurákat rak a táblára Orbán Anita
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 08:36
34 nagykövet visszahívva, 1400 diplomataútlevél visszavonva, vizsgálják Szijjártó Péter ügyeit is.
Makro / Külgazdaság Kamatostul kap vissza 126 milliárdot a magyar állam a Duna Aszfalttól
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 07:16
Az állami kezességvállalás is megszűnik a GED Africa projektnél.
Makro / Külgazdaság GKI: ilyen az Európai Unió végén landolni
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 06:36
Az EU 27 tagállama közül Magyarország költötte GDP-arányosan a legkevesebbet egészségügyre – két egymást követő évben is. 2023-ban és 2024-ben is Magyarország állt az uniós rangsor végén az egészségügyi kiadások GDP-arányos szintjén: az előző kormányzat a GDP 4,7 százalékát fordította erre a célra, miközben az EU-s átlag 7,4 százalék, Csehországban pedig közel 9 százalék volt. A szociális védelmi kiadások GDP-aránya emellett 2010 és 2024 között 17,3 százalékról 12,3 százalékra esett vissza.
Makro / Külgazdaság Nincs minden rendben Ausztriában? A kint dolgozó magyarok egyelőre megúszták
Kollár Dóra | 2026. augusztus 25. 05:46
Havi szinten minimális mértékben tovább emelkedett, éves szinten minimálisan mérséklődött az Ausztriában alkalmazásban álló magyarok száma.
Makro / Külgazdaság Kiesett egy elnökjelölt a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatal castingjából
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 24. 19:29
Jancsics Dávid visszalép az elnökjelöltségtől. 
Makro / Külgazdaság Kihasználják Varga Mihályék a kedvező csillagállást?
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 24. 18:31
Vagyis mernek-e a még június végén előrejelzett 25 bázispontnál nagyobbat vágni a Monetáris Tanács keddi ülésén a most még 5,75 százalékpontos jegybanki alapkamaton? Erről is beszélt főszerkesztőnk, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti műsorában. Melynek második részében az e héten esedékes pótköltségvetés, valamint az októberre várható 2027-es büdzsétervezet is terítékre került.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG