3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Ritkaság, hogy a miniszterelnöki ciklusokat korlátozzák.

A múlt hét egyik legfontosabb fejleménye volt, hogy a Tisza-frakció két tagja hivatalosan is benyújtotta a kormányfői megbízatás maximális hosszának korlátozását kezdeményező alaptörvény-módosító javaslatot. Melléthei-Barna Márton és Hantosi István indítványa nyolc évben korlátozná a miniszterelnöki megbízatás maximális hosszát. Az előterjesztés indoklása szerint a jogállam helyreállításának érdekében alapvető fontosságú, hogy a miniszterelnök csak meghatározott ideig tölthesse be a közjogi funkcióját – írja cikkében laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor.

A portál kiemelte, miután a Tisza Párt kényelmes kétharmados többséggel rendelkezik az Országgyűlésben, a javaslat minden bizonnyal átmegy majd. Magyarország pedig egy igen szűk körbe csatlakozhat majd, hiszen nem szokták a kormányfői ciklusokat limitálni – ez jellemzően az elnöki rendszerek sajátossága.

Bár a miniszterelnökségi cikluslimit nem létezik Magyarországon egyelőre, az egyik legjelentősebb közjogi méltóság esetében erőteljesen fennáll egy megszabályozott korlát, ugyanis a hazai törvények szerint maximum két ciklusra választható egy ember államfőnek.

Politikai berendezkedéstől függetlenül világszinten az nevezhető általánosnak, hogy a miniszterelnöki pozíciót nem korlátozzák cikluslimitek, csupán az adott ország parlamentjének támogatását, valamint az elnök vagy az államfői szerepet betöltő személy támogatását kell megőriznie a kormányfőnek. Így Magyarország egy kurta listára kerülhet majd fel, amennyiben a módosítót elfogadják. Mindössze három olyan országot találtunk, ahol a miniszterelnökség maximális időtartamát törvényileg megszabták:

  • Kuba: ötéves ciklus, maximum kétszer
  • Laosz: ötéves ciklus, maximum kétszer
  • Thaiföld: négyéves ciklus, maximum kétszer

Szűk listára kerülhet fel Magyarország
Szűk listára kerülhet fel Magyarország
Fotó: Depositphotos

Elnöki ügy

Laptársunk kiemelte, míg a kormányfői korlátozások nem jellemzőek, az államfői szerepben sokkal inkább megjelenik ez a modell Európában. A cikluskorlátok rendszere országonként jelentősen eltér, bár a legelterjedtebb modell a két ciklusra vonatkozó korlátozás. Franciaországban a köztársasági elnök legfeljebb két egymást követő ötéves ciklust tölthet be; ezt a szabályt a 2008-as alkotmányreform vezette be. Hasonló rendszer működik Lengyelországban, Romániában, Horvátországban, Szlovákiában és Csehországban is, ahol az elnökök összesen két ötéves ciklusra választhatók meg – csakúgy, mint Magyarországon. Ausztriában és Finnországban ennél hosszabb, hatéves elnöki mandátumok vannak, de itt is legfeljebb két ciklus tölthető ki. Írországban az elnök két hétéves ciklust tölthet be.

Végül természetesen említésre méltó az is, hogy a világ egyik legfontosabb elnöki rendszerében szintén létezik a cikluslimit: az Egyesült Államok elnöke is legfeljebb kétszer lehet valaki, négyéves blokkokban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ilyen is van: Magyarország lepipálta Németországot és Franciaországot
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 11:26
Az Eurostat mai közlése megerősíti a Privátbankár Európai Inflációs Körkép megállapításait, miszerint a júliusi 1,6 százalékos harmonizált fogyasztóiár-indexünknél az Európai Unióban csak két országé volt alacsonyabb, Svédországé és Csehországé.
Makro / Külgazdaság Az előző rendszerek egyik aduászához nyúl hozzá a Tisza-kormány
Imre Lőrinc | 2026. augusztus 19. 10:34
A kormány több, jelentős helyi tiltakozást kiváltó beruházás nemzetgazdasági szempontból kiemelt státuszát visszavonja – jelentette be a héten Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter. A tárcavezető korábban azt is jelezte, hogy módosítják az építészeti törvényt abból a célból, hogy a kiemelt beruházások esetében se kerülhessenek háttérbe a településfejlesztési, környezetvédelmi és természetvédelmi szempontok.
Makro / Külgazdaság Brüsszel még a korábbi pozitív magyar hírekre is rátromfolhat
Csabai Károly | 2026. augusztus 19. 05:45
Az Európai Bizottság statisztikai hivatala ma délelőtt megjelenő adatai szerint a 27 európai uniós tagország közül már csak kettőben lehetett alacsonyabb júliusban az Eurostat által számolt inflációs mutató, a harmonizált fogyasztóiár-index, mint nálunk. De az általános inflációk összevetésében is a negyedik legalacsonyabb a miénk az unióban, valamint az adataikat cikkünk megjelenéséig közlő 40 kontinentális állam között egyaránt – derül ki lapunk friss Privátbankár Európai Inflációs körképéből.
Makro / Külgazdaság Megint drágul az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 18. 13:24
Jelentősen emelkednek az üzemanyagok nagykereskedelmi árai augusztus 19-től. A 95-ös benzin és a gázolaj beszerzési ára is bruttó 8 forinttal lesz magasabb a szerdai változással.
Makro / Külgazdaság Új vezető érkezik az MBH Bankhoz
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 18. 10:41
Gózon Gergelyt nevezték ki az MBH Bank stratégiáért és pénzügyekért felelős vezérigazgató-helyettesének.
Makro / Külgazdaság Itt a 4iG álláspontja a kormányzati vizsgálatról
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 18. 09:48
A hatályos magyar és európai uniós jogszabályoknak megfelelően jártak el szerintük.
Makro / Külgazdaság Visszavonta a kormány Orbán Viktorék kiemelt döntéseit
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 18. 06:56
Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter jelentette be a döntéseket.
Makro / Külgazdaság A helyszínről számolt be a paksi állapotokról Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 17. 19:37
Élőben, először a partról, aztán egy motorcsónakból jelentkezett be a miniszterelnök. 
Makro / Külgazdaság Vége: így határozott az Alkotmánybíróság a 17. alkotmánymódosításról
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 17. 17:36
Jóváhagyták a Tisza-kormány eddigi legnagyobb döntéseit: Sulyok Tamás leváltását, a 12 éves mandátumkorlátot és az alkotmánybírók 70 éves korhatárát.
Makro / Külgazdaság Paks térdre rogyott – ideje újraszámolni, honnan érdemes energiát szereznünk
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 17. 17:15
Miután bizonyossá vált, hogy az atomenergia elérhetősége sem független az időjárástól Magyarországon, előtérbe kerülnek az alternatív, megújuló erőforrások – a szükséges beruházások megtérülését a friss tapasztalatok alapján érdemes lesz átszámolni. Munkatársunk, Gáspár András a Trend FM Reggeli Monitor című műsorának vendége volt, amelyben szóba került az is, hol tart a vagyonvisszaszerzések ügye.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG