3p

A szombati nap eseményei egy csokorban.

  • Denyisz Monasztirszkij ukrán belügyminiszter szerint az ukrán titkosszolgálatok kapcsolatban állnak az Azovsztal acélmű elfogott harcosaival, és Kijev mindent megtesz annak érdekében, hogy szabadon bocsássák őket. Május közepén több száz harcost vettek őrizetbe az oroszok.
  • Az ukrán hadsereg szombaton jelentette be, hogy Oroszország megerősítette a csapatait és újra támad Szevierodonyeckben. Pénteken azt közölte Ukrajna, hogy a csapatai visszafoglalták a városban elvesztett területeinek 20 százalékát.
  • Egy amerikai kutatóintézet szerint az orosz megszállók orosz útleveleket kezdtek kiadni Herszon városában és Meritopolban.
  • A francia hírügynökség szerint az orosz csapatok jelenleg Ukrajna területének mintegy ötödét foglalják el.

Zajlanak az események. Fotó: depositphotos
Zajlanak az események. Fotó: depositphotos

  • Mihajlo Podoljak ukrán tárgyaló azt mondta, nincs értelme az Oroszországgal folytatott tárgyalásoknak mindaddig, amíg Moszkva erőit a lehető legjobban nem szorítják vissza Ukrajna határaihoz.
  • Kuleba, Ukrajna külügyminisztere visszautasította Emmanuek Macron francia elnök felszólítását, hogy a diplomácia érdekében ne alázzák meg Oroszországot. Kuleba szerint az ilyen felhívások csak megalázhatják Franciaországot és minden más országot, mely erre szólít fel.
  • Az orosz légierő tevékenységének korlátozott hatása van az ukrajnai hadműveletek menetére - áll a brit katonai hírszerzés szombaton ismertetett friss helyzetértékelésében. A londoni védelmi minisztérium által közzétett elemzés szerint továbbra is erőteljes az orosz légi tevékenység az ukrajnai Donyec-medencében, ahol az orosz harci gépek precíziós és nem precíziós fegyvereket egyaránt bevetnek a csapásmérő akciókban. Az a tény azonban, hogy Oroszország az ukrajnai háború első napjaiban nem tudta működésképtelenné tenni vagy megsemmisíteni az ukrán stratégiai légvédelmi rendszereket, korlátozta azt a képességét, hogy hadszíntéri légi támogatást nyújtson a szárazföldi műveleti egységeknek, és ez is hozzájárult a Kijev elleni előrenyomulás kudarcához - áll a brit katonai hírszerzés szombati elemzésében.
  • A brit védelmi minisztérium legfrissebb jelentése szerint az orosz erők lévicsapásokat mértek Donbászra. Ez kulcsfontosságú tényező volt, hogy az oroszok taktikai sikert érjenek el a térségben.
  • Támadás nyomán kigyulladt egy híres kelet-ukrajnai kolostor, a Szvjatohirszk Lavra. A kolostor a Moszkvai Patriarchátushoz tartozik, amelyet Putyin szövetségese, a Kirill pátriárka irányít.
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Eurostat: Ismét Magyarország az Európai Unió legszegényebb országa
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 17:40
Frissültek a tényleges egyéni fogyasztásra vonatkozó adatok: a tavalyi számok alapján még Lettország előtt állt Magyarország, a friss adatok szerint már nem. A két tagállam holtversenyben osztozik a sereghajtó pozíción. 
Makro / Külgazdaság Erről tárgyalt az Európai Parlament elnökével Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 14:25
A Magyarországgal szembeni, 7-es cikkely szerinti eljárást belátható időn belül lezárhatják.
Makro / Külgazdaság Újabb fontos döntéseket hozott a kormány – itt vannak a bejelentések
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 14:04
Csütörtökön 11 órától tartották a kormányszóvivői sajtótájékoztatót, amelyen ismét kormánydöntésekről, valamint az uniós pénzek hazahozatalának állásáról is szó esett.
Makro / Külgazdaság Kulcsfontottságú rendeletet adott ki a kormány az uniós forrásokról
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 13:50
A Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközből (RRF) 3680 milliárd forint jut Magyarországnak. Ennek a felhasználásáról hónapokon belül dönteni kellene, de a kormány talált módot arra, hogy ne kelljen kapkodni.
Makro / Külgazdaság Energianagyhatalom lehet Magyarország, ezt kell hozzá tenni
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 13:30
Magyarország hosszabb távon a közép-európai energiakereskedelem meghatározó szereplőjévé válhat, ha a tárolási és hálózati infrastruktúra fejlesztése lépést tart a termelés bővülésével – írta a GKI Gazdaságkutató Zrt. legújabb elemzésében.
Makro / Külgazdaság Fellélegzett az olajpiac, de ekkor nyugodhat meg igazán
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 13:10
Az Arab-öböl menti államok olajtermelése valószínűleg októberre helyreáll, de a Hormuzi-szoroson áthaladó szállítmányok mennyisége így sem haladja meg a háború előtti szint 70 százalékát – vélik az amerikai Goldman Sachs bank szakértői, akiket a Bloomberg idézett csütörtökön.
Makro / Külgazdaság Mi jöhet a kamatstop eltörése után? Jelasity Radovánt erről is kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 11:40
Az Erste elnök-vezérigazgatója, a Magyar Bankszövetség elnöke június 25-én, csütörtökön délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb áresés a benzinkutakon, napok kérdése lehet a védett rendszer eltörlése
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 10:50
Jelentősen csökkennek az üzemanyagárak idehaza annak köszönhetően, hogy a világpiaci kőolajárak is zuhannak az amerikai-iráni megállapodás hírére.
Makro / Külgazdaság Olyanra készülhetnek a csehek, amire Varga Mihályék valószínűleg még csak nem is gondolnak
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 09:07
Kamatot emelhet a cseh jegybank. 
Makro / Külgazdaság Recseg-ropog, az év elején zsugorodott az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 08:50
Oroszország GDP-je 0,2 százalékkal csökkent az idei első negyedévben a tavalyi azonos időszakhoz képest – közölte a statisztikai hivatal végleges adatként.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG