1p
A dél-mediterrán térség eseményei nem árnyékolhatják be az uniós keleti szomszédságpolitikát - nyilatkozta Németh Zsolt államtitkár
A dél-mediterrán térség eseményei nem árnyékolhatják be az uniós keleti szomszédságpolitikát, amelynek elhalványulása az EU hitelességvesztéséhez vezethetne az európai integrációt következetes reformokkal megvalósító keleti szomszédok körében - hangsúlyozta Németh Zsolt, a külügyi tárca parlamenti államtitkára pénteken Budapesten.

Az államtitkár az uniós parlamenti külügyi bizottsági elnökök találkozóján megjegyezte: Magyarország lengyel barátaival egyetértésben halasztotta el a keleti partnerség eredetileg Budapestre tervezett csúcstalálkozóját. Azt mondta, ez nagyon bölcs döntés volt, hiszen még tisztázatlan, hogy a déli események milyen hatással lesznek a keleti partnerségre, a csúcstalálkozó megrendezése túl korai lett volna. Megjegyezte, a találkozó szeptemberi varsói megtartása több időt hagy arra, hogy meg lehessen beszélni az uniós szomszédságpolitika felülvizsgálatának eredményeit.

Németh Zsolt arról beszélt, hogy a mély szociális elégedetlenség kitörése a dél-mediterrán térségben messzire nyúló strukturális változásokat indít el az arab világban; az arab tavasz a hidegháború óta példátlan kihívást jelent az EU számára. Kijelentette, hogy az uniós reakció hatékonysága erős és tartós hatást fog gyakorolni az EU nemzetközi hitelességére. Azt mondta, ha az EU kellő akarattal és elhatározottsággal törekszik arra, hogy gazdasági potenciáljának megfelelően "valódi geopolitikai játékossá" váljon, akkor nem rettenhet vissza attól a felelősségtől, hogy válaszoljon a kihívásokra.

A külügyi államtitkár meggyőződése szerint Európának lényegesen többet kell tennie annál, minthogy csak megvédi magát "a déli zűrzavar" következményeitől.
Az arab események megkérdőjelezték annak a széles körben elfogadott nyugati megközelítésnek az érvényességét, amely a térség stabilitásának megőrzést minden más megfontolás elé helyezte, beleértve az alapvető demokratikus jogok érvényesülését is - mutatott rá. Úgy fogalmazott, az "arab út" a EU korábbi déli szomszédságpolitikájának súlyos kritikája. Kijelentette: az uniónak egyértelműen támogatnia kell déli szomszédságában azokat az értékeket, amelyeken maga is alapul, ám a nyugati minták erőltetése nélkül.

Az EU-nak a déli szomszédságban úgy kell segítenie a demokratizálódást és ösztönözni a gazdasági fejlődést - mondta az államtitkár -, hogy közben fenntartja azoknak az ambiciózus programoknak a ritmusát, amelyek a keleti szomszédokat közelítik az EU-hoz. Intelligens politikára és intézkedésekre van tehát szükség - hangoztatta, az európai szomszédságpolitikai koherenciáját szorgalmazva.

A diplomata elmondta: az EU-ban egyetértés alakult ki arról, hogy a dél-mediterrán térség történései sürgőssé teszik a szomszédságpolitika felülvizsgálatát. Hangsúlyozta, Magyarország világosan látja ezen események történelmi jelentőségét és azt, mekkora befolyással lehetnek az európai biztonságra és stabilitásra.

MTI

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Benzinkúton éjszakáznak, holnap is tüntethetnek a kamionosok
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 19:35
A hétfői tüntetés este 8 óráig tart, de kedden visszatérhetnek Budapest útjaira a dudáló kamionosok. A kormánytól többek között azt követelik, hogy az útdíjat ne akkora mértékben emeljék meg, mint amiről Lázár János beszélt.
Makro / Külgazdaság Tavasszal üthet be a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 16:29
A tavaszi előrejelzési fordulóban javasolhatja az Európai Bizottság a Tanácsnak, hogy újabb szakaszba léptesse a túlzottdeficit-eljárást. Eközben a kormány a GDP 2,2 százalékának megfelelő pénzt osztogat el.
Makro / Külgazdaság Ötven kamiont beengednek a Hősök terére, de merre indulnak a többiek?
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 15:01
Hétfőn délután megérkezett a Hősök terére a kamionos tüntetés konvoja. A térre azonban a rendőrség csak ötven járművet enged be, a többiek másfelé indulhatnak.
Makro / Külgazdaság Hiába szedett be sokkal többet a magyar állam – még sokkal többet költött
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 12:33
Itt vannak a részletes adatok a költségvetés november végi helyzetéről.
Makro / Külgazdaság Fordul a kocka a benzinkutakon keddtől
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 11:27
Most az autósok másik csoportja örülhet.
Makro / Külgazdaság Itt van, mekkorát ütött Trump a német autóiparon – nagyot
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 10:44
Fellendülésre pedig nem érdemes fogadni.
Makro / Külgazdaság Döntött egy svájci bíróság: az egész világon aggódhatnak a multik
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 10:29
Precedensértékű lehet az ítélet.
Makro / Külgazdaság Megvétózhatta volna Ukrajna hitelét Orbán Viktor – meglepő, ki beszélte le erről
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 08:37
Félrehívták egy kicsit az uniós csúcs sorsdöntő pillanataiban.
Makro / Külgazdaság Ilyen még soha nem történt a magyar kereskedelemben
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 07:47
Csökkent a terminálok száma – de miért?
Makro / Külgazdaság Mélypontok közelében tántorog a jen
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 06:19
Hiába volt a kamatemelés?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG