3p
Rövidültek a várólisták, de még így is az európai középmezőnyben vagyunk.
MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

Csökkentek a tervezhető egészségügyi műtétek várólistái - jelentette be az emberi erőforrások minisztere hétfőn sajtótájékoztatón.  Kásler Miklós elmondta, az elmúlt öt évben az akkori 70 ezres betegszámhoz képest mára a tervezhető beavatkozásokra várók száma 28 ezerre csökkent, ezzel Magyarország az európai középmezőnybe került.

2012-től tavaly év végéig várlista-csökkentésre 26 milliárd forintot fordított a kormány, jövőre erre a célra további hatmilliárd forint áll rendelkezésre.

Kásler Miklós felidézte: 2012-ben született döntés arról, hogy a tervezhető műtétekre várók listáját intézményi szinten nyilvánossá teszik, amit a Nemzeti Egészségbiztosítási Alap koordinál. Az intézkedés célja az volt, hogy a betegeknek nagyobb műtétekre se kelljen 180 napnál, a kisebbeknél pedig 90 napnál többet várniuk.

Például a szürkehályog-műtétek esetében Magyarországon a második legrövidebb a várakozási idő az ilyen listát vezető 15 európai ország közül.

Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár a sajtótájékoztatón elmondta, a tizenhárom várólistacsoport felénél egy hónapnál rövidebb a várakozási idő. A legkevesebb átlagos várakozási idő - nyolc nap - a gerincsérvműtéteknél és bizonyos nőgyógyászati beavatkozásoknál volt.

Térdprotézis-műtétre kell a legtöbbet várni

A folyamat pozitív, de külön figyelmet kell fordítani azokra a beavatkozásokra, amelyeknél hatvan napnál hosszabb a várakozási idő. Kiemelte ugyanakkor, hogy 2014 és 2018 között átlagosan 46 százalékkal rövidültek ezek a várólisták is. Ma a legtöbbet, 126 napot a térdprotézis-műtétre kell várni, ezt követi 88 nappal a csípőprotézis-műtét.

Horváth Ildikó hangsúlyozta: jelentős előrelépést tett Magyarország azzal, hogy nyilvánossá tette műtéti várólistáit, hiszen az OECD-országok közül tizenöt teszi ezt meg.

Ebben a sorban például csípőprotézis-műtétek esetében a 88 napos várakozással a 6. legjobb helyen áll Magyarország. Ugyanezen műtétre Lengyelországban 444 napot kell várni, és Hollandiában a legjobb a helyzet, ott 50,5 nap a várakozási idő. A térdprotézis-műtétek 126 napos várakozási idejével a tizenöt ország közül Magyarország a 8. helyen van. Lengyelországban 566 nap alatt jut el valaki ilyen műtétre, a legkedvezőbb helyzet pedig Dániában van, ahol 53 napot kell egy betegnek várnia.

Várólistát kell vezetni a szürkehályogműtétekről, a gerincstabilizáló-műtétekről, az epekövesség miatti beavatkozásokról, a sérv-, a térd- és csípőprotézis-műtétekről, az ortopédiai nagyműtétekről, a nyitott szívműtétekről és bizonyos nőgyógyászati műtétekről.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Európa kétmillió euró humanitárius segélyt juttat Trump kiszemeltjének
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 14:48
A humanitárius helyzet romlására tekintettel az Európai Bizottság szerdán arról döntött, hogy kétmillió euró segélyt juttat Kubának - tájékoztatott a brüsszeli testület szerdán.
Makro / Külgazdaság GKI: ez a romló külkereskedelmi egyenleg oka
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 14:21
A KSH legfrissebb adatai szerint 2026 februárjában a hazai export volumene 2,3 százalékkal csökkent, míg az import 6,7 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest.
Makro / Külgazdaság Jó hír jött az Egyesült Államokból
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 13:59
Az Egyesült Államokban tavaly augusztus óta a legmagasabbra emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a március 27-én végződött héten – derült ki az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) adataiból.
Makro / Külgazdaság Ez is az iráni háború hatása: nagy fordulat készül Németországban
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 10:45
Németország gazdasági minisztere az atomenergia szerepének újragondolását sürgeti az ország energiaellátásában.
Makro / Külgazdaság A boltokban is visszaköszönhet Donald Trump háborújának hatása
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 10:30
Az iráni háború nemcsak az energiaárakat, hanem a mezőgazdaságot is súlyosan érintheti, ami világszerte élelmiszerinflációhoz vezethet. Erről a magyar vásárlóknak még viszonylag friss élményei lehetnek, hiszen a 2022-23-as időszakban az EU-ban nálunk volt a legjelentősebb az élelmiszerek drágulása.
Makro / Külgazdaság Javítási munkák indulnak a Barátság kőolajvezetéken
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 10:15
Megindulhat a Barátság kőolajvezeték kulcselemének helyreállítása: Ukrajna tendert írt ki a brodi szivattyúállomás felújítására, ami az első konkrét lépés a januári leállás óta.
Makro / Külgazdaság Nagyon törékeny maradt a bizalom a magyar kulcságazatban
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 09:00
A 2026 márciusi BMI index 50,4 pontra csökkent a februári (51,2) értékhez képest. Március átlag alatti hónapnak számít: az 1995 óta mért hosszútávú átlag értéke 52,6; a márciusi értékeké 51,8. A most mért, szezonálisan kiigazított BMI index a nyolcadik legalacsonyabb e havi érték.
Makro / Külgazdaság Nem túl fényes helyzetet örököl az április 12-én győztes párt által megalakítandó kormány
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal szerda reggeli közlése szerint 2025-ben a költségvetés hiánya GDP-arányosan 4,7, az államadósság pedig 74,.6 százalék lett.
Makro / Külgazdaság Újabb tartályhajót támadtak meg a Perzsa-öbölben, orosz szállítmány érkezett Kubába
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 07:55
Újabb olajszállító hajót ért találat szerda hajnalban a Perzsa-öbölben; 24 órán belül ez a harmadik hajó, amit megtámadtak, köztük a második tartályhajó – közölte a brit UKMTO tengerbiztonsági hivatal.
Makro / Külgazdaság Nem sokat várt a kormány, tényleg megemelik a biztonsági tartalékot
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 07:40
A Magyar Közlönyben is megjelent a rendelet arról, hogy a kormány a nemzetközi energiabiztonsági válsághelyzetre tekintettel megemelte a földgáz biztonsági készletének mértékét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG