3p

Ez történt az orosz-ukrán háborúban és ahhoz kapcsolódóan. Reggeli összefoglalónk.

- Mikolajiv városában a heves orosz légicsapások következtében életét vesztette az egyik leggazdagabb ukrán üzletember. Olekszij Vadaturszkij és felesége otthonában hunyt el, közölte Vitalij Kim helyi kormányzó.

A 74 éves üzletember az egyik legnagyobb ukrán gabonaexport-cég, a Nibulon tulajdonosa volt. A vállalat búza, árpa és kukorica termesztésével, valamint exportjával foglalkozik, ezen felül saját teherszállító hajókkal és hajógyárral is rendelkezik.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hatalmas veszteségnek nevezte Vadaturszkij halálát, hozzátéve, hogy az üzletember éppen új gabonaexport-hálózatot készült kiépíteni.

Mykhailo Podolyak, az elnöki iroda egyik tanácsadója szerint az orosz erők szándékosan vették célba az üzletembert, hiszen az egyik rakéta a hálószobájába csapódott be, adta hírül a BBC. 

Zelenszkij Twitter-oldalán felhívta a figyelmet arra is, hogy az orosz hadművelet miatt az idén a termés a rendes mennyiség felére csökkenhet.

Helyi közlések szerint hétvégén minden eddiginél hevesebb orosz légicsapások érték Mikolajivet, amely az Odesszába, Ukrajna legnagyobb Fekete-tengeri kikötőjőbe vezető főúton található. A támadás során mintegy tizenkét rakéta csapódott be többek között lakóházakba, oktatási intézményekbe, egy hotelbe és egy sportkomplexumba.

Minden eddiginél nagyobb támadás érte Mikolajivet. (Illusztráció). Fotó: Depositphotos
Minden eddiginél nagyobb támadás érte Mikolajivet. (Illusztráció). Fotó: Depositphotos

- Az ukrán elnök katonai megtorlást helyezett kilátásba a Mikolajivet ért „legbrutálisabb bombatámadás” miatt.

Zelenszkij vasárnap éjjel közzétett videóüzenetében kijelentette: „hadseregünk és titkosszolgálatunk egyetlen orosz támadást sem hagy válasz nélkül.” Ehhez kapcsolódóan megemlékezett Vadaturszkijról.      

Közölte azt is, hogy az orosz haderő átcsoportosításokat hajt végre: Kelet-Ukrajnából Dél-Ukrajnába helyez át csapatokat. Moszkva nem reagált a hírre,  írta a Spiegel.  

- Nikopol városában mintegy ötven, Grad rakéta-sorozatvetőkből kilőtt lövedék csapódott be, közölte Valentin Reznyicsenko, a keleti országrészben lévő Dyipropetrovszk megye kormányzója. A támadásban egy ember sebesült meg.

- Varsó díszpolgárává avatták Vitalij Klicsko kijevi polgármestert vasárnap.

Az egykori nehézsúlyú ökölvívó-világbajnok a varsói városi tanács ünnepi ülésén videóüzenetében kijelentette: Ukrajna sosem fogja feledni Lengyelországnak az orosz hadművelet során nyújtott segítségét.

Hozzátette, hogy csak együttes erővel tudnak felülkerekedni az agresszoron.

Vitalij Klicsko nevében testvére, Volodimir vette át a kitüntetést, írt az MTI.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Irán karjaiba lökte a háború a világ egyik legnagyobb olajimportőrét
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 16:35
Az indiai finomítók 7 év után ismét olajat vásároltak Irántól, miután a közel-keleti háború leállította a szállításokat a Hormuzi-szoroson keresztül.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij újragondolná a Barátság vezeték jövőjét
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 13:30
Ukrajna egyszerre próbálja helyreállítani a háborúban sérült energetikai infrastruktúrát és újrapozicionálni a Barátság kőolajvezeték jövőjét – derül ki Volodimir Zelenszkij elnök legújabb bejelentéséből. Eközben az európai uniós finanszírozás körüli politikai vita egyre inkább blokkolja a folyamatot.
Makro / Külgazdaság Valami megindult a Hormuzi-szorosnál
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 12:58
Három ománi üzemeltetésű tanker, egy francia tulajdonú konténerszállító hajó és egy japán tulajdonú gázszállító haladt át a Hormuzi-szoroson csütörtök óta – derül ki a hajózási adatokból. Ez azt tükrözi, hogy Irán engedélyezi az áthaladást azoknak a hajóknak, amelyeket „barátságosnak” tekint.
Makro / Külgazdaság Tartós válságra készül az Európai Unió, már írják a vészforgatókönyveket
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 11:58
Az Európai Unió tartós energiaválságra készül, amelyet a közel-keleti konfliktus és az ellátási útvonalak sérülékenysége okoz. Brüsszel szerint ugyan még nincs közvetlen ellátásbiztonsági krízis, de az árak tartósan magasak maradhatnak, és egyes termékeknél rövid távon is romolhat a helyzet.
Makro / Külgazdaság Már a tartalékainkat éljük fel, meddig maradhat olcsó a benzin Magyarországon?
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 10:50
Egyelőre jó helyzetben vannak a magyar autósok, hiszen a kormány viszonylag alacsony szinten rögzítette az üzemanyagárakat. Ugyanakkor a készletek folyamatosan csökkennek, így félő, hogy előbb-utóbb benzinhiány léphet fel.
Makro / Külgazdaság Újabb intő jel jött a német gazdaságból
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 10:15
Jelentősen visszaesett a meghirdetett állások száma a német feldolgozóiparban, ami az ipari aktivitás gyengülésére utal, és a gazdaság szerkezetének kedvezőtlen átalakulását vetíti előre – közölte a Welt am Sonntag az Index munkaerőpiaci kutató adataira hivatkozva.
Makro / Külgazdaság Ukrajna nem kap magyar gázt – mégis, mi történt?
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 16:56
Szerda óta nincs gázszállítás Magyarország irányából Ukrajnába.
Makro / Külgazdaság Így alakulnak az árak a húsvét alatt a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 14:03
Így alakulnak az árak Nagypénteken a benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Megint bezsákolt 115 milliárdot a magyar kormány, de jóval többet is kaphatott volna
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:16
Rövid távra drágábban, hosszabb távra viszont olcsóbban hiteleznek a magyar államnak a befektetők az előző aukcióhoz képest.
Makro / Külgazdaság Csehországban is hozzányúlnak a benzinárhoz
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:03
Maximalizálják a nyereséget, a jövedéki adót pedig csökkentik – mire lesz elég?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG