3p

Kompenzációs alapot hoznak létre Lengyelországban a koronavírus elleni védőoltás mellékhatásai okozta esetleges káros következmények ellensúlyozására - közölte kedden Michal Dworczyk, a lengyel miniszterelnöki hivatal vezetője.

Dworczyk a Mateusz Morawiecki kormányfővel, valamint Adam Niedzielski egészségügyi miniszterrel tartott közös sajtóértekezleten jelentette be ezt a nemzeti védőoltásprogramot jóváhagyó kormányülés után. Morawiecki emlékeztetett: Lengyelország eddig 60 millió vakcinára kötött szerződést hat gyártóval, az oltási programra 3 milliárd zlotyt (239,3 milliárd forint) különítettek el a költségvetésből, emellett az oltást végző egészségügyi intézményeknek további, az elkülönített összeget "szinte megduplázó" forrásokat szánnak.

A nem egészen 38 milliós Lengyelországban a két adagban történő oltásra mintegy 31 millió 16 év feletti lakos lesz jogosult. A kormányfő megerősítette: a vakcinálás ingyenes és önkéntes lesz, első körben az egészségügyi dolgozókat oltják be. "Viszonylag gyorsan" a tanároknak is felajánlják az oltást, a jelenleg elrendelt távoktatásról a hagyományosra való visszaállás viszont nem az oltástól, hanem a járványhelyzet további alakulásától függ - jelentette ki Morawiecki.

Korábbi bejelentések szerint Lengyelországban január 17. után megkezdődhet a fokozatos áttérés a hagyományos oktatásra, elsőként valószínűleg az általános iskolák 1-3. osztályai térnek vissza a tantermekbe. Michal Dworczyk, a kormányfői hivatal miniszteri rangú vezetője, aki az oltási programért felelős kormánybiztosként is dolgozik, kifejtette: az egészségügyi dolgozók után a 60 évnél idősebbeket, a rendfenntartó erők tagjait és a tanárokat oltják be.

Bejelentette továbbá: olyan mechanizmust hoznak létre, mely révén állami kártérítést igényelhetnek azok, akik szervezetében az oltás után esetleg kedvezőtlen reakció következik be. A kártérítési alapról szóló törvénytervezetet napokon belül beterjesztik - mondta. Adam Niedzielski közölte: az első körben beoltandók számára január 15-étől elindulhat a regisztráció.

A miniszter úgy vélte: a jelenleg lassuló lengyelországi járványhelyzet ellenére "reális kockázata" áll fenn a járvány harmadik, tavaszi hullámának. "Nem szabad megengedni, hogy a vakcinálást majd egy növekedő járvány közepette végezzük" - figyelmeztetett Niedzielski. Ebben a vonatkozásban jelezte, hogy a karácsonyi ünnepekre vonatkozóan a lengyelek "következetes otthon maradását" fogja javasolni a járványkezelő válságstábnak. Az esetleges intézkedéseket csütörtökön jelenthetik be.

Keddi Twitter-bejegyzésében Jaroslaw Kaczynski kormányfőhelyettes kabinetfőnöke, Michal Moskal közölte: a lengyel kormánypárt elnöke (Kaczynski) beoltatja magát a koronavírus ellen. Arra vonatkozóan, hogy felmérések szerint a lengyelek több mint fele elutasítja az oltást, Moskal azt írta: "nem magunkért oltatjuk be magunkat, hanem elsősorban azokért, akiket megfertőzhetünk".

Korábban Andrzej Duda elnök és Mateusz Morawiecki is közölték, hogy beoltatják magukat. A miniszterelnök ilyen döntésre bátorította honfitársait is, Andrzej Duda pedig - utalva a Covid-19 súlyos eseteire - "élet-halál kérdésének" nevezte az oltást.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump száz százalékos vámot vetne ki a chipekre és félvezetőkre
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 7. 07:22
Donald Trump amerikai elnök szerdán bejelentette, hogy az Egyesült Államok „körülbelül 100 százalékos” vámot vet ki az importált félvezető chipekre, hozzátéve, hogy a chipgyártók elkerülhetik a vámot, ha befektetnek az amerikai gyártásba.
Makro / Külgazdaság Milorad Dodik elhagyta Budapestet, nem maradt itt politikai menekültként – derült ki a Kormányinfón
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 18:01
A boszniai Szerb Köztársaság volt elnöke, Milorad Dodik elhagyta Magyarországot, nem kapott politikai menekült státuszt.
Makro / Külgazdaság Nincsenek csodák, nem lesz olcsóbb a benzin
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 11:18
Így változnak a nagykereskedelmi árak.
Makro / Külgazdaság Rendesen belecsaptak a lecsóba a nyugati tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 09:47
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 0,21 pontos csökkenéssel, 101 785,87 ponton nyitott szerdán, emellett pozitív kezdés az európai tőzsdéken.
Makro / Külgazdaság Megtalálta a kormány a felelőst az ipar vergődéséért
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 08:47
Újabb siralmas számokkal rukkolt elő a KSH.
Makro / Külgazdaság Mi történt? Költekezni kezdtek a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 08:30
A KSH friss közlése szerint a kiskereskedelem növekedési dinamikája májusról júniusra viszonylag nagyot gyorsult.
Makro / Külgazdaság Trump már javában castingolja a jegybankelnök utódját
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 06:33
Jerome Powell jövő májusban távozik, s az amerikai elnök négy személy jelölése körül lamentál.
Makro / Külgazdaság Az USA 15 000 dolláros kauciót kérhet a vízumokért egyesektől
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 19:35
Az Egyesült Államok bizonyos országok állampolgáraitól 15 000 dollár (3,7 millió forint) letétet kérhet turisztikai vagy üzleti vízum igényléséhez.
Makro / Külgazdaság Csalódást okozott az amerikai BMI-index
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 17:21
Az elemzők által vártnál kevésbé, már második hónapja nőtt az amerikai szolgáltatóipar teljesítménye júliusban, miután májusban 2024 júniusa óta először csökkent – az arizonai ISM gazdaságkutató intézet szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-indexe (BMI) alapján.
Makro / Külgazdaság Pluszban indítottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 16:05
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok kedden.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG