2p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Elmenekült az országból, de a lemondólevelét elfelejtette visszaküldeni az elnök, a tüntetők továbbra is elfoglalva tartják rezidenciáját.

A Srí Lanka-i elnök ígérete ellenére még mindig nem nyújtotta be lemondását, bár elmenekült az országból - derült ki csütörtöki hivatalos közlésekből. Gotabaja Radzsapaksza elnök, felesége és két testőre kíséretében előző nap hagyta el az országot a Srí Lanka-i légierő repülőgépén. A Maldív-szigetek fővárosába utazott, ahonnan csütörtökön továbbindult Szingapúrba.

Mahinda Japa Abejvardena parlamenti elnök csütörtökön bejelentette: még mindig nem kapta meg Radzsapaksza lemondólevelét, pedig szerda estére arról biztosították, hogy eljut hozzá.

A biztonsági erők és a kormányellenes tüntetők közötti éjszakai összecsapásokban a Srí Lanka-i parlament előtt Colombóban a rendőrség szerint mintegy 42 ember megsérült. A jelentések szerint a tüntetők elvették az egyik katona puskáját és 60 darab lőszerét. A tömeg a kijárási tilalom ellenére jóval éjfél utánig a területen maradt.

A kijárási tilalmat csütörtök hajnalban feloldották, és nem érkezett jelentés további súlyos incidensekről vagy újabb tüntetésekről.mA tüntetők azonban továbbra is megszállva tartják az elnök és a miniszterelnök hivatalos rezidenciáját és hivatalát. A kormányfő rezidenciáját szombaton felgyújtották a tüntetések során.

Radzsapaksza távozását követően Ranil Vikremeszinghe kormányfőt nevezték ki ügyvezető elnöknek. A tüntetők azonban Radzsapaksza közeli szövetségesének tekintik, és lemondását követelik.

Vikremeszinghe felajánlotta, hogy lemond miniszterelnöki tisztségéről, és a parlament által jelölt utódot nevez ki. A parlament elnöke csütörtökön találkozik a politikai vezetőkkel, hogy megvitassák a javaslatot. Közben július 20-ra tűzték ki a parlamenti szavazást az új elnök megválasztására, de ez Radzsapaksza hivatalos lemondásától függ.

Srí Lanka továbbra is súlyos üzemanyaghiánnyal küzd, a benzinért és a gázolajért országszerte hosszú sorok állnak. Az Indiai-óceán északi részén található szigetország mentőcsomagot kért a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), de az IMF megköveteli a politikai stabilitást a pénzeszközök felszabadításának előfeltételeként.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A KSH szerint gyorsult a reálbérek növekedése, Ön is érzi a pénztárcáján?
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 08:47
2025 novemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 756 400, a nettó átlagkereset 525 900 forint volt. A bruttó átlagkereset 8,9, a nettő átlagkereset 10,2, a reálkereset pedig 6,2 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Makro / Külgazdaság Ketyeg a demográfiai bomba, egyre kevesebben dolgoznak Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 08:30
2025 decemberében a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 624 ezer főt tett ki. A munkanélküliek száma 211 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt.
Makro / Külgazdaság Tarolt a Volkswagen az európai autópiacon
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 08:24
Megelőzte a Volkswagen a Teslát az európai elektromosautó-piacon: már ők adják el a legtöbb járművet ebben a kategóriában. A belső égésű motorral ellátott autókból visszaesett az eladási szám a német autógyártónál, de így is vezető szerepet tudtak betölteni.
Makro / Külgazdaság Megtorolhatják a hitelminősítők a választás előtti osztogatást
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 06:47
A magyar államadósság jelenleg a befektetésre ajánlott kategória alsó határán található. A három nagy hitelminősítő közül az egyiknél (S&P) már csupán egy lépés választ el minket a befektetésre nem ajánlott besorolástól. A GKI számba veszi a lehetőségeket.
Makro / Külgazdaság Túl lehet a csúcson a forint, már a választások előtt kamatot csökkenthet a Magyar Nemzeti Bank
Imre Lőrinc | 2026. január 22. 19:21
Nem várja meg április 12-ét a Magyar Nemzeti Bank a kamatcsökkentések elkezdésével – erre számítanak az Equilor Befektetési Zrt. elemzői. Az idei gazdasági növekedéssel kapcsolatban már inkább pesszimistán nyilatkoztak, hiszen 2 százalékos GDP-t várnak, ami jövőre 2,5 százalékra gyorsulhat. A forint is túl lehet a zenitjén, és a lassú leértékelődés végén 392 forintba kerülhet egy euró 2026 végére.
Makro / Külgazdaság Donald Trump ezt az adatot kitűzheti a kalapjára
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 15:59
Az amerikai GDP-növekedés a korábban becsültnél magasabb lett a tavalyi harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Keserű csalódás Dél-Koreában
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 15:40
Az elemzők növekedést vártak a dél-koreai gazdaságban az utolsó negyedévben, de a GDP negyedéves alapon csökkent.
Makro / Külgazdaság Túlköltekezett a kormány, a tervezett harmadával nagyobb lett a hiány
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 12:51
Az államháztartás központi alrendszere tavaly 5738,7 milliárd forintos hiánnyal zárt, 4123 milliárd volt az eredeti terv.
Makro / Külgazdaság Egyre lazább a munkaerőpiac, évente 35-40 ezer ember esik ki
Imre Lőrinc | 2026. január 22. 09:54
Beszűkülő lehetőségek, növekvő álláskeresési idő, lassan javuló foglalkoztatási kedv – néhány fontos hívószó a Magyar Közgazdasági Társaság kerekasztal-beszélgetéséből, amelyen a meghívott szakértők a 2026-os munkaerőpiaci várakozásokat vették nagyító alá. Szó volt a harmadik országbeli munkavállalók behozataláról, a külföldön élő magyarok esetleges hazatéréséről és arról is, hogy mekkora terhet jelent a vállalatok számára a minimálbér és a garantált bérminimum megemelése.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: a januári rezsi mindenkinek ajándék
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 16:15
Közösségi oldalán már jópofa fotóval vezette fel bejelentenivalóját. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG