2p
Piaci elemzők szerint a belső fogyasztás és a beruházások várható élénkülése az import nagyobb bővülését hozhatja, ezzel párhuzamosan mérséklődhet a külkereskedelmi aktívum, de csak az év második felétől.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közölt adatai szerint az export euróban 5, az import 3,5 százalékkal nőtt februárban az egy évvel korábbihoz képest, a külkereskedelmi mérleg többlete 766 millió euróra emelkedett, és 118 millióval haladta meg a tavaly februárit.

Gyorsabb az export


Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője kifejtette: az export még mindig jóval gyorsabban nő, mint az import, vagyis az európai konjunktúra van hatással az ország gazdaságára, a belső fogyasztás pedig csak lassan talál magára. 

Úgy vélte, hogy az év második felétől már a behozatal is élénkülhet, és az export növekedése kevésbé fogja dominálni az adatokat. Ezzel párhuzamosan romlani kezd a külkereskedelmi mérleg egyenlege, azaz mérséklődik az aktívum. Hozzátette, hogy ettől függetlenül az idén is a tavalyi 7 milliárd euró körüli szinten lehet a többlet. 

Lassan nő a belső fogyasztás


Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője szerint kedvezőek az adatok, a szakértő a vártnál nagyobb külkereskedelmi aktívumot, illetve az export 5 százalékos növekedését emelte ki. Mint mondta, valószínűleg az ipari export, ezen belül is az autóipar teljesítménye az emelkedés motorja.

A szakember szerint a külkereskedelmi mérleg többlete ebben az évben is jelentős marad. A beruházások és a lakossági fogyasztás várható élénkülése az év végére csökkentheti ugyan az aktívumot, de számottevő változásra nem kell számítani, ha az export továbbra is ilyen jól teljesít - mondta.

A tavalyi, 7 milliárd eurót meghaladónál akkor lehet nagyobb az aktívum, ha a belső fogyasztás mégsem nő a várt ütemben - tette hozzá.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mexikóvárosban erőszakba torkollt a Z-generáció tiltakozása
Privátbankár.hu | 2025. november 16. 12:05
Száz rendőr sérült meg Mexikóvárosban, amikor tüntetők megtámadták a Nemzeti Palotát a drogcsempészet ellen küzdő michoacáni polgármester megölése ellen tiltakozva.
Makro / Külgazdaság Vészesen drágul a marhahús – Trump újabb mentességet adhat
Kollár Dóra | 2025. november 16. 10:26
A marhahús miatt hátrálhat meg az amerikai kormány.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: „Már csak az a kérdés, hogy mennyire van vége”
Privátbankár.hu | 2025. november 15. 16:52
Megérkezett a Tisza elnökének válasza a miniszterelnök délelőtti megszólalására.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „veszély van”
Privátbankár.hu | 2025. november 15. 14:59
Háborús is, pénzügyi is. Interjúszerűséget adott hívei előtt a miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Nincs haladék az amerikai szankcióknál – egyre nagyobb a baj Szerbiában
Privátbankár.hu | 2025. november 15. 13:34
Megelégelte az időhúzást az amerikai hivatal. A Mol is felmerült, mint lehetséges vásárló.
Makro / Külgazdaság Brutális függésben Oroszország, a Lukoil európai leánycégét is eladhatták
Imre Lőrinc | 2025. november 15. 10:28
Vészjóslóan közeledik november 21-e, amikor életbe lépnek a két vezető orosz olajvállalattal szembeni amerikai szankciók. Az izgatottság leginkább Vlagyimir Putyinon uralkodhat el, ugyanis két legnagyobb vásárlója, úgy tűnik, kihátrál Oroszország mögül. Elegendő lehet ez az orosz elnök tárgyalóasztalhoz ültetéséhez? Ennek a kérdésnek jártunk utána.
Makro / Külgazdaság Hátraarc Donald Trumptól: fontos intézkedéseket von vissza
Privátbankár.hu | 2025. november 15. 09:06
Beütött az infláció, az elnök visszavonulót fúj.
Makro / Külgazdaság Uniós GDP-rangsor: hol helyezkedik el a stagnáló Magyarország?
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 20:26
Az uniós rangsor hátsó részében találjuk Magyarországot az Eurostat friss, harmadik negyedéves GDP-adatait bemutató listáján. A lengyel gazdaság erős bővülésben van, miközben a németek stagnálnak, sőt: éves alapon alacsonyabb a bővülés ott, mint Magyarországon.
Makro / Külgazdaság Adót vetne ki az EU az ultrafeldolgozott élelmiszerekre
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 17:56
A szív- és érrendszeri betegségek megelőzése érdekében megadóztatná az Európai Unió a boltokban kapható alkoholos koktélokat is.
Makro / Külgazdaság Közel harmadára csökkenti a Svájccal szembeni vámokat az Egyesült Államok
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 17:28
A Trump-adminisztráció ezúttal Svájccal állapodott meg a vámcsökkentésről, miután az elmúlt hónapokban visszaesett az ország ipari exportja. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG