3p
Még mindig több mint 16 ezren hezitálnak, nem tudják, mi legyen a vállalkozásukkal. Már csak két hetük van.
Fotó: MTI

Még mindig több mint 16 ezer vállalkozás szerepel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyilvántartásában evás adózóként, pedig már csak két hét van vissza az évből, és jövőre megszűnik ez az adó. A vállalkozásoknak, cégeknek ennyi idejük maradt választani a többi adó közül - írja az Mfor.hu.

A nyáron elfogadott adócsomagban pecsételődött meg az egyszerűsített vállalkozói adó sorsa. Választani már idén sem lehetett az evát, így várható volt, hogy a törvényhozás kivezeti ezt az adót a közterhek sorából. Erre került sor az idén elfogadott, 2020-ra vonatkozó adócsomagban.

Az eva megszűnése tehát bő fél éve ismert tény, de az érintettek eddig nem nagyon igyekeztek átterelni érdekeltségüket más adó alá. Ennek nyilván vannak nemzeti sajátosságban fellelhető okai - mindig mindent szeretünk az utolsó pillanatra hagyni - de vannak az evásokon kívülálló akadályozó tényezők is.

Például az elmúlt hónapokban teljesen bizonytalanná vált, hogy mi lesz az egyik választási lehetőséggel, a kisadózó vállalkozások tételes adójával (kata). Egyelőre csak a szándék ismert a kormány részéről, hogy szigorítsák az ellenőrzést, tényleges előterjesztés még nem született. Az ügyben nyilatkozott már Varga Mihály pénzügyminiszter, míg Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke lapunkban fejtette ki gondolatait.

Ezekből az derült ki, hogy az alapesetben havi 50 ezer forint adó megfizetésével járó kata szerinti adózást sok helyen alkalmazzák, elleplezve a munkaviszonyt. Ezzel megkárosítják a költségvetést, mert kevesebb közterhet fizetnek be a vállalkozói szerződés után, de a munkavállalónak sem jó ez a helyzet, mert a kata után nagyon alacsony nyugdíjjogosultság képződik.

Ugyanakkor az érem másik oldala, hogy a kata sokat fehérített a gazdaságon, mivel olyanok is közteherfizetők lettek, akik eddig feketén kapták meg a pénzüket.

Akárhogy is, az evásoknak választaniuk kell valami mást, és mai állás szerint 16 066 adóalany erre még nem volt képes. Három - pontosabban négy - út áll előttük: átmennek katába, vagy kivába (kisvállalati adóba), visszatérnek a társasági adó (egyéni vállalkozás esetében szja) alá, vagy megszűnnek.

A szakértők korábban azt valószínűsítették, hogy a legkevésbé a megszűnés jöhet szóba, egy működő vállalkozás ugyanis érték. A 16 ezret meghaladó evás kör viszont azt jelzi, hogy sokan nem tudnak dűlőre jutni, pedig ebben még kalkulátorral is segíti őket a Pénzügyminisztérium. Egy biztos, ha nem rendelkeznek a továbbiakról, akkor automatikusan visszasorolják őket a társasági adó vagy az szja alá.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Irán karjaiba lökte a háború a világ egyik legnagyobb olajimportőrét
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 16:35
Az indiai finomítók 7 év után ismét olajat vásároltak Irántól, miután a közel-keleti háború leállította a szállításokat a Hormuzi-szoroson keresztül.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij újragondolná a Barátság vezeték jövőjét
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 13:30
Ukrajna egyszerre próbálja helyreállítani a háborúban sérült energetikai infrastruktúrát és újrapozicionálni a Barátság kőolajvezeték jövőjét – derül ki Volodimir Zelenszkij elnök legújabb bejelentéséből. Eközben az európai uniós finanszírozás körüli politikai vita egyre inkább blokkolja a folyamatot.
Makro / Külgazdaság Valami megindult a Hormuzi-szorosnál
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 12:58
Három ománi üzemeltetésű tanker, egy francia tulajdonú konténerszállító hajó és egy japán tulajdonú gázszállító haladt át a Hormuzi-szoroson csütörtök óta – derül ki a hajózási adatokból. Ez azt tükrözi, hogy Irán engedélyezi az áthaladást azoknak a hajóknak, amelyeket „barátságosnak” tekint.
Makro / Külgazdaság Tartós válságra készül az Európai Unió, már írják a vészforgatókönyveket
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 11:58
Az Európai Unió tartós energiaválságra készül, amelyet a közel-keleti konfliktus és az ellátási útvonalak sérülékenysége okoz. Brüsszel szerint ugyan még nincs közvetlen ellátásbiztonsági krízis, de az árak tartósan magasak maradhatnak, és egyes termékeknél rövid távon is romolhat a helyzet.
Makro / Külgazdaság Már a tartalékainkat éljük fel, meddig maradhat olcsó a benzin Magyarországon?
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 10:50
Egyelőre jó helyzetben vannak a magyar autósok, hiszen a kormány viszonylag alacsony szinten rögzítette az üzemanyagárakat. Ugyanakkor a készletek folyamatosan csökkennek, így félő, hogy előbb-utóbb benzinhiány léphet fel.
Makro / Külgazdaság Újabb intő jel jött a német gazdaságból
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 10:15
Jelentősen visszaesett a meghirdetett állások száma a német feldolgozóiparban, ami az ipari aktivitás gyengülésére utal, és a gazdaság szerkezetének kedvezőtlen átalakulását vetíti előre – közölte a Welt am Sonntag az Index munkaerőpiaci kutató adataira hivatkozva.
Makro / Külgazdaság Ukrajna nem kap magyar gázt – mégis, mi történt?
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 16:56
Szerda óta nincs gázszállítás Magyarország irányából Ukrajnába.
Makro / Külgazdaság Így alakulnak az árak a húsvét alatt a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 14:03
Így alakulnak az árak Nagypénteken a benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Megint bezsákolt 115 milliárdot a magyar kormány, de jóval többet is kaphatott volna
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:16
Rövid távra drágábban, hosszabb távra viszont olcsóbban hiteleznek a magyar államnak a befektetők az előző aukcióhoz képest.
Makro / Külgazdaság Csehországban is hozzányúlnak a benzinárhoz
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:03
Maximalizálják a nyereséget, a jövedéki adót pedig csökkentik – mire lesz elég?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG