2p

Elkerülhetetlen lesz a választások utáni megszorítás?
Tényleg egy újabb Bokros-csomagot szeretne a Tisza Párt?

Online Klasszis Klub élőben Bokros Lajossal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. december 10. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Belga sajtóértesülések szerint Carles Puigdemont és Toni Comin katalán szakadár vezetők pénteken Brüsszelben engedélyt kaptak belépésre és ideiglenes akkreditálásra az Európai Parlamentbe (EP).
Carles Puigdemont (középen) két másik függetlenségpárti katalán politikus, Lluis Puig Gord (balra) és Antoni Comin (jobbra) társaságában Brüsszelben. EPA/STEPHANIE LECOCQ

Ez azután történt meg, hogy az Európai Unió Bírósága csütörtökön úgy döntött, hogy a megválasztott EP-képviselőknek minden esetben joguk van mandátumuk betöltéséhez.

Szabadlábra helyezését kérték

Az ítéletben azt is leszögezték, hogy Oriol Junqueras volt katalán elnökhelyettes, EP-képviselői mentelmi joga érvényben volt, amikor októberben a spanyol legfelsőbb bíróság börtönbüntetésre ítélte őt. A bíróság egyúttal Junqueras azonnali szabadlábra helyezésére szólította fel a spanyol hatóságokat, adta hírül az MTI.

David Sassoli, az Európai Parlement elnöke hivatalos bejelentésében is megerősítette az Európai Bíróság határozatát csütörtöki plenáris ülésen. Ez a döntés nagy valószínűséggel hatással lesz majd a Belgiumban tartózkodó Carles Puigdemont volt katalán elnök kiadatásáról hozandó, 2020. február 3-ára időzített belga bírósági ítéletre.

A volt elnök és egészségügyi minisztere, Toni Comin újságírók körében vette át ideiglenes parlamenti belépőjét, amelynek hivatalossá tételére 2020. január elején kerül sor.

Börtön a függetlenség-pártiaknak

Puigdemont, akinek a héten ismét meg kellett jelennie egy brüsszeli bírósági meghallgatáson, 2016. január és 2017. október között volt Katalónia elnöke, részt vett a katalán függetlenségi mozgalomban és a függetlenségi népszavazás megszervezésében. Miután a spanyol hatóságok ellene is vádat emeltek lázadás miatt 2017 végén, Brüsszelbe menekült, hogy elkerülje a letartóztatást. A katalán függetlenség-párti politikus azóta sem térhet vissza hazájába, hasonlóan több más politikustársához.

Mint arról beszámoltunk, október közepén a spanyol legfelsőbb bíróság 9 és 13 év közötti börtönbüntetésre ítélt kilenc katalán függetlenségi vezetőt zendülés, gyakorlatilag a 2017-es függetlenségi népszavazásban játszott szerepük, valamint a függetlenségi nyilatkozat elfogadása miatt. Akkor tömegtüntetések törtek ki számos katalán városban.

De mi áll a balhé hátterében? Miért lázadnak a katalánok? Videókommentárunk:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megint zsebrevágott 190 milliárdot az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 12:37
Pedig előzetesen 80 milliárddal is megelégedett volna. A kamatokkal is lejjebb lehetett kicsit menni.
Makro / Külgazdaság Megint változik a benzinár pénteken
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 12:08
Sőt, a gázolajé sem marad ugyanannyi.
Makro / Külgazdaság Foghatják a fejüket az építőiparban érdekeltek az euróövezetben
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 11:29
A legnagyobb pozitívumnak a csökkenés csökkenését lehet értékelni.
Makro / Külgazdaság Ennyit tudott teljesíteni Orbán Viktor a béremelésre vonatkozó ígéreteiből
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 11:14
13 helyett 11 százalékra futotta, de legalább a miniszterelnök rémálma nem vált valóra.
Makro / Külgazdaság Egyre nagyobb pácban Ursula von der Leyen: Orbán Viktor is csak csettinthet arra, amit a tervére kapott
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 10:46
A belga miniszterelnök nem sokat udvariaskodott az Európai Bizottság Ukrajna támogatását célzó terveivel kapcsolatban.
Makro / Külgazdaság A tarkóján érezheti Magyar Péter Orbán Viktor leheletét – nagy a változás a Medián legújabb adataiban
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 09:46
A bizonytalanok és a kisebb pártok szavazói körében aratott a leginkább a regnáló miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Továbbra sem csak Orbán Viktor dugja a botot az uniós küllők közé az ukrán mentőcsomag ügyében
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 09:12
Továbbra sincs megegyezés Ukrajna uniós támogatásáról, a belga kormány aggodalmait sem sikerült eloszlatni. Sűrű két hete lesz az uniós diplomatáknak.
Makro / Külgazdaság A magyarok lecserélik a ruhatárat – életjelet adott a kiskereskedelem
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 08:30
Főként a nem élelmiszer-kiskereskedelem bővülésének köszönhetően növekedett a kiskereskedelmi forgalom októberben – a ruhaüzletekben és az illatszereknél nőtt leginkább a forgalom.
Makro / Külgazdaság Elég lesz? A kormány eldöntötte, hány vendégmunkás érkezhet jövőre
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 08:14
Se több, se kevesebb? Tavalyhoz képest biztos.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor egy tollvonással megemeli a jövő évi béreket
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 07:36
Itt a bejelentés: csütörtökön aláírják a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről szóló megállapodást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG