2p

Hét százalékkal emelkedett a körükben a túlsúlyosak aránya.

Számottevően, hét százalékkal emelkedett a túlsúlyosak aránya a felnőtt lakosság körében Magyarországon a koronavírus-járvány kitörése óta - állapította meg egy júliusban végzett felmérés.

A felnőtt lakosság 62 százaléka túlsúlyos vagy elhízott, a nők átlagosan négy, a férfiak három kilogramm karanténtúlsúlyt szedtek magukra 2019 óta - közölte ezerfős mintán végzett reprezentatív mérése következtetését a PeakShop.hu csütörtökön az MTI-vel.

Mint írták, ekkora változás ilyen rövid idő alatt önmagában aggasztó, ám különösen nyugtalanító annak tükrében, hogy a túlsúly jelentős kockázati tényező a koronavírusos betegeknél.

A kutatás a testtömegindexet (BMI) használta az összehasonlítás alapjául, ezt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által ajánlott testsúlyosztályozás szerint hasonlították össze a 2019-es európai lakossági egészségfelmérés adataival.

A túlsúlyosak hányada a nők körében 33 százalék, amely 3 százalékponttal több, mint 2019-ben volt. Az elhízottak aránya 2 százalékponttal 25 százalékra emelkedett. A férfiak között 2 százalékponttal csökkent a túlsúlyosak aránya (39 százalék), miközben az elhízottaké ugyanennyivel nőtt (28 százalék). Bár a nők körében jobban emelkedett az elhízottak és a túlsúlyosak aránya, a férfiak között így is lényegesen, közel 10 százalékponttal magasabb ez a mutató.

Mező Mónika étrendkiegészítő szakértő, a kutatást végző cég vezetője szerint a nyilvánvaló tényezők, így a kevesebb fizikai aktivitás és a beszűkült sportolási lehetőségek mellett két alapvető ok húzódik a karanténtúlsúly mögött.

Ha nem lehet közösségbe menni, az emberek nehezebben veszik rá magunkat a mozgásra és kevésbé tartanak mértéket. Másrészt a sokak számára az evés volt az első számú stresszcsökkentés és örömforrás karantén alatt - közölte.

A korral nő a túlsúlyosak és az elhízottak aránya az egyes korcsoportokban. Míg a 18-39 éves korosztály 27 százaléka túlsúlyos és 15 százaléka elhízott, a 40-59 éveseknek már 37 százaléka túlsúlyos és 31 százaléka elhízott. A 60 év felettiek körében 44 százalék a túlsúlyosak aránya, az elhízottaké pedig 34 százalék.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Aggódhat Donald Trump a fogyasztók miatt
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 19:45
Az Egyesült Államokban 2014 óta a legalacsonyabb szintre csökkent a fogyasztói bizalom januárban.
Makro / Külgazdaság Szaúd-Arábia elveti a „Kockát”
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 19:00
Szaúd-Arábia felfüggesztette egy monumentális, kocka alakú felhőkarcoló tervezett építését Rijád belvárosának egyik fejlesztési központjában, miközben újraértékeli a projekt finanszírozását és megvalósíthatóságát – mondta az ügyet ismerő négy forrás.
Makro / Külgazdaság Majdnem szomorú rekordot döntött Románia
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 17:20
146 milliárd lejes (mintegy 10 948 milliárd forint) deficittel zárta a 2025-ös évet a román központi költségvetés – közölte kedden a bukaresti pénzügyminisztérium.
Makro / Külgazdaság A cseh devizakereskedő idén növekedési fordulatot vár Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 15:40
A magyar gazdaság 2026-ban a hároméves stagnálást követően várhatóan visszatér a növekedéshez. A GDP ütemének várható gyorsulását azonban elsősorban átmeneti tényezők hajtják: a választási fiskális ösztönzők, az alacsony infláció rövid időszaka és az új ipari kapacitások fokozatos beindulása – írja az Akcenta.
Makro / Külgazdaság A német vállalatok kínai beruházásai négyéves csúcsra emelkedtek Amerika kereskedelmi háborújának hatására
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 15:20
A Reuters számára összeállított adatok szerint 2025-ben négyéves csúcsra emelkedtek a német vállalatok kínai beruházásai, ami rávilágít arra, hogy Donald Trump amerikai elnök kereskedelempolitikája arra ösztönzi az iparágakat és a kormányokat, hogy máshol erősítsék üzleti kapcsolataikat.
Makro / Külgazdaság Kipukkanhat a vámlufi? Nem véletlenül lett sietős Donald Trumpnak
Imre Lőrinc | 2026. január 27. 14:21
Néhány napon belül, egészen pontosan február 1-jétől tovább szélesedhet a vámháború az Egyesült Államok és Európa között. Donald Trump amerikai elnök a Grönlanddal kapcsolatos területi és erőforrásigényeit hátráltató európai országokkal szemben 10 százalékos, pótlólagos vámokat jelentett be, amelyek adott esetben június 1-jétől még tovább emelkedhetnek. De az is könnyen elképzelhető, hogy az újabb kereskedelmi szankciókból végül semmi sem lesz.
Makro / Külgazdaság Itt az év első kamatdöntése, Varga Mihályék nagy fordulat előtt állhatnak
Imre Lőrinc | 2026. január 27. 14:00
A Magyar Nemzeti Bank a várakozásoknak megfelelően nem változtatott a 6,5 százalékon álló irányadó rátán az év első kamatdöntő ülésén.
Makro / Külgazdaság Kell változtatni az szja-n a választások után? Mellár Tamással ezt is megvitatjuk a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 13:30
A közgazdász, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) volt elnöke február 4-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média 6. évfolyamban járó egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Von der Leyen megint megcsinálta – mit szólnak majd a Karmelitában?
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 13:10
Történelmi megállapodást hozott tető alá az Európai Bizottság elnöke.
Makro / Külgazdaság Jó üzletre váltja a Mol Trump és Putyin barátságát – nagyot kaszálhat a NIS megszerzésén a magyar olajcég
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 10:57
Nem csak egy finomítót szerez meg a magyar olajcég – és az ár is nagyon kedvezőnek tűnik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG