3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Ezúttal azonban csak a gázolaj literenkénti bruttó átlagára megy feljebb, 2 forintal, a benziné változatlan marad. Aminek következtében március végét követően ismét az a helyzet áll elő, hogy a két üzemanyag-fajta szinte hajszálra ugyanannyiba kerül majd, csak most a benzin a drágább. 

Szerdán a benzin átlagára nem változik, a gázolaj átlagára viszont emelkedik bruttó 2 forinttal literenként - tette közzé a holtankoljak.hu a honlapján.

Így május 12-étől az alábbi átlagárakat tapasztalhatjuk a hazai kutakon: 

95-ös benzin: 431 forint/liter

Gázolaj: 430 forint/liter 

Eltérő mozgások. Fotó: depositphotos
Eltérő mozgások. Fotó: depositphotos

A két üzemanyagfajta ára között az utóbbi időben jelentősebb különbségek is kialakultak. Mint az alábbi grafikonunkon is látható, tavaly április elején például a gázolaj literjének bruttó átlagára nem kevesebb, mint 45 forinttal haladta meg a benzinét. Az idei évnek 25 forintos árdifferenciával vágtak neki, ami azonban fokozatosan elolvadt, az március végén már csak 1 forint volt - pont ugyanúgy, mint lesz most szerdától, csak immár a benzin javára, miután a két nafta közötti viszony április elején megfordult.

A hazai üzemanyagárak meghatározásánál irányadó északi-tengeri Brent típusú olaj a tavasz beköszöntével ismét meglódult, a múlt hét közepén elérte a 70 dolláros szintet. Ennek hatására 7-7 forinttal emelkedett a benzin és a gázolaj literenkénti ára a hazai kutakon. A hordónkénti ár most a 68,5 dollár szint környékén tanyázik, elemzők kis mértékű emelkedésre számítanak a következő időszakban - emlékeztet a holtankoljak.hu.

A másik importtényező, a forint dollárárfolyama ugyanakkor kedvezően alakult, a hazai fizetőeszköz teret tudott nyerni a zöldhasúval szemben, már 295 forint alá is ment a kurzus, ami egy hét alatt 2 százalékos erősödést jelent. Ez segített elkerülni a benzin további áremelkedését, a gázolajét viszont nem, bár utóbbi 2 forintos drágulása az utóbbi hetek fényében nem tekinthető jelentősnek.

A két üzemanyagfajta jegyzése közötti különbséget, illetve az árváltozásaik esetleges eltéréseit alapvetően az határozza meg, hogy mekkora a keresletük. Míg a benzint elsősorban a személyautózásban használják, addig a dízelfogyasztás főként a szállításhoz, építőiparhoz, infrastrukturális beruházásokhoz köthető. A másik árbefolyásoló tényező a feldolgozandó kőolaj milyensége. Az utóbbi években általában azért szakadt el jelentősen felfelé a gázolaj ára a dízelétől, mert sok könnyű és alacsony kéntartalmú olaj volt a piacon, amiből sok benzint és kevés gázolajat lehet gyártani - ez utóbbi miatt fellépő kínálatszűke járult hozzá a dízelárak magasabb árszintjéhez.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Merre mozdulnak Varga Mihályék az MNB-kamatcsökkentés után? Bod Péter Ákost és Pleschinger Gyulát kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 09:56
A jegybankban korábban elnökként, illetve a Monetáris Tanács tagjaként dolgozott két szakember március 4-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média 6. évfolyamban járó egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Tényleg nem is olyan magas az államadósságunk, de van egy kis gond
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 08:25
Bár egyes európai uniós tagállamok – jelesül Spanyolország, Belgium, Franciaország, Olaszország és Görögország – adóssága bőven meghaladja az országuk éves GDP-jét, sőt Japáné a 220 százalékot is, amihez képest a 75 százalék körüli magyar ráta nem is olyan vészes, csakhogy annak finanszírozása, a magas kamatok miatt nagyon sokba kerül.
Makro / Külgazdaság A kormány a szerb együttműködés felgyorsításával reagált a Barátság kőolajvezeték ügyére
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 07:45
Az iraki katonai szerepvállalást érintő parlamenti határozat és a szerb-magyar energetikai együttműködésről szóló kormányfői rendelet látott napvilágot a Magyar Közlönyben.
Makro / Külgazdaság Mintha csak Vlagyimir Putyin kottájából játszott volna az amerikai Legfelsőbb Bíróság
Imre Lőrinc | 2026. február 25. 06:54
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának döntése – amely jogellenesnek minősítette Donald Trump elnök importvámjait – beszűkítette az elnök kereskedelempolitikai mozgásterét. India ezért várhatóan továbbra is vásárolni fog orosz olajat, bár a korábbinál talán kisebb mértékben. 
Makro / Külgazdaság Végre elismerően csettinthetnek Brüsszelben e magyar fejlemény láttán
Csabai Károly | 2026. február 25. 05:43
Az Európai Bizottság statisztikai hivatala által ma délelőtt publikálandó februári uniós inflációs rangsornak már majdnem a közepén lehetünk, ami azért nagy szó, mert egy éve ilyenkor még az utolsók voltunk. Európa egészét tekintve pedig még jobban állunk a 2,1 százalékos éves fogyasztóiár-indexünkkel, miközben a keddi kamatcsökkentés ellenére is megtartottuk az előkelő helyünket a visszatekintő reálkamatok összevetésében – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc autópályás cégeket rakott az új magántőkealapjába
Privátbankár.hu | 2026. február 24. 20:05
Hatalmas cégekről van szó: az MKIF Üzemeltető például 2024-ben 36,6 milliárd forintos forgalommal zárt.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály: nem indítottunk kamatcsökkentési ciklust
Imre Lőrinc | 2026. február 24. 17:20
A Magyar Nemzeti Bank közel másfél év után ismét 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot. Az irányadó ráta így 6,25 százalékra került, azonban a jegybank kommunikációja alapján egyáltalán nem vehető készpénznek, hogy máricusban is lejjebb szállítja majd a kamatokat a monetáris tanács.
Makro / Külgazdaság Mit adtak nekünk az akkumulátorgyárak?
Privátbankár.hu | 2026. február 24. 17:00
Az elmúlt időszakban az akkumulátorgyárak ismét az érdeklődés fókuszába kerültek elsősorban a munkavédelmi és környezetszennyezés miatt. A kormány ugyan tagadta, hogy ezek az üzemek komoly egészségkárosodást okoznának akár az ott dolgozók, akár a környéken lakók számára, és inkább a gyárak gazdasági előnyeit hangsúlyozza. De valóban olyan előnyös ez a magyar emberek számára? Erről beszélt kollégánk, Király Béla az ATV Start műsorában.
Makro / Külgazdaság Ukrajna bekeményit: kedden is megbombázták a Barátság vezeték betáplálási pontját
Privátbankár.hu | 2026. február 24. 16:20
Rádupláztak a hétfői támadásra, újabb drónokat küldtek Tatárföldre, ahonnan a Barátságot is táplálja Oroszország.
Makro / Külgazdaság Bár nő az orosz olajexport, estek az energiaexport bevételek
Privátbankár.hu | 2026. február 24. 15:20
Oroszország olaj- és gázexportból származó bevétele csökkent az elmúlt 12 hónapban, közölték kedden Moszkva ukrajnai inváziójának negyedik évfordulóján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG