4p

Honnan kerít pénzt a kormány a 14. havi nyugdíjra?
Mit okoznak a kedvezményes hitelek?
Lesz ítélet az MNB-botrányban a választásokig?

Online Klasszis Klub élőben Simor Andrással!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi jegybankelnököt!

2025. november 12. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaly decemberben a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken közel 1,3 millió vendég 2,9 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 11, a vendégéjszakáké 8,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. 

A magyarországi szálláshelyek vendégeinek száma összességében 11, a vendégéjszakáké 8,4 százalékkal emelkedett tavaly decemberben az egy évvel korábbihoz képest a Központi Statisztikai Hivatal keddi jelentése szerint. 

A szezonálisan kiigazított adatok alapján a vendégek száma 8,5, a vendégéjszakáké 5,4 százalékkal bővült 2023 decemberéhez képest. A vendégéjszakák 71 százaléka kötődött a kereskedelmi szálláshelyekhez, ahol a forgalom 5,4 százalékkal meghaladta az előző évit. A magán- és egyéb szálláshelyeken 17 százalékkal több vendégéjszakát regisztráltak, mint egy évvel korábban. 

Hogyan szerepeltek a magyarok? 

A belföldi vendégek és az általuk eltöltött vendégéjszakák száma egyaránt 0,6 százalékkal magasabb volt az előző év azonos havinál. A szezonálisan kiigazított adatok alapján a belföldi vendégek száma 4,3 százalékkal bővült, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 0,1 százalékkal mérséklődött 2023 decemberéhez képest. Az 544 ezer belföldi vendég 1,2 millió vendégéjszakát töltött el a turisztikai szálláshelyeken, ezen belül a kereskedelmi szálláshelyeken 419 ezer vendéget és 922 ezer vendégéjszakát regisztráltak. Utóbbiak 82 százalékát szállodákban töltötték el, ahol a vendégéjszakák száma 2,4 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A magán- és egyéb szálláshelyeken eltöltött belföldivendég-éjszakák száma 2,2 százalékkal haladta meg a 2023. decemberit. A belföldivendég-éjszakák száma az előző év azonos időszakához képest a Győr–Pannonhalma turisztikai térségben  nőtt a legnagyobb mértékben (14 százalékkal), a leginkább pedig a Tokaj és Nyíregyháza térségben csökkent (8 százalékkal). Budapesten 1,6 százalékkal nagyobb, a Balatonnál 2,8 százalékkal kisebb volt a turisztikai szálláshelyeken eltöltött belföldivendég-éjszakák száma.

És a külföldiek?

A külföldi vendégek száma 20, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 15 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A szezonálisan kiigazított adatok alapján a külföldi vendégek száma 19, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 12 százalékkal bővült 2023 decemberéhez képest. A turisztikai szálláshelyekre érkezett 715 ezer külföldi vendég 1,7 millió vendégéjszakát töltött el, közülük 472 ezer vendéget és csaknem 1,2 millió vendégéjszakát a kereskedelmi szálláshelyeken regisztráltak. Utóbbiak 87 százaléka szállodákhoz kötődött, ahol a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 12 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A magán- és egyéb szálláshelyeken eltöltött külföldivendég-éjszakák száma 25 százalékkal nőtt 2023 decemberéhez mérten. A külföldivendég-éjszakák száma az előző év azonos időszakához viszonyítva a legerőteljesebben a Pécs–Villány turisztikai térségben emelkedett (33 százalékkal), a leginkább pedig Gyulán és térségében esett vissza (22 százalékkal). Budapesten 19 százalékkal nőtt, a Balatonnál 0,8 százalékkal mérséklődött a turisztikai szálláshelyeken eltöltött külföldivendég-éjszakák száma.

Mit mutat az éves mérleg?

Összesen 22 206 turisztikai szálláshely, ezen belül 2149 kereskedelmi, illetve 20 057 magán- és egyéb szálláshely fogadott vendégeket. A kereskedelmi szálláshelyek közül 922 szálloda és 924 panzió volt nyitva december egy részében vagy egészében. A turisztikai szálláshelyeken az összes bruttó árbevétel közel 90 milliárd forint volt, folyó áron 22 százalékkal nagyobb az egy évvel korábbinál. 
 
A múlt év egészében a turisztikai szálláshelyeken 5,8 százalékkal több, összesen 44,2 millió vendégéjszakát regisztráltak. A belföldi vendégek 2, a külföldiek 9,9 százalékkal több (22,0 millió, illetve 22,2 millió) vendégéjszakát töltöttek el a turisztikai szálláshelyeken.
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Komoly bajban a német gazdaság?
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 13:02
A feldolgozóiparban különösen sötéten látják a helyzetet.
Makro / Külgazdaság Valami nagyon félrement a brit gazdaságban, az elemzők is másra számítottak
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 12:48
A Covid óta nem voltak ennyien munka nélkül.
Makro / Külgazdaság Szerbiában már hatottak az amerikai szankciók – lelépne az orosz tulajdonos
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 10:44
Átadná a NIS irányítását másnak az orosz tulajdonos.
Makro / Külgazdaság Nagyon fájhat az OTP-nek a bankadó tervezett emelése
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 10:27
Akár 60 milliárddal is nőhet a bank adóterhe a tervezett emelés hatására.
Makro / Külgazdaság Benéztünk az első budapesti orosz fapados boltba, és azt is megtudtuk, mikor nyit
Vámosi Ágoston | 2025. november 11. 10:17
Hamarosan találkozhatunk annak az orosz üzletláncnak a hirdetéseivel, amelyet korábban Mere néven akartak elindítani Magyarországon. Az első bolt a Mohu egyik budapesti hulladékudvara mellett kap helyet, az egyik álláshirdetésükre pedig litvániai telefonszámon lehet jelentkezni. A céghálóban Rogán Antal apósának egyik üzlettársa is a képbe kerül.
Makro / Külgazdaság Jelentősen megemelné a kormány a bankadót – túl nagy a költségvetés hiánya
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 09:19
185 helyett 370 milliárdot szednének be a bankoktól, zárolják a költségvetési tartalékot is.
Makro / Külgazdaság Megállt az idő az inflációnál, ennek most örülhetnek Nagy Mártonék
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 08:30
2025. októberben a fogyasztói árak átlagosan 4,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Szeptemberhez viszonyítva átlagosan stagnált az infláció – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Makro / Külgazdaság Öt demokrata megtört: vége lehet a rekordhosszúságú amerikai leállásnak
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 07:11
Néhány napon belül indulhat újra az amerikai állam gépezete.
Makro / Külgazdaság Megint el fogják inflálni a megtakarításainkat?
Eidenpenz József | 2025. november 11. 05:42
Az amerikai kormány mindössze 71 nap alatt újabb ezermilliárd dollárral növelte az államadósságot. A folyamat megállíthatatlannak tűnik, még gyorsul is, és más fejlett országokban is hasonló folyik. Nem látszik más megoldás, mint az államadósság elinflálása, ami a legkisebb ellenállás útja.
Makro / Külgazdaság A biológiai életkor meghatározása a hosszú élet titka – Klasszis Podcast
Natív tartalom | 2025. november 10. 17:10
Interjú Dr. Balázs Annával, a CMC Déli Klinika orvos igazgatójával. Hallgassa meg a beszélgetést, és tudja meg, hogyan veheti vissza az irányítást öregedési folyamatai felett!
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG