3p

Népszerűtlen a katonák körében az új főparancsnok, a sorkötelezettségi törvénnyel pedig rossz embereket haragíthat magára Zelenszkij.

Az ukrán haderő köreiben nem örvend túlságosan nagy népszerűségnek Olekszandr Szirszkij vezérezredes, akit Volodimir Zelenszkij tegnap a leváltott Valeri Zaluzsnij helyére nevezett ki az ukrán fegyveres erők parancsnokává.

Zelenszkij és Szirszkij. Sokan nem örülnek a kinevezésnek. Fotó: Ukrán Elnöki Hivatal
Zelenszkij és Szirszkij. Sokan nem örülnek a kinevezésnek. Fotó: Ukrán Elnöki Hivatal

Ugyan a katonák elismerik, hogy az eddig a szárazföldi erők parancsnokaként tevékenykedő Szirszkij aktív katonatiszt, aki jól ismeri a háború és a frontvonalak valóságát, sokan túlságosan szigorú, kemény kezű parancsnokként ismerik, aki a veszteségekkel nem törődve próbálja elérni céljait.

Szirszkijt többen egyenesen a "Mészáros", avagy "Hentes" néven emlegetik Kyiv Independent cikke szerint is.

Káncz Csaba, a Privátbankár külpolitikai elemzője szerint "Zelenszkij a sikertelen tavalyi offenzívát Zaluzsnyijra hárítja, és arra készül, hogy Avdijivka elestéért is őt okolja (ez hamarosan megtörténik). Zelenszkij kirúgta Zaluzsnyijt, hogy ő mondhassa meg a tutit a harctéren, holott nincs katonai háttere. A fronton lévők úgy tekintenek Szirszkijre, mint egy szigorú, szovjet típusú tábornokra, aki szenvtelenül veszélybe sodorja az embereit – összességében rendkívül népszerűtlen tábornok, akinek „Hentes” a beceneve."

Péntek reggeli Facebook-bejegyzésében Káncz Csaba azzal folytatja, hogy a háttérben a sorkatonai szolgálatról szóló törvény tervezett szigorítása körüli nézetkülönbségek is meghúzódnak.

"A háttérben Kijev új, drákói sorkatonai törvénye húzódik meg, amely most ment át első olvasatban a Verhovna Radán, az ukrán parlamenten. Jövő héten a Rada második olvasatba kerül, és a törvényt aláírásra elküldik Zelenszkijnek. Zaluzsnij nem volt hajlandó támogatni a sorkötelezettségi törvényt, és ugyanígy nem volt hajlandó elmenni a Rada elé, hogy rávegye őket a törvény elfogadására."

Zelenszkij pedig veszélyes játékot játszik nemcsak a haderő élén történt, várhatóan negatív fogadtatású váltás miatt, hanem azért is, mert az ukrán elit széles rétegeit is személyesen érintheti a törvény szigorítása.

"Azokon kívül, akik már elhagyták az országot (a határokat már lezárták a sorköteles korú férfiak előtt), az új törvény vagy az ukrán elitet, vagy az elit gyermekeit fogja érinteni. Állítólag a Rada néhány tagja már elhagyta vagy tervezi elhagyni az országot. Vélhetően ők is meg akarják majd védeni a családjukat. Ha Zelenszkij valóban valódi szankciókat vetne ki az elitre, akkor lehet, hogy drámaian lerövidülne az elnöksége"
- zárja gyorselemzését Káncz Csaba.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kamatot vágott a Fed
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 20:16
Megtörtént az amerikai kamatdöntés.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktorék óriási hitelt vennének fel?
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 19:53
Jelentős összegről lehet szó. 
Makro / Külgazdaság Bemondták az elemzők, ennyit érhet a forint két év múlva
Imre Lőrinc | 2025. december 10. 15:45
Az MBH Bank lefelé módosította az idei évi GDP-növekedési előrejelzését. A korábbi 0,8 százalék helyett már csak 0,4 százalékos bővülésre számít a pénzintézet, ami jövőre 2,8 százalékra gyorsulhat fel. Az infláció kedvezőbben alakulhat az év elején vártnál, és bár számos kockázat övezi a fogyasztói árindexet, a relatív erős forint ellensúlyozhatja a negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos megszólal – itt nézheti élőben a Klasszis Klub Live-ot
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 15:17
A közgazdász, a Horn-kormány 1995-96 közötti pénzügyminisztere fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij örömteli hírt kapott
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 13:59
Tovább mérséklődött az ukrán infláció emelkedésének üteme.
Makro / Külgazdaság Trump árgus szemekkel figyelheti az amerikai munkaerőpiacot
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 13:31
Beszédes adatokat tettek közzé.
Makro / Külgazdaság Egyre valószínűbb, hogy komoly adóemelés jön a választások után
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 12:05
Jelentősen növekszik a költségvetési hiány, miközben ugrásszerű növekedésre aligha lehet számítani.
Makro / Külgazdaság Kínában 21 havi csúcsra gyorsult az infláció – no de ennyire?
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 10:15
Kínában az elemzők által várttal összhangban 21 havi csúcsra gyorsult az infláció novemberben.
Makro / Külgazdaság Benyúlással előzné az Orbán-kormányt Brüsszel
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 09:01
Akár már a jövő hétre kicsavarhatnák Orbán Viktor kezéből az egyik legerősebb fegyverét. 
Makro / Külgazdaság Mindenképpen szükség lesz jövőre megszorításokra? Ön is kérdezheti élőben Bokros Lajost
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 07:51
A közgazdász, a Horn-kormány 1995-96 közötti pénzügyminisztere fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG