2p
Gyorsuló ütemű, de a környező országokhoz képest szerény növekedésre számít a GKI Gazdaságkutató.

Az első félévben 1,7 százalékkal nőtt a hazai GDP, ami az elemzés szerint nemcsak a régiós társak teljesítményétől maradt el (Lengyelországban 2,8, Szlovákiában 3,7, Romániában pedig 5 százalékkal nőtt a gazdaság), de még az uniós 1,8 százalékos átlagot sem érte el. Azóta valamelyest javult a helyzet, a GKI felmérése szerint a második negyedévben érezhetően magasabb volt a növekedés, ez a lendület pedig várhatóan kitart majd év végéig. A kormány által előírt 2,5 százaléknak azonban a közelébe sem ér majd, a GKI 2 százalékos GDP növekedést vár az év egészére.

Magára talál a többi ágazat is

A kiskereskedelmi forgalom több mint 5 százalékkal bővült az év első felében, a gazdaságkutató szerint ez a tendencia folytatódik majd az év második felében. A bruttó keresetek 6 százalékkal bővültek ebben az időszakban, a reálkeresetek ugyanakkor 7,5 százalékkal nőttek, az árszínvonal azonban alig (0,5 százalék) változott, így a GKI az első negyedévben látott 4 százalékos fogyasztásbővüléshez hasonló emelkedésre számít.

Az építőipari termelés 25 százalékot zuhant az első hat hónapban, április óta azonban havi összevetésben már növekedés volt tapasztalható, így itt is kedvezőbb teljesítményt vár a második félévben a GKI. Az exportban a világpiaci energiaár-esés bázisba kerülése miatt szerényebb javulást várnak.

Forrás: GKI

Átmenetileg nő az államadósság

A GKI elemzésében kiemelte: az elmúlt hónapokban a gazdaságpolitikában csendes egyensúlyrontó változás kezdődött. A kedvező év eleji adatok alapján a kormány júniusban módosította a 2016. évi költségvetést, ezzel mintegy 500 milliárd forintot osztva szét, őszre pedig egy gazdaságélénkítő csomagot ígértek. Emellett kényszerű kiadásaik is lesznek, például a kórházak újratermelődő adósságállománya miatt.

Ezért, bár az államháztartási hiány az első hét hónapban még nagyon kedvező, 2016-ban a tervezett 2 százaléknál magasabb, 2,3 százalékos deficitet valószínűsít a gazdaságkutató. A GDP-arányos államadósságban a GKI csak szerény csökkenésre, 75 százalék körüli év végi értékre számít, mivel az új EU-pályázatok gyorsított beindításához szükséges előlegezést csak részben tudják ellensúlyozni a földárverési bevételek, a GDP pedig elmarad a kormányzat által prognosztizálttól.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megy vagy marad a védett üzemanyagár? Tárgyalt Magyar Péter és Hernádi Zsolt
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 20:41
A Mol szerint zavartalan az üzemanyagellátás, a védett árakat pedig az új kormány is fenntartja majd. 
Makro / Külgazdaság Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány? Erről is kérdezzük Pogátsa Zoltánt a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 12:53
A közgazdász, szociológus, a Soproni Egyetem docense április 23-án, csütörtökön délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság 173 milliárdos búcsúajándékot hagy a kasszában az Orbán-kormány Magyar Péteréknek
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 12:43
Nagy érdeklődés mellett, alacsonyabb kamatszinteken keltek el az államkötvények a csütörtöki aukción, az ÁKK közel háromszor annyit adott el mint tervezett.
Makro / Külgazdaság Klebelsberg Központ : „Ha megkérdezik a véleményünket, elmondjuk”
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 12:31
A Tisza kormány oktatási programjának egyik radikális pontja a Klebelsberg Központ felszámolása, ezért azt kérdeztük az intézménytől, hogyan látják az új iskolai tanévben betöltött szerepüket. 
Makro / Külgazdaság Még olcsóbb lesz a dízel péntektől
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 12:16
De mi lesz a benzinnel?
Makro / Külgazdaság Akár 1500 milliárdos mínuszt is hozhat a Tisza adóprogramja
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 11:21
A vagyonadó inkább szimbolikus eszköz, a másik oldalon viszont súlyos százmilliárdoktól esne el a költségvetés.
Makro / Külgazdaság Mi folyik itt Britanniában? Az elemzők se értik, mi történt
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 10:41
Nagyon másra számítottak az első három hónapban.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen búcsúajándékot adnak Brüsszelben Orbán Viktornak
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 10:07
Szimbolikus gesztus. Lenne.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Matolcsy György a választások után
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 09:29
De nem beszélt az eredményről.
Makro / Külgazdaság Egyetlen szavazással hatalmas vagyonokat szerezhet vissza a tiszás kétharmad
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 09:18
A fideszes kétharmad hozta létre a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokat, a tiszás akár törölheti is őket. A vagyontömeg legalább 3058,7 milliárd forint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG