2p
Magyarország visszalép a szocialista országok egykori fejlesztési bankjába, jövő héten már lesz helyünk az asztal mellett Mongóliában.
Balla János, Magyarország moszkvai nagykövete és Nyikolaj Koszov, az NBB elnöke egy korábbi találkozón.

Másfél évtized után térünk vissza

Közel másfél évtized után Magyarország képviselői ismét teljes jogú tagállam küldöttjeiként vehetnek részt a Nemzetközi Beruházási Bank Tanácsának június 4-5. között Mongóliában megrendezésre kerülő ülésén - közölte a Privátbankár.hu-val a Nemzetgazdasági Minisztérium.

Magyarország annak idején az NBB alapító tagja volt, de a bank nem kellően átlátható és nem kellően hatékony működése miatt 2000-ben kilépett a szervezetből, és megfigyelőként folyamatosan figyelemmel kísérte annak munkáját.

A moszkvai székhelyű, 1970-ben alapított NBB fejlesztési projektekre és beruházásokra nyújt közép- és hosszú távú hiteleket. Oroszországon és Magyarországon kívül részvényese még Bulgária, Csehország, Szlovákia, Románia, Kuba, Vietnam és Mongólia.

Az NBB irányítási rendszerét, döntési mechanizmusát az elmúlt években teljes egészében a nemzetközi pénzügyi intézmények mai legjobb gyakorlatához igazították, melyek alapján a bank tevékenysége dinamikusan bővül. Az NBB nemzetközi jellegét, a modernizálása területén elért eredmények nemzetközi elismerését jól jelzi az is, hogy az elmúlt év során a nemzetközi hitelminősítők az NBB-t befektetésre ajánlott kategóriába sorolták - írja a minisztérium.

Mibe kerül ez nekünk?

Magyarország idén és jövőre 10-10 millió euró hozzájárulás befizetését vállalta a Bank alaptőkéjéhez. A tőkeemeléssel párhuzamosan az NBB reaktiválja a korábbi tagsági jogviszonyunk időszakában már teljesített 20 millió eurót is. A folyamat lezárulása után így hazánk az összesen 40 millió euró összegű alaptőke részesedésével a Bank egyik legnagyobb részvényesévé válik.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „Nagyon hamar problémák lesznek az energia elérhetőségével, nemcsak az árakkal”
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 06:38
A katari pénzügyminiszter baljós üzenetet küldött a világnak.
Makro / Külgazdaság Armageddont okozott Európában Trump újabb húzása
Csabai Károly | 2026. április 16. 05:44
Irán február végi izraeli-amerikai megtámadása olyan negatív hatást gyakorolt az öreg kontinens országainak árszínvonalára, amelyre a Privátbankár Európai Inflációs Körkép három és fél éves történetében még nem volt példa: alig akad olyan állam, ahol ne nőtt volna februárról márciusra az éves fogyasztóiár-index. Egyelőre a jegybankok nem reagáltak erre, az infláció fő monetáris ellenszerének számító alapkamat-emelést csak Izland vetette be, sőt ketten még csökkentettek is. Magyarország ezúttal jól jött ki az összevetésből, a mezőny első negyedében található.
Makro / Külgazdaság Blokád a Hormuzi-szorosban: megvan, hány hajó jutott át
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 19:50
Minden próbálkozót visszaküldtek.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapnak azok, akiknek nincsen magyar rendszáma
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 15:57
Csütörtökön árváltozás jön.
Makro / Külgazdaság Bejelentették: tényleg megóvja a választási eredményt a Mi Hazánk
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 15:36
Ezt Toroczkai László közölte szerdán.
Makro / Külgazdaság Kongatják a vészharangot Európában az iráni válság miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 14:02
Az EU szerint elhúzódó energiaválság jöhet, ha folytatódik az iráni konfliktus.
Makro / Külgazdaság Felsejlett a technikai recesszió képe a magyar gazdaságban, de mit tehet ellene az új kormány?
Imre Lőrinc | 2026. április 15. 12:59
A legrosszabb forgatókönyv esetén akár technikai recesszióba is süllyedhet idén a magyar gazdaság. Az iráni háború miatti energiaválság hatásait még nem lehet pontosan megbecsülni, de kínálati és versenyképességi oldalon is újabb problémákat okozhat Európában. Idehaza az ipari termelés már februárban is visszaesett, ami nem jó jel.
Makro / Külgazdaság Erste: Az ország érdeke az lenne, hogy az üzemanyagok hatósági árait azonnal kidobjuk
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 12:18
Csütörtökön újabb nagy csökkenés várható a benzin és a gázolaj piaci árainál. Eközben az Erste elemzői azt írják, kiszolgáltatott helyzetbe került az ország energiabiztonsága, ezért azonnal ki kellene vezetni a hatósági árakat az üzemanyagoknál.
Makro / Külgazdaság Magyar Pétert felkérte Sulyok Tamás az új kormány megalakítására
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 11:10
Az új Országgyűlés alakuló ülése május 5-én vagy 6-án lehet.
Makro / Külgazdaság „Kiterjesztjük a rezsicsökkentést” – mondta Magyar Péter a közmédiában
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 10:10
Erősen kezdett a Kossuth rádióban és a köztévében Magyar Péter, őszintén és határozottan beszélt a riporterekkel. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG