3p

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint az ukrajnai konfliktus tartós megoldásához elengedhetetlen, hogy Oroszország kivonuljon az általa megszállt összes ukrán területről. A Financial Timesnak nyilatkozva hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ha van lehetőség a Krím békés, nem fegyveres visszaszerzésére, akkor ő ezt a megoldást pártolná.

Zelenszkij a londoni üzleti napilap pénteki kiadásában megjelent interjúban kijelentette: az ukrán infrastruktúra lerombolását célzó új orosz stratégia sem gyengíti Ukrajna eltökéltségét összes megszállt területének felszabadítására.

"Minden területet vissza kell szereznünk, és ha nincs diplomácia, akkor ennek módja a csatatér" - fogalmazott az ukrán államfő.

Hozzátette: ha Ukrajna nem kapja vissza összes megszállt területét, akkor a háború egyszerűen "befagy", és csak idő kérdése, hogy mikor tör ki újra.

A Financial Times felidézte, hogy Oroszország szerdán hetven rakétát lőtt ki ukrajnai infrastrukturális célpontokra. Emiatt Ukrajna 80 százalékában megszűnt az áram- és a vízszolgáltatás, és egy időre mind a 15 ukrán atomreaktort le kellett kapcsolni a hálózatról az áramszolgáltatás instabillá válása miatt.

Zelenszkij teljes orosz kivonulást akar. Fotó: president.gov.ua
Zelenszkij teljes orosz kivonulást akar. Fotó: president.gov.ua

Zelenszkij, aki a Financial Times beszámolója szerint a szintén vízszolgáltatás nélkül maradt kijevi elnöki irodában fogadta a lap újságíróit, kijelentette: az e héten végrehajtott támadások elképzelhetetlenek lennének a modern világban, hiszen "talán 80-90 éve" nem fordult elő olyasmi az európai kontinensen, hogy egy ország teljes sötétségbe boruljon.

Hozzátette ugyanakkor, hogy "az állam remekül szembeszállt" a problémákkal, "az energiaipari dolgozók, a rendkívüli helyzetek minisztériuma, az aknamentesítők, mindenki" az áramszolgáltatás helyreállításán dolgozott, és azon, hogy "legalább egy kis víz legyen".

Csütörtökre megkezdődött a reaktorok visszakapcsolása a hálózatra, és Kijev egyes kerületeiben már ismét van vízszolgáltatás - áll a Financial Times írásában.

Az Oroszország által 2014-ben megszállt Krímmel kapcsolatban a lap felidézte: Kijev egyes nyugati partnerei attól tartanak, hogy ha Ukrajna kísérletet tesz e terület visszaszerzésére, akkor az a háború veszélyes eszkalációjához, akár nukleáris fegyverek bevetéséhez is vezethet.

Zelenszkij erre utalva kijelentette: megérti, hogy "mindenki zavarodott a helyzet miatt, és azzal kapcsolatban, hogy mi történik a Krímmel".

Az ukrán elnök hozzátette: ha valaki olyan megoldást kínál, amely lehetővé teszi a Krím megszállásának megszüntetését nem katonai eszközökkel, akkor ő ezt a megoldást pártolná, írta az MTI a brit lap alapján.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A legjobb hír érkezett meg Brüsszelből, sokan erre vártak
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 13:49
Bréking: az imént kapta meg Magyarország uniós újjáépítési terve az uniós pénzügyminiszterek egyhangú jóváhagyását!
Makro / Külgazdaság Euró: nem jó hír a Tisza-kormánynak – egyetlen kritériumnak sem felel meg Magyarország
Czwick Dávid | 2026. július 10. 11:42
Lesújtó képet fest az Európai Központi Bank friss konvergenciajelentése Magyarországról. Már csak öt ország szerepel a jelentésben, ennyien maradtak az uniós csatlakozó tagállamok közül, amelyek vállalták az euró valamikori bevezetését. Közöttük Magyarország a szégyenpadon csücsül, más régiós tagállamok legalább részsikereket tudtak felmutatni. 
Makro / Külgazdaság Komoly befektetést jelentett be a Micron
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 08:46
A cég közölte, hogy 3 milliárd dollárt fektet be az Egyesült Államok félvezetőipari ellátási láncának megerősítésébe.
Makro / Külgazdaság Brüsszelben küzd az uniós pénzekért Kármán András
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 07:04
Az uniós pénzügyi vezetőkön múlik minden.
Makro / Külgazdaság Kilőtt az M1 nézettsége az adásszünet után
Privátbankár.hu | 2026. július 9. 19:25
A fekete-fehér felirat alatti nézettséget nem tudták mérni, de kétmillió környékére becsülik.
Makro / Külgazdaság Ennyi bevételt vár a Pénzügyminisztérium a Molt terhelő adó kiterjesztésétől
Privátbankár.hu | 2026. július 9. 16:50
Változtatna a kormány az Ural és a Brent olaj közötti árkülönbözet után fizetendő adó szabályain. Az új rendszerben már 2 dolláros különbözettől fizetni kellene, és ez a tervek szerint 2027-ben is így marad.
Makro / Külgazdaság Öt új átvilágítás is megkezdődött – jelentették be a Kormányszóvivői tájékoztatón
Privátbankár.hu | 2026. július 9. 14:27
Bár Magyar Péter miniszterelenök előzetes bejelentése szerint még Törökországban maradt az ankarai NATO-csúcs után, ettől függetlenül Budapesten tájékoztatót tartottak a kormányszóvivők.
Makro / Külgazdaság Bojár Gábor: Csalódás, hogy a Magyar-kormány nem szüntette meg a rezsicsökkentést és az árrésstopot
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. július 9. 11:52
A Graphisoft alapítója, a fizikus, vállalkozó, üzletember a július 8-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 101. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Még most induljunk gyorsan tankolni, mielőtt Trump közbeszól?
Privátbankár.hu | 2026. július 9. 11:35
Péntektől sem a benzin, sem a gázolaj nagykereskedelmi ára nem módosul. 
Makro / Külgazdaság Kezdik aktivizálni magukat a cégek a munkaerőpiacon
Privátbankár.hu | 2026. július 9. 11:20
Szinte minden vármegyében nőtt a meghirdetett állások száma a második negyedévben a tavalyi adatokhoz képest. A rég látott, kiemelkedően magas munkavállalói aktivitás pedig valamelyest csillapodni látszik az ország összes régiójában – derül ki a Profession.hu friss, második negyedéves jelentéséből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG