3p
Megfejtésre vár, hogy a radikális vagy mérsékelt szavazók hagyták ott a CSU-t. A keresztényszociálisok nyerve buktak - bár a legtöbb szavazatot ők kapták, 1950 óta nem értek el ilyen gyenge eredményt.
Horst Seehofer német belügyminiszter, a CSU elnöke a bajorországi választásokon 2018. október 14-én. Fotó: EPA / Daniel Kopatsch

A bajorországi választásról érkező első exit pollok szerint beigazolódtak a várakozások, a tartományban évtizedeken át meghatározó párt, a Bajor Keresztényszociális Unió (CSU) ugyan megnyerte  a parlamenti választást, de ilyen alacsony szavazati aránnyal - a pollok szerint 35,3 százalék - biztosan elveszti az esélyét, hogy önállóan alakítson tartományi kormányt - derül ki a Spiegel cikkéből. A korábbi választáson 47,7 százalékot ért el a CSU, vagyis most jókora pofont kaptak a német kormánykoalícióban is részt vevő keresztényszociálisok: 1950 óta nem értek el ilyen gyenge eredményt.

Nagyot léptek előre ugyanakkor a Zöldek 18,5 - más poll szerint 18,9 - százalékos eredményükkel. A Zöldek érthetően elégedettek az eredménnyel, mert mindhárom célkitűzésük teljesült. Kétszámjegyű szavazati arányt értek el, a második legerősebb párt lettek a tartományban és meg tudják akadályozni, hogy a CSU-nak abszolút többsége legyen.

A többi politikai tömörülés közül a Szabad Választók 11,5 százalékot szereztek a poll szerint, a CSU-tól jobbra álló Alternatíva Németországért (AfD) 10,9 százalékot. Utóbbival kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy a kommentárok szerint a CSU visszaesésének egyik oka, hogy sok mérsékelt választójuk elfordult a párttól az utóbbi időben erőteljessé vált menekültellenes politikája miatt. Ugyanakkor a CSU-hoz mérhető, annál is radikálisabb hangot megütő AfD most először szerzett helyet a bajor parlamentben, vagyis könnyen lehet, hogy a bajor szavazók egy része a CSU helyett nem egy mérsékeltebb pártot, hanem a jobbszélen álló AfD-t választotta.

A Német Szociáldemokrata Párt 9,9 százalékot kaphatott a felmérés szerint, a liberális Szabad Demokrata Párt, (FDP) a bejutási küszöbön egyensúlyoz 5,1 százalékkal. Hivatalos eredmény hétfőn este várható. Kérdés, hogy milyen koalíciós együttműködésre ad lehetőséget a választási eredmény, de szakértők szerint nem lesz könnyű megállapodásra jutniuk a feleknek.

Elemzők szerint a választási eredmény komoly hatással lesz a német koalíciós kormányzás, konkrétan Angela Merkel kancellár jövőjére, mert erőre kaphatnak a változást sürgetők a koalíción belül.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Berobbant az állampapírpiac
Privátbankár.hu | 2026. július 1. 17:21
A második negyedévben az állampapír piacot kimagasló aukciós kereslet és jelentősen csökkenő hozamok jellemezték. Mindezek eredményeképp az első félév végére az időarányos mértéket meghaladó volumenben teljesült az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) erre az évre vonatkozó finanszírozási terve.
Makro / Külgazdaság Egyre nagyobb a baj Záhonynál, a kormány is közbeléphet
Imre Lőrinc | 2026. július 1. 15:07
Bár még mindig a záhonyi vasúti csomópont jelenti a legfontosabb kaput az ukrán gabona számára a nyugat-európai piacok irányába, Magyarország valójában egyre kevesebb gazdasági hasznot tud megtartani az Ukrajna felől érkező áruforgalomból. A Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) az ügyben levelet írt a kormánynak.
Makro / Külgazdaság Megtorpant a német cégek beruházási kedve
Privátbankár.hu | 2026. július 1. 14:06
A cégek 92 százaléka beruházna, mégis alig teszik meg.
Makro / Külgazdaság Az év elején felborult a költségvetés, de mi lehet ennek a vége? Elárulták az elemzők
Imre Lőrinc | 2026. július 1. 11:50
1999 óta csak háromszor mért magasabb eredményszemléletű (vagyis ESA-módszertan szerinti) költségvetési hiányt az első negyedévben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), mint idén januártól márciusig. Az egész éves előrejelzéseket jelentős bizonytalanság övezi, az elemzők a Kármán András vezette Pénzügyminisztérium pótköltségvetésére várnak. Eközben a piac már inkább a 2027-es és a még hosszabb távú, az euró bevezetése szempontjából is kulcsfontosságú tervekre kíváncsi.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen fordulat érkezik a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. július 1. 11:32
Csütörtöktől bruttó 4-4 forinttal emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára. 
Makro / Külgazdaság Júniusban csak mérsékelten nőtt a beszerzésimenedzser-index
Privátbankár.hu | 2026. július 1. 10:05
Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest a feldolgozóipar gyorsabb bővüléséről számoltak be.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen szárnyalás előtt áll ez az iparág, ha bejönnek a kormány tervei
Imre Lőrinc | 2026. július 1. 09:40
A Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter által bejelentett tervek szerint a magyarországi szélerőművi kapacitás 2030 végére több mint 90 százalékkal, a jelenlegi 330 megawattról (MW) 4330 megawattra emelkedhet. Ez gyorsabb fejlődési ütem lenne, mint a Közép- és Kelet Európában éllovasnak számító lengyeleké.
Makro / Külgazdaság Megjöttek a friss számok: talán annál is rosszabb a költségvetés helyzete, mint amire Magyar Péterék számítottak
Privátbankár.hu | 2026. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 2090 milliárd forint, a GDP 9,0 százaléka volt a kormányzati szektor 2026. I. negyedéves hiánya. Az előző év azonos időszakához képest 838 milliárd forinttal, GDP-arányosan 3,1 százalékponttal lett magasabb a deficit – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Hivatalos: új történelmi csúcson a lakossági vagyon, átrendeződtek a magyarok megtakarításai
Herman Bernadett | 2026. július 1. 05:51
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) közzétette a 2026 első negyedévére vonatkozó teljes körű pénzügyi számlák jelentését. A hivatalos adatsorok megerősítik, hogy a magyar háztartások nettó pénzügyi vagyona újabb történelmi rekordot döntött: az év első három hónapjában a friss megtakarítások piacán masszív tőkeáramlás indult meg az öngondoskodás, a befektetési alapok és a külföldi eszközök irányába.
Makro / Külgazdaság Az első negyedévben 2,2 százalékkal nőtt a cseh GDP, de ennek a csehek nem örülnek
Privátbankár.hu | 2026. június 30. 14:00
2024 utolsó negyede óta ez a legalacsonyabb negyedéves GDP növekedés.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG