2p

Gyorsuló ütemben emelkedtek a termelői árak Kínában júliusban, növelve a vállalatokra nehezedő inflációs nyomást, miközben a fogyasztói árak növekedési üteme enyhén mérséklődött.

A kínai statisztikai hivatal hétfőn közzétett adatai szerint a termelői árak éves bázison 9,0 százalékkal nőttek júliusban. Az áremelkedés mértéke ezzel a júniusi enyhülés után ismét visszatért a májusi szintre, ami 13 havi csúcsnak számított. Elemzők a júniusival azonos, 8,8 százalékos növekedésre számítottak júliusra is.

Nehezen tartják kontroll alatt az árakat Kínában (fotó:pixabay.com)
Nehezen tartják kontroll alatt az árakat Kínában (fotó:pixabay.com)

Tung Li-csüen, a statisztikai hivatal szakértője az adatokhoz mellékelt közleményben úgy értékelte, hogy termelői árak emelkedését júliusban egyebek mellett olyan cikkek árának növekedése okozta, mint a nyersolaj és a szén. Rámutatott: a legnagyobb mértékű áremelkedést éves bázison a vasfémek, a kőolaj, a földgáz, illetve a szén kitermelésével foglalkozó szektorokban jegyezték fel a múlt hónapban.

Havi összevetésben a termelői árak 0,5 százalékkal nőttek júniusról júliusra, míg az év első hét hónapjában a múlt év azonos időszakához képest 5,7 százalékkal emelkedtek. A fogyasztói árak éves bázison számított növekedése júliusban 1,0 százalékos volt. Elemzők 0,8 százalékos áremelkedést vártak a júniusi, 1,1 százalékos adat után.

Havi összevetésben a fogyasztói árak 0,4 százalékkal zsugorodtak júniusról júliusra. A statisztikai hivatal szakértője mindazonáltal rámutatott: a múlt hónapban az ország egyes részeit sújtó, szélsőséges időjárás - tájfun, heves esőzések, illetve áradások - hatására a friss élelmiszerek termelésének, raktározásának és szállításának költségei megemelkedtek, így az élelmiszerek ára havi összevetésben ismét nőtt - 1,3 százalékkal - az előző havi visszaesést követően.

Az év első hét hónapjában a fogyasztói árak 0,6 százalékkal nőttek a múlt év azonos időszakával összevetve. Kína az idei évre 3 százalék körüli fogyasztói árnövekedést tűzött ki, szemben a tavalyi, 3,5 százalékos céllal. Az élelmiszerek és energiaforrások árát nem tartalmazó maginfláció 1,3 százalékkal emelkedett júliusban éves összehasonlításban. A növekedés üteme tehát gyorsult a júniusi, 0,9 százalékoshoz képest.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az első negyedévben 2,2 százalékkal nőtt a cseh GDP, de ennek a csehek nem örülnek
Privátbankár.hu | 2026. június 30. 14:00
2024 utolsó negyede óta ez a legalacsonyabb negyedéves GDP növekedés.
Makro / Külgazdaság Valami elindult: újra ugyanaz várja a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. június 30. 12:06
Szerdától érheti újabb meglepetés a töltőállomásokon.
Makro / Külgazdaság Tényleg kibírható a vagyonadó? Erről is kérdezzük Bojár Gábort a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. június 30. 09:04
A Graphisoft alapítója július 8-án, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Érdekesen alakult az ország külkeresekedelmi mérlege májusban
Privátbankár.hu | 2026. június 30. 08:30
Az energiahordozók exportvolumene 52 százalékkal, az importjuké 12 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. 
Makro / Külgazdaság Trump a védett üzemanyagárakkal kacérkodik? Éppen most?
Privátbankár.hu | 2026. június 30. 08:18
Az amerikai elnök maga szabja az árakat, írásban.
Makro / Külgazdaság Moszkvában is hiánycikk lesz a benzin?
Elek Lenke | 2026. június 29. 19:13
Szigorú ellenőrzés alatt állnak a moszkvai benzinkutak, ami elsőre meglepően hangzik, hiszen Oroszország a világ egyik legnagyobb kőolajtermelője. Az elmúlt hetek eseményei tükrében azonban mindez nem tűnik elképzelhetetlennek.
Makro / Külgazdaság Ismét megmozdult a föld Venezuelában
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 17:24
De nem volt olyan erős a rengés, mint korábban.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: „sokkoló állapotban” találtuk a költségvetést a kormányülésen
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 16:08
A miniszterelnök az Országgyűlés rendkívüli ülése előtt elmondott napirend előtti felszólalásában a magyar költségvetés helyzetéről is beszélt.
Makro / Külgazdaság Lövöldözés volt Németországban, öt halott
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 15:13
Az indíték nem ismert.
Makro / Külgazdaság Nem lesz az amerikai gazdaság örömünnepe a foci-vb?
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 14:22
Így alakult a helyzet a kieséses meccsek előtt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG