5p

A múlt hét elején közzétett első becsléshez képest nem változtak a hazai ipar szeptemberi teljesítményére vonatkozó fontosabb mutatók. A Központi Statisztikai Hivatal most részletesebb adatokkal jelentkezett.

2023 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 5,8 százalékkal csökkent – közölte hétfő reggel a szektorra vonatkozó második becslését a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az intézet megjegyzi, a feldolgozóipari alágak többségében visszaesést mértek, ugyanakkor a legnagyobb súlyú járműgyártásban, valamint a villamos berendezés gyártásában bővült a termelés volumene. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás a 2023. augusztusinál 1,2 százalékkal nagyobb volt.

A KSH közlése szerint 2023. szeptemberben:

  • Az ipari termelés volumene 7,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához mérten. A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás szeptemberben az előző hónaphoz képest 1,2 százalékkal emelkedett. (Az első becslésben közölt szeptemberi adathoz viszonyítva a második becslés adata nem változott.)

  • Az ipari export volumene 7,7 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés 33 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 3,4, a 15 százalékos súlyú villamos berendezés gyártásáé 5,1 százalékkal bővült.
  • Az ipar belföldi értékesítése 16,4, a feldolgozóiparé 6,2 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához képest.
  • Az iparon belül döntő (96 százalékos) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 6,1, a csekély súlyú bányászaté 31, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 24 százalékkal csökkent.
  • A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 27 százalékát képviselő járműgyártás 1,2 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához mérten. A közúti gépjármű gyártása 0,9 százalékkal mérséklődött, míg a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 4,0 százalékkal emelkedett.
  • A 12 százalékos feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása 2,0 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene 15,4 százalékkal nagyobb, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készüléké 23 százalékkal kisebb lett.
  • A feldolgozóipari termelés 10 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 18,2 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. A két legnagyobb alágazat közül az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 14,4, az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 28 százalékkal visszaesett.
  • A feldolgozóiparból 13 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 9,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, mindkét értékesítési irányban csökkentek az eladások. Mindössze két alágazatban nőtt a kibocsátás (12,9 és 15,3 százalék közötti mértékben). A legnagyobb (20 százalékos) súlyt képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 15,7 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához képest. A többi nyolc alágazatban 1,2 és 56 százalék közötti mértékben csökkent a termelés, a legkevésbé a gyümölcs-, zöldségfeldolgozás, -tartósításban, a leginkább a csekély súlyú halfeldolgozás, -tartósításban.
  • A két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 22, a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása 13,1 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
  • A 6 százalékos feldolgozóipari súlyú gép, gépi berendezés gyártása 3,4 százalékkal emelkedett, főként a legnagyobb szakágazati súlyú motor-, turbinagyártás (kivéve: légi-, közútijármű-motor) jelentős bővülése folytán.

A feldolgozóipar teljesítménye is nagyot zuhant. Fotó: Unsplash
A feldolgozóipar teljesítménye is nagyot zuhant. Fotó: Unsplash

A KSH-ban 2022 áprilisa óta először mértek növekedést a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban: szeptemberben a kibocsátás 9,2 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbi, alacsony bázistól, mind a hazai, mind a külpiaci eladások bővültek.

Az ipari termelés Pest régióban (13,6 százalékkal) és Dél-Alföldön (1,8 százalékkal) nőtt. A többi régióban 3,2 és 15,4 százalék közötti volumencsökkenést regisztráltunk, a legnagyobb mértékűt Észak-Alföldön – ismertette a fontosabb területi adatokat a KSH.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 10,1 százalékkal kisebb volt a 2022. szeptemberinél. Az új belföldi rendelések 7,0, az új exportrendelések 10,5 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány szeptember végén 0,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

2023. január–szeptember az előző év azonos időszakához képest:

Az ipari termelés 4,9 százalékkal csökkent. Az összes értékesítés 60 százalékát adó külpiaci eladások volumene 2,1, a 40 százalékot képviselő hazai értékesítéseké 16,4 százalékkal kisebb lett.

A feldolgozóipar tizenhárom alága közül kilencben csökkent a termelés, a legnagyobb mértékben, 21 százalékkal a vegyi anyag, termék gyártásában. A többi négyben 0,6 és 16,4 százalék közötti mértékben nőtt a volumen, leginkább a villamos berendezés gyártásában, a legnagyobb alág, a járműgyártás kibocsátása pedig 12,0 százalékkal bővült – zárul a KSH tájékoztatása.

Az első becslés után a szintén a Klasszis Média által kiadott laptársunk, az Mfor a szakértők elemzéseit ebben a cikkben gyűjtötte össze.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Már az lenne meglepő, ha Varga Mihályék nem csökkentenének kamatot februárban
Imre Lőrinc | 2026. február 12. 12:18
A vártnál is kedvezőbben alakult az infláció januárban Magyarországon. A KSH 2,1 százalékos éves áremelkedési ütemet mért a decemberi 3,3 százalék után. Az elemzők egyre biztosabbak abban, hogy a Magyar Nemzeti Bank a február 24-i kamatdöntő ülésén csökkenti a 6,5 százalékon álló irányadó rátát. Kamatvágásra 2024 szeptembere óta nem volt példa.
Makro / Külgazdaság Háborús veszély vagy esély: Törökország és Görögország nehéz döntések előtt áll
Bózsó Péter | 2026. február 12. 10:30
Görögország és Törökország vezetői szerdán Ankarában találkoztak, hogy enyhítsék a két ország közti feszültséget. Ankara háborús fenyegetése egy EU-tagállam ellen továbbra is megakadályozza az ország részvételét az európai védelmi architektúrában és az EU-csatlakozásban.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentés érkezett a 2Connect és a Yettel összefogásáról
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 09:52
Ez a piaci modell ösztönzi és hatékonyabbá teszi az infrastruktúra-fejlesztést.
Makro / Külgazdaság Fontos döntést jelentett be az árrésstopról Nagy Márton minisztériuma
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 08:58
Február végén lejárt volna az intézkedés határideje.
Makro / Külgazdaság Megjött a friss inflációs adat: közel nyolc éve nem volt ilyenre példa
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 08:30
A fogyasztói árak átlagosan 2,1 százalékkal haladták meg 2026 januárjában az egy évvel korábbi értéket, a decemberi 3,3 százalékot követően. Egy hónap alatt átlagosan 0,3 százalékkal emelkedett az infláció az év első hónapjában. 
Makro / Külgazdaság Trump a béke embere? Sosem ment ilyen jól az amerikai hadiiparnak
Imre Lőrinc | 2026. február 12. 05:46
Az elhúzódó orosz-ukrán háború és az októberig tartó gázai konfliktus az egyik, Donald Trump intézkedései a másik oldalon. 2025 folyamán több katalizátora is volt az amerikai védelmi ipar szárnyalásának, ami idén tovább folytatódhat. Európa ugyanis csak most kezd el igazán fegyverkezni, ami vélhetően további nagy megrendelésállomány-növekedést és az árbevételek megugrását jelentheti a világ legnagyobb hadiipari cégei számára.
Makro / Külgazdaság Ez lesz a Budapest-Belgrád vasútvonal első napja
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 17:21
Még 31 nap van hátra, és utazhatunk a Budapest-Belgrád gyorsvasúton – jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter. A vonatok 160 kilométeres óránkénti sebességgel fognak közlekedni.
Makro / Külgazdaság Eurostat: Észak-Magyarországnál még sok török vidéki régió is fejlettebb
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 16:13
A Miskolc központú Észak-Magyarország fejlettségi szintje nem csak Kelet-Szlovákiáétól marad el, hanem Montenegróétól és sok törökországi vidéki régióétól is. Az Eurostat friss adataiból az is kiderült, hol csökkent a GDP, még ha az országos recessziót el is kerültük. 
Makro / Külgazdaság A fogadók szerint feltűnt egy harmadik esélyes miniszterelnök-jelölt Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 14:52
Magyar Péter és Orbán Viktor kormányfői esélyeire régóta tesznek kisebb-nagyobb összegeket a Polymarketen, azonban tegnap óta egyre többen fogadnak Kapitány Istvánra is.
Makro / Külgazdaság Egyre mélyebbre úszik a hitelekben a világ legeladósodottabb országa
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 11:27
Japán államadóssága rekordszintre emelkedett a múlt év végén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG