2p

Sok ezer afgán ember lett hajléktalan.

A vasárnap közzétett új hivatalos adatok szerint több mint kétezer ember halt meg abban a heves földrengésben, amely szombaton sújtotta Afganisztán nyugati részét, jelentős károkat okozva. Zabihullah Mudzsahid tálib kormányszóvivő az X közösségi portálon a helyi katasztrófavédelmi ügynökségre hivatkozva azt írta: "2053 mártír halt meg 13 faluban. 1240 ember megsérült. 1320 ház teljesen megsemmisült".

Sok a sebesült is. Fotó: MTI/AP/Mohammad Aszif Hán
Sok a sebesült is. Fotó: MTI/AP/Mohammad Aszif Hán

A 6,3-as erősségű földrengést, amely szombaton Herát városától 30 kilométerre északnyugatra történt, nyolc erős utórengés követte. A Zindadzsan körzetben lévő Szarboland faluban házak tucatjai dőltek romba - számolt be az AFP újságírója szombatra virradó éjszaka.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közlése szerint Herát tartomány legalább tizenkét falujában több mint 600 ház semmisült meg vagy rongálódott meg részlegesen; 4200 embert érintett valamilyen módon a földrengés. Az összes ház összedőlt, vannak családok, amelyekről nincs hírünk - mondta egy túlélő, a 42 éves Basír Ahmad.

A WHO szombaton arra figyelmeztetett, hogy "az áldozatok száma várhatóan emelkedni fog a keresési és mentési műveletek folytatásával". Az Afganisztán kulturális fővárosának számító Herátban az első rengés után sok lakos és boltos elmenekült az épületekből.

Tavaly júniusban egy 5,9-es erősségű földrengés, amely az elmúlt közel 25 év legsúlyosabb földrengése volt Afganisztánban, több mint ezer ember halálát okozta, és több tízezer embert tett hajléktalanná az elszegényedett délkeleti Paktika tartományban. Afganisztán már most is súlyos humanitárius válsággal küzd, amióta a tálibok 2021-ben visszatértek a hatalomba, és ezt követően kivonták a nemzetközi segélyeket az országból.
(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság TASZ: gond van a 12 éves képviselői mandátumlimit időzítésével
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 15:09
Lehet beszélni a korlátozásról, de még nincs itt az ideje a döntésnek, a 12 éves képviselői mandátumlimitet ki kell venni a mostani Alaptörvény-módosításból – áll a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) blogposztjában. 
Makro / Külgazdaság Nem mindennapi, ami a benzinkutakon történik
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 13:19
A nagykereskedelmi árak már két napja bebetonozódtak.
Makro / Külgazdaság Felmondja a minisztérium Balásy Gyula cégeinek szerződéseit – a közpénz védelmében
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 13:02
Súlyos kockázatokat látnak a szerződések teljesítése körül.
Makro / Külgazdaság Árakat emel a Szerencsejáték Zrt.: drágább lesz lottózni, de mennyivel lehet többet nyerni?
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 12:37
Három év után emelnek árakat, nem csak a lottó drágul.
Makro / Külgazdaság Bemondták, mennyit nőhet a GDP és mennyibe fog kerülni az euró
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 11:12
Az ING szakértői erre számítanak.
Makro / Külgazdaság Erre jutottak egymással a Visegrádi Négyek
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 09:22
Szoros együttműködésre törekszenek.
Makro / Külgazdaság Nem kivezeti, hanem felcsavarja az extraprofit adóját a Tisza-kormány
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 08:44
A Mol terhei nőnének az új javaslat értelmében.
Makro / Külgazdaság Hirtelen betoppant több ezer magyar dolgozó Ausztriába
Kollár Dóra | 2026. június 24. 05:44
Elindult a nyári szezon a szomszédos országban.
Makro / Külgazdaság A Visegrádi Négyek Magyarországon találkozott, a hétéves EU-s költségvetés kiemelt téma volt
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 19:51
A Visegrádi Négyek (V4) magyarországi csúcstalálkozója után tartottak közös tájékoztatót a miniszterelnökök.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály: „mini kamatcsökkentési ciklus indul”
Imre Lőrinc | 2026. június 23. 17:50
Bár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az óvatosabb, 25 bázispontos csökkentés mellett döntött a júniusi ülésén, Varga Mihály jegybankelnök bejelentette, hogy egy „mini kamatcsökkentési ciklus” indul, amibe 3, egyenként 25 bázispontos vágás is beleférhet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG