1p
Legalább a jövő hét elejéig fenn kell tartani, és nem szabad szétszedni a folyók mentén és a települések körül összerakott mobilgátakat Csehországban - közölte Tomás Chalupa cseh környezetvédelmi miniszter az országos árvízvédelmi bizottság pénteki ülése után.

A hatóságok azt követően szólították fel erre az önkormányzatokat, hogy a meteorológiai előrejelzések szerint a hét végén újabb intenzív esőzésekre lehet számítani az ország számos régiójában.

A Moldván lévő víztározókból ugyanakkor ki kell engedni a víz egy részét, hogy fel tudják fogni az esetleges újabb árhullámot.

A Moldva, az Elba és a többi fontos cseh folyó csütörtök délután óta lassan apad. Pénteken délben már csak 13 helyen volt harmadfokú, tehát a legmagasabb árvízkészültség.

A rendőrség és az önkormányzatok ugyanakkor ismételten továbbra is óvatosságra intik a lakosságot, mert a gátak, a töltések számos helyen átáztak, szivárog a víz, s idő előtti lebontásuk súlyos gondot okozhatna.

A közszolgálati hírtelevízió déli jelentése szerint tízre nőtt az árvíz áldozatainak száma. Dél-Csehországban ugyanis két fiatalember a megáradt Moldvára ment csónakázni, s a meggondolatlan kirándulás egyikük életébe került.

A víz apadása mindenütt nagyon lassú, így a hatóságok szerint a tényleges kármentés csak a következő napokban kezdődhet el. A mintegy 20 ezer kitelepített nagyobbik része várhatóan csak a jövő héten tud visszatérni elhagyott otthonába.

Fokozatosan csökken az áram és a gáz nélkül maradt háztartások száma, de a közlekedési helyzet, főleg Észak-Csehországban csak nagyon lassan javul. Gondok vannak az ivóvízzel is.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mexikóvárosban erőszakba torkollt a Z-generáció tiltakozása
Privátbankár.hu | 2025. november 16. 12:05
Száz rendőr sérült meg Mexikóvárosban, amikor tüntetők megtámadták a Nemzeti Palotát a drogcsempészet ellen küzdő michoacáni polgármester megölése ellen tiltakozva.
Makro / Külgazdaság Vészesen drágul a marhahús – Trump újabb mentességet adhat
Kollár Dóra | 2025. november 16. 10:26
A marhahús miatt hátrálhat meg az amerikai kormány.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: „Már csak az a kérdés, hogy mennyire van vége”
Privátbankár.hu | 2025. november 15. 16:52
Megérkezett a Tisza elnökének válasza a miniszterelnök délelőtti megszólalására.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „veszély van”
Privátbankár.hu | 2025. november 15. 14:59
Háborús is, pénzügyi is. Interjúszerűséget adott hívei előtt a miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Nincs haladék az amerikai szankcióknál – egyre nagyobb a baj Szerbiában
Privátbankár.hu | 2025. november 15. 13:34
Megelégelte az időhúzást az amerikai hivatal. A Mol is felmerült, mint lehetséges vásárló.
Makro / Külgazdaság Brutális függésben Oroszország, a Lukoil európai leánycégét is eladhatták
Imre Lőrinc | 2025. november 15. 10:28
Vészjóslóan közeledik november 21-e, amikor életbe lépnek a két vezető orosz olajvállalattal szembeni amerikai szankciók. Az izgatottság leginkább Vlagyimir Putyinon uralkodhat el, ugyanis két legnagyobb vásárlója, úgy tűnik, kihátrál Oroszország mögül. Elegendő lehet ez az orosz elnök tárgyalóasztalhoz ültetéséhez? Ennek a kérdésnek jártunk utána.
Makro / Külgazdaság Hátraarc Donald Trumptól: fontos intézkedéseket von vissza
Privátbankár.hu | 2025. november 15. 09:06
Beütött az infláció, az elnök visszavonulót fúj.
Makro / Külgazdaság Uniós GDP-rangsor: hol helyezkedik el a stagnáló Magyarország?
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 20:26
Az uniós rangsor hátsó részében találjuk Magyarországot az Eurostat friss, harmadik negyedéves GDP-adatait bemutató listáján. A lengyel gazdaság erős bővülésben van, miközben a németek stagnálnak, sőt: éves alapon alacsonyabb a bővülés ott, mint Magyarországon.
Makro / Külgazdaság Adót vetne ki az EU az ultrafeldolgozott élelmiszerekre
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 17:56
A szív- és érrendszeri betegségek megelőzése érdekében megadóztatná az Európai Unió a boltokban kapható alkoholos koktélokat is.
Makro / Külgazdaság Közel harmadára csökkenti a Svájccal szembeni vámokat az Egyesült Államok
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 17:28
A Trump-adminisztráció ezúttal Svájccal állapodott meg a vámcsökkentésről, miután az elmúlt hónapokban visszaesett az ország ipari exportja. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG