3p

A helyzet veszélyes, miközben az oroszok az ukránokra mutogatnak.

Frissítés:

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség friss közleményében azt írta: Ukrajna közölte a NAÜ-vel, hogy az Európa legnagyobb atomerőművének számító zaporizzsjai erőmű a nap folyamán legalább kétszer elvesztette a kapcsolatot az elektromos hálózattal, de jelenleg ismét működik.

A zaporizzsjai atomerőművet közel 40 éves működése óta először kapcsolták le az ukrán nemzeti hálózatról - közölte Ukrajna atomenergia-vállalata, az Enerhoatom. Az erőmű lekapcsolása megnöveli a reaktorok és a kiégett fűtőelemek hűtőrendszereinek katasztrofális meghibásodásának kockázatát, amelyek elektromos árammal működnek.

A megszállók akciói miatt a zaporizzsjai atomerőmű teljesen lekapcsolódott az elektromos hálózatról  először az erőmű történetében - közölte az Enerhoatom. Ha minden külső kapcsolat megszűnik, akkor az erőműnek a dízelüzemű generátorokra kell támaszkodnia az áramellátás érdekében. Ha ezek meghibásodnak, a mérnököknek mindössze 90 percük van arra, hogy megakadályozzák a veszélyes túlmelegedést – jelentette az ügynökség a Guardian cikke szerint. Az üzemszünet alatt ugyanakkor az atomerőmű az azt a közeli hagyományos erőművel összekötő tartalékvezetékről továbbra is kapta az áramot. A háború előtt három ilyen vezeték volt, de kettőt már elvágtak.

Az Enerhoatom vezetője szerdán azt mondta a Guardiannek, hogy orosz mérnökök kidolgoztak egy tervet arra, hogy az erőművet véglegesen leválasszák az ukrán hálózatról, és helyette az orosz elektromos hálózatra csatlakoztatassák. A terv célja látszólag az volt, hogy fenntartsák az erőmű áramellátását, ha a harcok miatt - mint csütörtökön - minden Ukrajnába irányuló kapcsolatot elvágnának - mondta Petro Kotin. Ukrajna azonban attól tart, hogy Oroszország szándékosan vágja el a vezetékeket.

Orosz katonák őrzik a zaporizzsjai atomerőművet. Fotó: EPA/SERGEI ILNITSKY
Orosz katonák őrzik a zaporizzsjai atomerőművet. Fotó: EPA/SERGEI ILNITSKY

Az oroszok szerint az ukránok a hibásak

Lekapcsolták az elektromos hálózatról csütörtökön a zaporizzsjai atomerőmű két blokkját az ukrán tüzérség támadása miatt, majd az egyiket újból beindították - közölte Jevgenyij Balickij, a Zaporizzsja megyei Moszkva-barát katonai-polgári közigazgatásának vezetője.

A mai napon az ukrán fegyveres alakulatok által a zaporizzsjai atomerőmű közelében lévő távvezetékekre mért csapás következtében tűz keletkezett a 750 kilovoltos légvezeték védelmi övezetének területén. A tűz rövidzárlatot okozott az elektromos vezetékekben. Az erőmű vészhelyzeti relévédelme kioldott, és két erőműegység leállt, így a régió áramellátás nélkül maradt. Közvetlenül a tűz eloltása után az egyik egységet újra üzembe helyezték - írta Telegram-csatornáján. Hozzátette, hogy a megyében helyreállt az áramszolgáltatás is.

(The Guardian, MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Visszaléptetnék Nagy-Britanniát az EU vámuniójába
Privátbankár.hu | 2025. december 28. 11:21
A brit országos szakszervezeti szövetség (Trades Union Congress, TUC) vezetője szerint a munkáspárti brit kormánynak nem szabad elzárkóznia attól, hogy Nagy-Britannia visszalépjen az Európai Unió vámuniójába.
Makro / Külgazdaság Azt állítja az NGM, hogy negyedmillió hazai cégnek csökkentek az adóterhei
Privátbankár.hu | 2025. december 28. 10:31
Adócsökkentésekkel, adminisztrációs könnyítésekkel, beruházásösztönző kedvezményekkel és célzott támogatásokkal segíti a kormány a magyar vállalkozásokat: a 11 pontból álló, 80-90 milliárd forintos adócsökkentési program összesen 230-240 ezer vállalkozásnak nyújt érdemi segítséget – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vasárnap.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter a mi sikerlistánkat is dominálja – a Klasszis Podcast legnézettebb adásai
Litván Dániel | 2025. december 28. 07:31
Magyar Péter, Magyar Péter, Magyar Péter, Trump, Magyar Péter. És persze Orbán Viktor is ott van a háttérben a Klasszis Podcast legtöbb nézőt vonzó adásainak sorában. De nagyon mást mondott Pogátsa Zoltán, Somogyi Zoltán, Puzsér Róbert, Yaro Patrice vagy éppen Nagy Attila Tibor. 
Makro / Külgazdaság Készül az óriási felvásárlás? Orbán Viktor fontos ügyben telefonálhatott szombaton
Privátbankár.hu | 2025. december 27. 16:28
Orbán Viktor és Alekszandar Vucsics szerb köztársasági elnök telefonon egyeztettek szombaton – azt nem tudni, hogy a NIS felvásárlása is szóba került-e.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt három Magyarországon is népszerű autómárka
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 14:35
Csökkentek az eladások.
Makro / Külgazdaság Kínában ennek az adatnak örülnek
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 13:59
Szépen híznak a legnagyobb cégek.
Makro / Külgazdaság Új korszak nyílik jövőre az autópiacon, a mentőövbe Magyarország is belekapaszkodna
Imre Lőrinc | 2025. december 26. 07:41
Ha nem is oldódik meg minden problémája, de fellélegezhet, időt nyer a kontinens autóipara – reagált az év egyik legfontosabb, európai uniós gazdasági döntésére a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének elnöke a Privátbankárnak. Gablini Gábor szerint a németeknek részben vissza kell térniük Kínából, aminek Magyarország is a nyertese lehet. 
Makro / Külgazdaság Hatnak a szankciók: Oroszország évekkel elhalasztja LNG termelési célját
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 17:01
Oroszország „több évvel” elhalasztotta azt a tervét, hogy elérje az évi 100 millió tonnás cseppfolyósított földgáztermelést – mondta csütörtökön az állami televíziónak Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes, a nyugati szankciók energiaiparra gyakorolt hatására hivatkozva.
Makro / Külgazdaság Oroszország negyedével növelheti idei vezetékes gázkivitelét Kínába, de ez nem elég
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 16:01
Moszkva fokozza ázsiai értékesítéseit, és erősíti kapcsolatait a világ legnagyobb energiafogyasztójával – mondta egy, az adatokra rálátással rendelkező forrás.
Makro / Külgazdaság Kifullad Putyin medvéje?
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 14:50
Csökkent az orosz ipari termelés novemberben éves szinten, miközben az elemzők sokkal többre számítottak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG