2p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

 

Olaf Scholz szövetségi pénzügyminiszter bejelentette: a tárca megvizsgálja, hogy "a szövetségi kormánynak van-e egyáltalán jogi lehetősége megvédeni a kisbefektetőket a negatív kamatoktól". Ez az elemzés bonyolult és hosszadalmas - mondta a miniszter.

A szociáldemokrata (SPD) politikus Markus Söder bajor tartományi miniszterelnök, a koalíciós társ Keresztényszociális Unió (CSU) vezetőjének javaslatára reagál a vizsgálattal. Szerinte törvényt kell alkotni arról, hogy a bankok nem sújthatják negatív kamattal a 100 ezer euró (32,5 millió forint) alatti betéteket.

Olaf Scholz a Funke médiacsoport lapjai közös szerkesztőségének adott nyilatkozatában hangsúlyozta: nem találja "jó ötletnek", hogy a bankok "büntetőkamatot vetnek ki a folyószámlákon vagy megtakarítási számlákon tartott eszközökre", és örömmel tölti el, hogy Markus Söder egyetért vele.

A Süddeutsche Zeitung című lap a CSU és az SPD közötti ritka egyetértéssel kapcsolatban csütörtöki számában rámutatott, hogy az euróövezeti pénzintézeteknek 2014 júniusa óta kell fizetniük, ha az Európai Központi Banknál (EKB) helyeznek el pénzt. Az EKB 0,4 százalékos  negatív kamatot számol fel ezért. Az euróövezeti bankoknak eddig évente 7,5 milliárd euróba került, hogy az EKB-nál "parkoltatják" szabad forrásaikat.

A teher nagyjából egyharmada a németországi bankokat sújtja, azért is, mert a németek az alacsony kamatok ellenére továbbra is jelentős összegeket tartanak bankbetétben magasabb hozamot ígérő megtakarítási formák, például részvényalapok helyett.

Azonban a nagyjából 1200 németországi bank és takarékszövetkezet közül csupán 115 alkalmaz negatív kamatot, és mindössze 30 hárítja át lakossági ügyfelekre is az EKB-nál fizetendő 0,4 százalékos büntetőkamatot, de csak 100 ezer euró felett.

A Süddeutsche Zeitungnak szakmabeliek elmondták, hogy nemigen várható változás, a bankok továbbra sem terhelik majd negatív kamattal a kisebb összegű megtakarításokat, mert nem akarják elriasztani ügyfeleiket vagy rontani arculatukat. Inkább az egyéb költségek, például a számlavezetési díj emelésére lehet számítani.

Mindennek alapján a negatív kamat alkalmazásának törvényi korlátozása "színtiszta populizmus" - értékelte a javaslatot Marcel Fratzscher, a berlini DIW gazdaságkutató intézet (Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung) vezetője a Süddeutsche Zeitung összeállítása szerint.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vagyonvisszaszerzési hivatal: itt van, mit ígérnek az elnökjelöltek
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 12:54
Meghallgatták a három elnökjelöltet, itt vannak a legfontosabb mondatok.
Makro / Külgazdaság Még jobb kamatozással sem kellettek a pluszmilliárdok a magyar államnak
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 12:36
Csak 30 milliárdot tettek zsebre a 36,5 milliárdból, pedig tovább csökkent az átlaghozam.
Makro / Külgazdaság Megnyugtató hírt közölt a Mavir
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 10:44
Vége a krízisnek hivatalosan is.
Makro / Külgazdaság Megint vakarhatják a fejüket az elemzők a német adatok láttán
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 10:04
Nem ilyen GDP-adatra számítottak.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter is célkeresztben? Feljelentést tett Orbán Anita hűtlen kezelés gyanúja miatt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 09:19
Átnézték a Covid-időszak beszerzéseit. Érdekes dolgokat találhattak.
Makro / Külgazdaság Keddtől résen kell lenni a ChatGPT-vel, nem minden az, aminek látszik
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 09:04
Bekerülnek a hirdetések a beszélgetésekbe.
Makro / Külgazdaság Ismert figurákat rak a táblára Orbán Anita
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 08:36
34 nagykövet visszahívva, 1400 diplomataútlevél visszavonva, vizsgálják Szijjártó Péter ügyeit is.
Makro / Külgazdaság Kamatostul kap vissza 126 milliárdot a magyar állam a Duna Aszfalttól
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 07:16
Az állami kezességvállalás is megszűnik a GED Africa projektnél.
Makro / Külgazdaság GKI: ilyen az Európai Unió végén landolni
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 06:36
Az EU 27 tagállama közül Magyarország költötte GDP-arányosan a legkevesebbet egészségügyre – két egymást követő évben is. 2023-ban és 2024-ben is Magyarország állt az uniós rangsor végén az egészségügyi kiadások GDP-arányos szintjén: az előző kormányzat a GDP 4,7 százalékát fordította erre a célra, miközben az EU-s átlag 7,4 százalék, Csehországban pedig közel 9 százalék volt. A szociális védelmi kiadások GDP-aránya emellett 2010 és 2024 között 17,3 százalékról 12,3 százalékra esett vissza.
Makro / Külgazdaság Nincs minden rendben Ausztriában? A kint dolgozó magyarok egyelőre megúszták
Kollár Dóra | 2026. augusztus 25. 05:46
Havi szinten minimális mértékben tovább emelkedett, éves szinten minimálisan mérséklődött az Ausztriában alkalmazásban álló magyarok száma.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG