Itt van minden, amit az Otthon Start programról tudni kell, mielőtt belevágna

Szeptembertől indul az Otthon Start Program, amely akár 50 millió forintos, fix 3 százalékos, államilag támogatott kamatozású hitellel segíti a lakást vásárlókat, építőket – családi állapottól és gyermekszámtól függetlenül, gyermekvállalási kötelezettség nélkül. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az igénylés feltételeiről.
Itt van minden, amit az Otthon Start  programról tudni kell, mielőtt  belevágna
4p

A NAV 2024-es ellenőrzési tervéből már egyértelműen látszik, hogy mely területekre koncentrál a központi adóhatóság az idei adóellenőrzései során. Kiemelt figyelmet kapnak a nagyszámú munkavállalót foglalkoztató cégek, a munkáltatással összefüggő területek és a transzferárazás vizsgálata, valamint a magánszemélyek külföldről származó jövedelmeinek vizsgálata. Az adóhatóság külön figyelni fog az adóminimalizáló társaságokra, a kriptovalutából jövedelmet szerzőkre, a számítástechnikai termékekkel kereskedőkre, az építőipari és építőanyag kereskedőkre, valamint az internetes tartalomszolgáltatókra.

Az elmúlt években a hazai adóhatóság digitalizációja és technikai fejlődése is hozzájárult az adóbevételek növekedéséhez. Ennek a folyamatnak része a fejlett technológiai eszközök használata az adóellenőrzések és az ellenőrzésre kiválasztás során (pl. mesterséges intelligencia). Emellett az adóhatóság szervezeti szempontból is sokat fejlődött, hiszen sikeresen indultak el a szolgáltató jellegű hatóság felé vezető úton.

"Az NAV fejlődésének és határozott fellépéseinek köszönhetően nagy mértékben csökkent az adórés, ami azt jelenti, hogy az eddig eltitkolt adóösszegek fel fognak tűnni az adóhatóság számára, és hatékonyabban is szedik majd be azokat a gyors és eredményes beavatkozásaiknak köszönhetően" – emelte ki Dr. Séra Gergely, az EY Adóperek területének partnere. "Az együttműködő adózóknak könnyítéseket és támogatásokat kínál a hatóság a bírság helyett" – fűzte hozzá Séra Gergely.

Az adóhatóság ellenőrzési tervében a piaci-, és jogszabályi változásokat lekövetve idén főszerepben lesznek a munkáltatással összefüggő területek átfogó ellenőrzése mellett a transzferár ellenőrzések, illetve a nemzetközi információcsere keretében érkező adatok. A transzferár ellenőrzések körében a gyógyszeripari és autóipari ágazatban működő vállalkozások számíthatnak specifikus ellenőrzésekre. A nemzetközi információcsere keretében érkező adatok pedig nem fognak korlátozódni a társas vállalkozásokra – tehát a magánszemélyek nemzetközi befektetései és egyéb jövedelmei is célkeresztbe kerülnek. A korábbi évek célterületei közül megjelennek visszatérő szektorok az idei tervben is. Ilyen jelentős költségvetési kockázatot hordozó terület például az építőipari-, valamint építőanyag-kereskedelmi tevékenységet folytató és a számítástechnikai-termékek kereskedelmével foglalkozó vállalatok.

Kik kerülnek a NAV ellenőrzéseinek célkeresztjébe?
Kik kerülnek a NAV ellenőrzéseinek célkeresztjébe?
Fotó: Depositphotos

Továbbra is cél a foglalkoztatás jogszerűségének vizsgálata. A NAV ezért elsősorban a vagyonvédelmi és építőipari tevékenységet folytató, a munkaerő-kölcsönzéssel, valamint a takarítással foglalkozó vállalkozásokat vizsgálja majd.

Idén is iparágtól függetlenül prioritással fogja kezelni a NAV az adókedvezmények és adó-visszaigénylések jogszerűségét. Természetesen hatékony fellépés várható a gyanús adózói magatartások miatt is. Itt kiemelendő az árbevételt nem realizáló, de áfa-visszaigénylő cégek és az alvó állapotból felélesztett cégek.

„Ha az ellenőrzések során eltérést találnak, az adóhatóság reakciója gyorsabb lesz az elmúlt évek tapasztalataihoz képest, adókijátszás észlelése esetén pedig azonnali beavatkozásra lehet számítani” – hangsúlyozta Dr. Bajusz Dániel, az EY adóperes ügyvédje. „Adókijátszás miatt az adóhatóság biztosítási intézkedés hatálya alá is veheti a vállalkozás vagyonát, amíg az eljárás le nem zárul” – figyelmeztet a szakértő.

Amennyiben a cég tevékenysége a kiemelt területek közé tartozik, szakértő bevonásával érdemes átvizsgálni a vállalkozás adózási gyakorlatát, hogy egy esetleges adóellenőrzés kihívásai ne okozzanak meglepetést.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hazájából kapott rossz hírt Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 5. 16:23
Az Egyesült Államokban az elemzők által vártnál jelentősen kevesebb új munkahely jött létre augusztusban a nem mezőgazdasági ágazatokban, a munkanélküliségi ráta pedig az elemzők által várttal összhangban emelkedett az előző havihoz képest.
Makro / Külgazdaság Egymás tenyerébe csapott a kormány és Budapest – megállapodtak Rákosrendezőről
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 5. 16:01
Aláírták az infrastruktúra-fejlesztési megállapodást.
Makro / Külgazdaság Nem is olyan magas a magyar államadósság?
Gáspár András | 2025. szeptember 5. 15:31
Regionális összehasonlításban az átlag alatt nőtt a magyar államadósság az elmúlt 15 évben, az Államadósság Kezelő Központ vezetője szerint ez annak fényében is pozitív, hogy Magyarország indult a legrosszabb helyzetből a rendszerváltás idején.
Makro / Külgazdaság Adósságban úszik a világ – Zsiday Viktor felvázolt egy drasztikus megoldási lehetőséget
Gáspár András | 2025. szeptember 5. 14:56
A befektetési szakértő szerint miközben egyébként is magas a világban az államadósságok szintje, minden a további emelkedés irányába hat – jön a pénzügyi elnyomás, a globális hozamgörbe-rögzítés?
Makro / Külgazdaság Ellentmondott Szijjártó Péter Donald Trumpnak olaj-ügyben
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 5. 13:46
Magyarország azért vásárol nyíltan orosz kőolajat, mert nincsen más lehetősége, míg más európai országok azért vásárolnak titokban, kerülőúton orosz kőolajat, mert az olcsóbb, mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.
Makro / Külgazdaság New Deal és egymilliós minimálbér: így faragta ki választási programját a Tisza Párt
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 5. 12:12
Címlapra kívánkozó ígéretek, tíz-, tizenkét- és huszonegypontos programok jellemezték a Tisza Párt elmúlt másfél évét. Az adócsökkentés és a minimálbér-emelés terén már kezdenek tisztán látni a választók, de azt még mindig nem tudjuk, hogyan férhet hozzá Magyarország 4100 milliárd forint uniós forráshoz a választások után – írja laptársunk, az Mfor.hu.
Makro / Külgazdaság Rossz híreket kapott Nagy Márton Németországból
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 5. 10:14
Az elemzők által várt növekedés helyett havi szinten csökkentek a német feldolgozóipari megrendelések júliusban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteki jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság A horvátoknak bezzeg telik új autóra
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 5. 09:24
Horvátországban 7,2 százalékkal nőtt az eladott új autók száma az első nyolc hónapban.
Makro / Külgazdaság Kisebbfajta csodáról számolt be az állami hivatal
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 5. 08:30
A júliusi ipari termelés nagyobb lett a júniusinál. Igaz, éves szinten még mindig mínuszos.
Makro / Külgazdaság Ursula von der Leyen keményen kiállt Ukrajna mellett
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 5. 06:28
Ukrajnát olyan országgá kell tenni, amely „megemészthetetlen” úgy a jelenlegi, mint a jövőbeli agresszorok számára – jelentette ki az Európai Bizottság elnöke.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG