1p
Áprilisban a vártnál jóval nagyobb mértékben, 36,3 pontra zuhant a márciusi 48,5 pontról a ZEW üzleti hangulatindexe - közölte kedden a német gazdaságkutató intézet.

Az elemzői konszenzus ugyan 42 pontra számított, de volt olyan elemző aki még 36,3 pontnál is rosszabb eredményt várt - írja a Reuters hírügynökség. Az index öt hónapja először csökkent.

"A gazdasági hangulat romlása összhangban van a vártnál rosszabbul alakuló gazdasági mutatókkal" - mondta Clemens Fuest, a ZEW elnöke.

A hírre az euró gyengülni kezdett a dollárral szemben, de hamar visszanyerte erejét.

Az amerikai gazdaság fellendülésének erejébe vetett hit megrendülése, a kínai gazdaság lelassulása, és az eurózónát továbbra is fenyegető válság vetette vissza a mutatót - vélik elemzők. Hatása lehetett még a japán jegybank agresszív monetáris könnyítése nyomán megindult jengyengülésnek is.

"Németország abban a szerencsétlen helyzetben van, hogy kivitelének összetétele nagyon hasonló Japánéhoz, és az exportszektor a következő negyedévekben erősebben meg fogja érezni a japán cégek versenyét" - mondta Aline Schuiling, az ABN Amro bank elemzője.

Noha a német gazdaság lassú startot vett 2013-ban, a megkérdezett gazdasági szereplők továbbra is reménykednek, hogy a nyár közepén a globális kereslet emelkedése nyomán felgyorsul a növekedés. Ezt mutatja, hogy a jövőbeli várakozásokat tükröző index továbbra is jóval a 23,5 pontos történelmi átlag fölött van.

A jelenlegi gazdasági helyzet megítélése azonban erősen romlott, az index 9,2 pontra esett a márciusi 13,6 pontról, noha elemzők azt várták, hogy 14 pontra emelkedik.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jelasity Radován: Az Erste nem adósa Kármán Andrásnak és ő sem az Erstének, ő nem a bank szolgája
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. június 26. 15:30
Az Erste elnök-vezérigazgatója a június 25-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live jubileumi, 100. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nálunk sem rózsás a költségvetés helyzete, de a franciáknál sosem volt ilyen rossz
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 13:10
Franciaország államadóssága rekordmagasra, 3500 milliárd euró fölé emelkedett az első negyedévben a nemzeti statisztikai hivatal, az Insee adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Elárulta Magyar Péter, melyik feltételt lesz a legnehezebb teljesíteni az euróhoz
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 12:45
Magyar Péter miniszterelnök, Kármán András pénzügyminiszter és Kiriákosz Pierakákisz görög pénzügyminiszter, a Eurócsoport elnöke közös sajtótájékoztatót tartottak a Pénzügyminisztériumban, ahol a legfőbb téma az euró magyarországi bevezetésének lehetőségei voltak.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mekkora a támogatottsága idehaza az euró bevezetésének
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 08:55
A Medián kutatása szerint a társadalom jelentős, háromnegyedes többsége szeretné, ha Magyarország bevezetné az eurót. Nézetkülönbség mindössze abban van, hogy ez mikor történjen meg.
Makro / Külgazdaság Több vendég, kevesebb éjszaka – kijöttek a májusi turisztikai adatok
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 08:30
A KSH szerint a turisztikai ágazatban májusban az összes bruttó árbevétel 113,4 milliárd forint volt, folyó áron 8,1 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
Makro / Külgazdaság Új világ jön a hitelezésben júliustól, és ez csak a kezdet
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 07:45
Júliustól 30,25 százalékra csökken a törvény által engedélyezett THM maximum a személyi kölcsönöknél. A legutóbbi, június 24-től életbe lépő kamatcsökkentés ennél a változásnál még nem érvényesül, de a februári kamatvágás igen. Olcsóbbak lehetnek júliustól a hitelkártyák is – írja a bank360.hu.
Makro / Külgazdaság Visszamenőleg is emeli a pedagógusok fizetését a kormány
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 19:59
Minden kategóriában emelkedik a pedagógusok fizetése, sorra vettük, hol milyen bérsávok lesznek.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: megreformáljuk a Magyar Fejlesztési Bankot
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 19:07
Erről is szó esett a csütörtök délutánk kormányszóvivői tájékoztatón, de előtte három szakember beszélt az előttünk álló extrém hőségre való felkészülésről. 
Makro / Külgazdaság 444: Orbán Viktort is az aranykonvoj-ügy felelősei közé teszi az Ügyészség
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 16:31
Farkas Örs korábbi államtitkár, és Hajdu János volt TEK-főigazgató felelősségét is vizsgálják. Jogellenes fogvatartás és hivatali visszaélés gyanúja is megalapozott.
Makro / Külgazdaság Az egyik alapító ország is kiléphet az OPEC-ből
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 15:03
Az Olajexportőr Országok Szervezetének kvótája túl alacsony iraki tisztviselők szerint: a kitermelés jelentősen visszaesett, amióta a Hormuzi-szoros blokád alatt van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG