4p

Bár a Beszerzési Menedzser Index novemberben az előző öt havinál magasabb lett, a termelési mennyiség indexe 1995 óta a tizenötödik legalacsonyabb lett.

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított novemberi értéke: 50,3. Novemberben a válaszadók az előző hónaphoz képest enyhe bővülésről számoltak be. A tavaszi időszak mérsékelt bővülését követően június óta tartós lassulást figyelhetünk meg a hazai feldolgozóiparban, amely trend a novemberi felmérés eredményeivel megfordult.

A BMI index nőtt, e hónapban 50,0 feletti értéken áll. Az indexek többségében emelkedtek. Az új rendelések mennyisége magasabb, az indexérték 7,0 százalékponttal nőtt.

A termelési mennyiség emelkedett, az indexérték 4,1 százalékponttal nőtt az előző hónap értékéhez képest. A foglalkoztatás indexe ismét 50 pont alatt áll, az indexérték ezúttal 0,5 ponttal csökkent. A szállítási átfutási idő index ismét 50,0 alatt áll, értéke 4,2 százalékponttal kisebb ebben a hónapban. A vásárolt készletek index értéke 5,2 százalékponttal nőtt októberhez képest.

A külpiaci mutatók közül az import indexe 6,5 százalékponttal, az exporté 4,6 százalékponttal magasabb. A beszerzési árak emelkedtek, az index értéke 3,7 százalékponttal nőtt az előző hónaphoz képest. A beszerzési mennyiség indexe 4,3 ponttal nőtt. A késztermékkészletek indexe 0,9 százalékponttal emelkedett. A 2024 novemberi BMI index nőtt az októberi (47,9) értékhez képest. November átlag alatti hónapnak számít (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,6; a novemberi értékeké 52,6). A most mért szezonálisan kiigazított BMI indexérték az ötödik legkisebb e havi érték.

A Beszerzési Menedzser Index komponensei

A termelési mennyiség indexe nőtt a hónapban, az 50,0 pont feletti érték a termelt mennyiség bővülését mutatja. 1995 óta ez a tizenötödik legalacsonyabb e havi érték.

Az új rendelések indexe nőtt, az index az új rendelések állományának emelkedését jelzi. 1995 óta ez a kilencedik legalacsonyabb e havi érték.

A szállítási átfutási idő indexe csökkent októberhez képest. Az eddigi e havi értékeket vizsgálva az idei a negyedik legalacsonyabb érték 1995 óta.

A vásárolt készletek index nőtt, értéke ismét 50,0 pont alatt áll, s ezzel zsugorodást mutat. Az e havi indexérték a tizenharmadik legmagasabb érték 1995 óta.

A foglalkoztatottsági index csökkent és ebben a hónapban is zsugorodást mutat. Az indexérték a nyolcadik legalacsonyabb e havi érték.

Az Üzleti Jelentések felmérés további eredményei

  • A beszerzési mennyiség indexe nőtt októberhez képest. A mostani indexérték alacsonyabb az elmúlt három év átlagánál, s az hetedik legalacsonyabb e havi adat.
  • A beszerzési árak esetében az e havi index nőtt, az indexérték összességében az árak intenzívebb emelkedését jelzi.
    A mostani indexérték 1995 óta vizsgálva a tizedik legalacsonyabb e havi érték.
  • A késztermékkészletek indexe novemberben magasabb az előző hónaphoz képest, értéke a készletszint emelkedésére utal. A korábbi e havi értékeket vizsgálva az idei érték átlag alatti tekinthető, ez a tizennegyedik legmagasabb e havi indexérték 1995 óta. 2019-ben tizenegy bővülő hónapot mértünk, 2020-ban hatot, 2021-ben és 2022-ben is tízet, 2023-ban ismét hatot.
  • A külpiaci mutatók közül az exportindex és az importindex is 50,0 felett áll. Az indexértékek mozgásában az elmúlt éveket követően 2022 végén változó tendenciát figyelhettünk meg, amely 2023-ban és a 2024-es év első felében is folytatódott.
  • Ebben a hónapban alapanyagok, melegen hengerelt zártszelvények, műgyanta, nemesített ötvözött lemezek, rozsdamentes anyagok és szerelt mechanikák kapcsán jeleztek válaszadóink jelentősebb áremelkedést. Hiány volt cipőtalpból, nemesített ötvözött elemekből és speciális öntvényekből. Jelentősebb árcsökkenésről acél és acéllemez, valamint egyes elektronikai alkatrészek kapcsán számoltak be válaszadóink.
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kemény lépésre készül a Tisza: befagyasztanák a polgármesterek fizetését
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 17:32
Benyújtottak egy javaslatot, a főpolgármester is érintett lehet.
Makro / Külgazdaság Sulyok Tamás aláírta: Orbán Viktor soha többet nem töltheti be ezt a tisztséget
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 14:15
Sulyok Tamás köztársasági elnök aláírta az alaptörvény tizenhatodik módosítását és elrendelte a Magyar Közlönyben való kihirdetését – közölték az államfő Facebook-oldalán pénteken. Az aláírt módosítókat tartalmazó Magyar Közlöny nem sokkal péntek délután kettő óra előtt meg is jelent.
Makro / Külgazdaság Elképesztő áresés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 12:24
Szombaton folytatódik a csökkenő tendencia a hazai benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás: éleződik a piaci verseny
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 09:58
Az idei I. negyedév végén átlagosan 55 407 forintot fizettek a normál használatú egyedi személyautók üzembentartói.
Makro / Külgazdaság Eurostat: Ismét Magyarország az Európai Unió legszegényebb országa
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 17:40
Frissültek a tényleges egyéni fogyasztásra vonatkozó adatok: a tavalyi számok alapján még Lettország előtt állt Magyarország, a friss adatok szerint már nem. A két tagállam holtversenyben osztozik a sereghajtó pozíción. 
Makro / Külgazdaság Erről tárgyalt az Európai Parlament elnökével Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 14:25
A Magyarországgal szembeni, 7-es cikkely szerinti eljárást belátható időn belül lezárhatják.
Makro / Külgazdaság Újabb fontos döntéseket hozott a kormány – itt vannak a bejelentések
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 14:04
Csütörtökön 11 órától tartották a kormányszóvivői sajtótájékoztatót, amelyen ismét kormánydöntésekről, valamint az uniós pénzek hazahozatalának állásáról is szó esett.
Makro / Külgazdaság Kulcsfontottságú rendeletet adott ki a kormány az uniós forrásokról
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 13:50
A Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközből (RRF) 3680 milliárd forint jut Magyarországnak. Ennek a felhasználásáról hónapokon belül dönteni kellene, de a kormány talált módot arra, hogy ne kelljen kapkodni.
Makro / Külgazdaság Energianagyhatalom lehet Magyarország, ezt kell hozzá tenni
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 13:30
Magyarország hosszabb távon a közép-európai energiakereskedelem meghatározó szereplőjévé válhat, ha a tárolási és hálózati infrastruktúra fejlesztése lépést tart a termelés bővülésével – írta a GKI Gazdaságkutató Zrt. legújabb elemzésében.
Makro / Külgazdaság Fellélegzett az olajpiac, de ekkor nyugodhat meg igazán
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 13:10
Az Arab-öböl menti államok olajtermelése valószínűleg októberre helyreáll, de a Hormuzi-szoroson áthaladó szállítmányok mennyisége így sem haladja meg a háború előtti szint 70 százalékát – vélik az amerikai Goldman Sachs bank szakértői, akiket a Bloomberg idézett csütörtökön.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG