4p

Magyarországon évente közel 1 milliárd szál adózatlan cigaretta kerül forgalomba.

Az illegális dohánytermékek kereskedelme sokaknak a gyanúsan alacsony árakat jelenti, miközben az ellenőrizetlen alapanyagok és gyártás miatt rendkívül komoly egészségügyi kockázatokat hordoz magában, ráadásul a szervezett bűnözést gazdagítja – hangzott el az IDEM  és a Philip Morris Magyarország Kft. (PMHU) közös sajtótájékoztatóján, amelynek az AI Summit adott otthont.

A hatóságok és a legális gyártók világszerte komoly küzdelmet folytatnak a dohánytermékek feketekereskedelme ellen. Dr. Varga Sándor, a NAV pénzügyőr ezredese, az IDEM munkacsoport vezetője elmondta, hogy alapvetően az illegális dohánypiac bővülése, összetevőinek változása generálta azt az igényt, amelynek eredményeként a NAV 2023 őszén létrehozta az Illegális Dohány Elleni Munkacsoportot. A NAV, a munkacsoport, az intézkedései tekintetében mind stratégiai, mind operatív szinten azt helyezte középpontba, hogy az illegális piac változásainak megfelelően az illegális dohánykereskedelem elleni fellépés intézkedéseinek is szükséges a megújulása, megújítása.

Pozsgai Zoltán, a Philip Morris Magyarország Kft. adószabályozási osztályvezetője kiemelte: az illegális dohánytermékeket lassan növekvő volumen, de gyorsan változó szerkezet jellemzi: Magyarországon ma már évente csaknem 1 milliárd szál adózatlan cigaretta kerül forgalomba, aminek a mintegy kétharmada hamisított termék. Nem magyar sajátosság mindez: a KPMG szerint is tovább erősödött 2024-ben az illegális cigarettafogyasztás Európa-szerte. A jelentésben vizsgált 38 európai ország – köztük a 27 EU-tag – összesített cigarettafogyasztása 2024-ben 0,7 százalékkal 521,9 milliárd szálra csökkent, miközben az illegális forrásból származók aránya 0,2 százalékkal 52,2 milliárdra nőtt 2023-hoz képest – ez a teljes piac 10 százalékának felel meg, azaz minden tizedik szál cigaretta illegális forrásból származik.

NAV: földön, vízen, levegőben is aktívak a cigarettacsempészek

Dr. Varga Sándor elmondta, hogy az illegalitás megvalósítása tekintetében több tendenciaváltozás is történt. Az illegális kínálat legnagyobb mértékben az illegális (hamis) cigarettagyártással áll elő. A nyomozási tapasztalatok szerint az illegális gyártás folyamatában a szervezett bűnözés jelenléte jól kimutatható. A szervezett bűnözés koordinálhatja az illegális gyártás infrastruktúráját, a határokon átnyúló szállítást, a raktározást, a bűncselekményből eredő javakhoz kapcsolódó pénzmosási tevékenységet.

Rendkívül komolyak az egészségügyi kockázatai is
Rendkívül komolyak az egészségügyi kockázatai is
Fotó: Depositphotos

Pozsgai Zoltán ezt azzal egészítette ki, hogy az illegális dohánytermékek jelentős mértékben Kelet-Európából származnak, de a drasztikus adóemelések után a nyugati államokban, így például Franciaországban, Hollandiában vagy Nagy-Britanniában is nagy mennyiségben fogyasztják. Évente Európában mintegy 100-130 illegális cigarettagyárat zárnak be.

Viszonyításképp, a NAV számos akciójából csupán az utolsóban is, idén májusban a hatóság 300 munkatársa 41 helyszínen 156 tonna fogyasztási dohányt és 1 millió doboz cigarettát foglalt le, amelyek mintegy 24 milliárd forint értéket képviselnek, de ugyanígy 2000 raklapnyi alapanyag is lefoglalásra került.

Fontos a széleskörű kommunikáció

A két szakember abban is egyetértett, hogy az illegális kínálatot meghatározó kereslet csökkentésében fontos eszköz a tudatos kommunikáció, amely felhívja a fogyasztók figyelmét az ismeretlen eredetű termékek lehetséges egészségügyi és biztonsági kockázataira. Csak így lehet eredményes az illegális dohánytermékekkel szembeni küzdelem, amelynek első, és egyben fontos állomása az IDEM sajtóeseményén bemutatott klip. A produkció érdekessége, hogy mesterséges intelligenciával készült, a cigarettacsempészt – akinek a tündöklését és elkerühetetlen bukását láthatjuk – Janklovics Péter színész-humorista alakította. A különleges klip hátteréről Kálmán Mátyás vizuálművész és Szabó Levente zeneszerző árult el kulisszatitkokat.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz ítélet az MNB-botrányokban a választásokig? Erről is kérdezzük Simor Andrást a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 11:09
A volt jegybankelnök, közgazdász november 12-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nekiment a K&H Bank elemzőjének
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 09:42
A kormányfő szerint beálltak a bankok a Tisza párt mögé, ezért kritizálják a gazdaságpolitikáját. 
Makro / Külgazdaság Vidéken alig épült idén új lakás az országban
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 08:30
Budapest után a legtöbb új lakást Siófokon adták át.
Makro / Külgazdaság Nehéz helyzetbe kerülhet Orbán Viktor, ha betartja Donald Trump, amit mondott
Király Béla | 2025. november 4. 05:44
Az amerikai adminisztráció szeretné tárgyalóasztalhoz kényszeríteni az oroszokat, ennek érdekében az egyik legfontosabb bevételi forrásukat, a gáz- és olajeladást korlátoznák. Ráadásul Donald Trump hétvégi megszólalása szerint nem fog Orbán Viktornak mentességet adni, így a szankció belátható időn belül a jelentős importkitettsége miatt Magyarországot is érinti. A magyar és az amerikai vezető pénteki találkozóján így már az is fontos eredmény lenne, ha Trump haladékot adna.
Makro / Külgazdaság A következő kormányra nehezedik a mostani osztogatások súlya – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2025. november 3. 19:01
Az elmúlt években összességében tapodtat sem mozdult a magyar gazdaság, 2025 végén a 2021-es szinten állhat. A választási évre fordulva már most is láthatunk egy 1500 milliárd forintnyi költségvetési többletkiadást, ami a jövőbeli, még nem ismert osztogatásokkal együtt akár a duplájára is ugorhat. Ennek az igazi terhei a következő kormányzati ciklusban csapódhatnak le, ami – bárki is nyeri a választásokat, kiigazításokat, megszorításokat hozhat magával 2026 áprilisa után – hangzott el a Klasszis Podcastban legújabb adásában, aminek vendége Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője volt.
Makro / Külgazdaság Drágán meg fogjuk fizetni a 14. havi nyugdíjat
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 17:12
A választási ígéretek között az elmúlt hetekben a legfontosabb a 14 havi nyugdíj volt. A kormány tagjai ugyan óvatosak ennek bevezetése kapcsán, ami egyébként indokolt is – mondta el kollégánk, Király Béla a Trend FM hétfői adásában. A jövő évi költségvetésben ugyanis mára korábbi ígéretekre sincs forrás.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy ezt a tejet érdemes inni
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 13:45
A kutatók bebizonyították, hogy az alacsony vagy a magasabb zsírtartalmú tej egészségesebb.
Makro / Külgazdaság Az elemzőket is meglepte, ami Svájcban történt
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 13:25
Szeptemberben éves és havi összevetésben egyaránt a vártnál gyorsabban nőtt a kiskereskedelmi forgalom Svájcban – derült ki a svájci szövetségi statisztikai hivatal, a Bundesamt für Statistik által közzétett adatokból.
Makro / Külgazdaság Újabb figyelmeztetést kapott a kormány arról, hogy nem állnak jól a dolgok
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 09:00
A száz hazai feldolgozóipari vállalat beszerzésért felelős vezetőjének megkérdezésén alapuló októberi index a szeptemberinél alacsonyabb lett.
Makro / Külgazdaság Országon belül tartaná Trump a legfejlettebb mesterségesintelligencia-chipeket
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 07:51
Donald Trump amerikai elnök közölte, hogy az Nvidia legújabb mesterséges intelligencia (MI) chipjeit, a Blackwell-sorozatot kizárólag amerikai vállalatok számára engedné értékesíteni, míg Kína és más országok nem juthatnának hozzá a legfejlettebb technológiához.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG