3p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Az elmúlt órák történései - dióhéjban.

  • Az orosz légvédelmi rendszerek hétfő hajnalban megsemmisítettek két Ukrajnából indított drónt Belgorod térsége felett – közölte az orosz védelmi minisztérium a Telegram üzenetküldő alkalmazáson keresztül. Vjacseszlav Gladkov, az Ukrajnával határos Belgorod régió kormányzója közleményében azt mondta, hogy nem történtek személyi sérülések, és dróntörmelék hullott egy útra a Jakovlevszkij körzetben.
  • A román külügyminisztérium felhívta Oroszország bukaresti missziójának vezetőjét, hogy panaszt tegyen egy orosz drón újabb töredékeinek felfedezése miatt, amelyeket az Ukrajna elleni támadáshoz használtak. Ez már a második ilyen alkalom volt egy héten belül. A román kormány minisztere, Iulian Fota tiltakozását fejezte ki Románia légterének nyilvánvaló megsértése miatt.
  • Victoria Nuland szerint Washingtont „lenyűgözte” az ukrán ellentámadás. Az Egyesült Államok külügyminiszter-helyettese hozzátette: „Ha Ukrajna nem nyer, ha Putyin sikerrel jár, ez a fajta gonosz normalizálódik az egész világon. Ukrajna a demokrácia jobb oldalán áll, és szüksége van a támogatásunkra.”
  • Ukrajna újonnan kinevezett védelmi minisztere, Rusztem Umerov felszólította Kijev partnereit, hogy növeljék a nehézfegyver-szállításokat az orosz erők elleni hosszú és nehéz ellentámadás közepette.

Az ukrán Állami Katasztrófavédelmi Szolgálat által közreadott képen tűzoltók dolgoznak a romok között a Krivij Rihet ért újabb orosz rakétatámadást követően 2023. szeptember 8-án. Fotó: MTI/AP/Ukrán Állami Katasztrófavédelmi Szolgálat
Az ukrán Állami Katasztrófavédelmi Szolgálat által közreadott képen tűzoltók dolgoznak a romok között a Krivij Rihet ért újabb orosz rakétatámadást követően 2023. szeptember 8-án. Fotó: MTI/AP/Ukrán Állami Katasztrófavédelmi Szolgálat

  • Lakosok és ukrán aktivisták azt állították, hogy az orosz közvéleménykutatási dolgozók felfegyverzett katonákkal házhoz mentek, és őrizetbe vetették azokat, akik nem voltak hajlandók szavazni azokon a színlelt választásokon, amelyeket Oroszország Ukrajna megszállt régióiban tart ki. Az emberekre nyomás nehezedik, hogy írjanak „magyarázó nyilatkozatokat”, amelyek egy büntetőeljárás alapjául szolgálhatnak.
  • Oroszország eközben azt közölte, hogy kísérletek történtek az illegitim választások szabotálására – többek között egy drón elpusztított az egyik szavazóhelyiséget Zaporizzsja tartományban a szavazóhelyiségek vasárnapi megnyitása előtti órákban.
  • Vlagyimir Putyin a letartóztatástól való félelem nélkül részt vehet a G20-ak jövő évi Rio de Janeirói csúcstalálkozóján – mondta Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök, amikor átvette a fórum vezetését. Putyint háborús bűnökkel vádolják a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) előtt. Lula – aki ellentmondásosan próbálta magát Moszkva és Kijev béketeremtőjeként pozícionálni – azt mondta: „Amit elmondhatok, az az, hogy ha én leszek Brazília elnöke, és ha Brazíliába érkezik, akkor nincs ok arra, hogy letartóztassák.” Brazília az ICC tagja.
  • Egy kitüntetett ukrán parancsnok felszólította Volodimir Zelenszkijt, hogy lépjen közbe egy brit katona, a 21 éves Alexander Garms-Rizzi ügyében, akit 12 hónapos börtönbüntetésre ítéltek, miután elhagyta az ezredét, miközben azt Észtországban bevetették, és csatlakozott az ukrán idegenlégióhoz. Hat hónapot töltött a fronton a déli Mikolajiv város közelében, mielőtt visszatért az Egyesült Királyságba. Júliusban ő volt az első brit katona, akit bebörtönöztek dezertálás miatt. A bírósági indoklása szerint megszegte a parancsot, és „biztonsági kockázatot” teremtett. Roman Kostenko politikus, a különleges erők ezredese elmondta, hogy Garms-Rizzi személyes parancsnoksága alatt szolgált Ukrajnában. Most azt kérte levélben Zelenszkijtől, hogy járjon közben Garms-Rizzi börtönbüntetésének enyhítéséért.

(The Guardian)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Döntött az Orbán-kormány a védett üzemanyagárról, de azt már az új parlamentnek kell jóváhagynia
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 17:01
A kormány döntött a védett üzemanyagár fenntartásáról szerdai ülésén, az erről szóló rendeletet a miniszterelnök aláírta – jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteki Facebook-bejegyzésében.
Makro / Külgazdaság Brüsszel már készül arra, ha hiány lesz repülőgép-üzemanyagokból
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 15:46
Jelenleg nincs üzemanyaghiány az Európai Unióban, az Európai Bizottság azonban felkészül a repülőgép-üzemanyagok esetleges, továbbra is aggodalomra okot adó ellátási hiányára – jelentette ki Anna-Kaisa Itkonen, a brüsszeli testület illetékes szóvivője Brüsszelben pénteken.
Makro / Külgazdaság Az AstraZeneca Magyarországon is jó partnerekre lelt
Kormos Olga | 2026. április 17. 15:01
A világ egyik legnagyobb gyógyszergyártó vállalata támogatja az egészségügy átalakítását és kiterjeszti a valós adatokon alapuló kutatásait és döntéseit – erről is beszélt Dr. Szabó Lilla, az AstraZeneca Közép-európai Evidence Generation vezetője a Klasszis egészségkonferencián, mely a longevity és az egészséggazdaság témakörében zajlott nemrégiben.
Makro / Külgazdaság Rögtön sorsdöntő csata vár a Tisza-kormányra – ettől függ Magyarország leminősítése
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 13:55
A hitelminősítők várhatóan csak ősszel vizsgálják felül Magyarország adósságbesorolását, amelynek alakulásában az európai uniós pénzek felszabadítása döntő tényező lehet – közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. pénteken.
Makro / Külgazdaság Május 11-től lehet új kormánya az országnak
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 12:45
Nagy beiktatási rendezvény lehet előtte a Kossuth téren.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Az új miniszterelnök a minisztereknek jelentős autonómiát szán
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 11:10
A közgazdász a Költségvetési Tanács összetételét is megváltoztatná.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton elbúcsúzott a politikától
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 10:48
A közösségi médiában is törölték az oldalát.
Makro / Külgazdaság Még olcsóbb lesz a tankolás szombattól
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 09:53
A védett ár továbbra is marad.
Makro / Külgazdaság Mol: osztalékfizetés a harmadik negyedévben
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 08:55
Magyar Péterrel is erről tárgyaltak.
Makro / Külgazdaság A KSH szerint nagyot nőttek a keresetek februárban
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 08:30
A nettó kereset mediánértéke 417 100 forint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG