3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Jöhet a kanadai mintájú bevándorlási pontrendszer Németországban? A német konzervatív CDU-ban kisebbfajta forradalom készül, miután végre Angela Merkel kancellár is támogat egy új bevándorlási törvényt. A németek nem mossák össze a menekülteket és a bevándorlókat.

A Der Spiegel beszámolója alapján Merkel szerint a bevándorlás lehet a következő, 2017-es parlamenti választásokat (Bundestag) felvezető kampány fő témája, és nem szeretné, hogy a CDU a választási küzdelemben a haladó szociáldemokratákkal (SPD) szemben a maradi párt szerepébe szoruljon.

A migráció az uniós társországokból a munkavállalási korlátozások lebontása révén megindult bevándorlási hullám és a folyamatosan erősödő menekülthullám miatt eleve egyre súlyosabb gond, így Merkelnek minden jól jön, ami úgy néz ki, mint egy válasz a kihívásra – írta a Der Spiegel.

Országépítő elkötelezettséget várnak

A bevándorlási törvényben rögzíteni tervezik, hogy milyen képességekkel, képzettséggel és országépítő elkötelezettséggel kell rendelkezniük a bevándorlóknak, akik németté akarnak válni - mondta a főtitkár.

A konzervatívok tekintélyes vezetője, Thomas de Maiziere belügyminiszter korábban elzárkózott a javaslattól, arra hivatkozva, hogy kellőképpen szabályozza a területet a 2005-ben életbe lépett törvény az EU-n kívüli, úgynevezett harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és ott-tartózkodásáról.

Kanadai mintájú pontrendszer

Merkel kezdeményezésére végül felállítottak egy bizottságot a kérdés tanulmányozására. A testület július elején mutatta be jelentését, amely szerint egy új jogszabályra van szükség az eddigi jó kezdeményezések összehangolásához és a közöttük lévő ellentmondások kiküszöböléséhez.

A Spiegel szerint miután Angela Merkel az új törvényt szorgalmazók pártjára állt, a CDU szeptemberi elnökségi ülésén a jelentést elfogadják és az elnökség indítványaként a decemberi pártkongresszus elé terjesztik. A CDU ezzel felzárkózik az SPD mellé, amely már tavasszal bemutatott egy jogszabály-koncepciót, miszerint a bevándorlást a munkaerő-piaci igények alapján kell irányítani egy kanadai mintájú pontrendszerrel.

Kisebbfajta forradalom

A kiállás egy új törvény mellett kisebbfajta forradalom a konzervatívok számára, akik ugyan már nem vitatják, hogy Németország a bevándorlás földje - migránsokat nagy tömegben befogadó ország -, és azt sem vitatják, hogy a képzett munkaerő utánpótlása nem oldható meg bevándorlás nélkül.

Eddig azonban húzódoztak attól, hogy külön törvényben szabályozzák a szerteágazó ügyet, amelynek összetettségét jelzi, hogy jelenleg több mint 50 jogcímen lehet németországi tartózkodási engedélyt szerezni. A terület egységes szabályozásának gondolatát a konzervatívok azért utasították el korábban, mert nem akarták azt a látszatot kelteni, hogy ösztönzik a bevándorlást – írta a Der Spiegel.

Minden ötödik polgárnak bevándorló gyökerei vannak

A CDU bizottságának vezetője, Armin Laschet hangsúlyozta, hogy Németország a második legnagyobb bevándorlási célország az Egyesült Államok után. Hozzátette, hogy szigorúan szét kell választani a bevándorlás és a menekültügy területét, és nem lehet arra számítani, hogy egy bevándorlási törvény megoldja a történelmi magasságba emelkedő menekülthullám révén keletkező gondokat.

A szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) legutóbbi adatai szerint a külföldi állampolgárok száma 2013 végén 6,2 millió volt Németországban, a bevándorló családból származó német állampolgárságok száma pedig 10,1 millió, vagyis nagyjából minden ötödik ember bevándorló hátterű a 80,5 milliós országban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Teljes hátraarcot csinál Belgium energiaügyben
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 08:19
Mégsem zárják be az atomerőműveket.
Makro / Külgazdaság Vannak, akik fityiszt mutatnak Trump vámjainak
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 16:20
A Fidelity szerint továbbra is bőséges lehetőség kínálkozik a közép- és kelet-európai részvénypiacokon.
Makro / Külgazdaság Szabadesésben az ország életbiztosítása
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 15:49
Állami milliárdok, ipari zuhanás – nem tér magához az akkugyártás.
Makro / Külgazdaság Öt nap alatt szétkapkodták a kkv-k az állami százmilliárdokat
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 14:41
Egy hét alatt kimerült az EXIM Jövő Exportőrei Forgóeszközhitelének keretösszege.
Makro / Külgazdaság Egyre pesszimistább a hazai gazdasággal kapcsolatban a CIB Bank
Herman Bernadett | 2025. május 15. 14:12
  A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – vélik a CIB Bank elemzői. A korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP.   
Makro / Külgazdaság Ezért sem lenne rossz, ha már lenne eurónk
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 13:55
Az euróövezet ipari termelése éves és havi szinten egyaránt gyorsuló ütemben nőtt márciusban.
Makro / Külgazdaság Ez a harc lehet a végső a vergődő Nissannál?
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 11:22
A Nissan új vezérigazgatója ugyan brutális átalakítási tervvel próbálja megmenteni a súlyos válságban lévő autógyártót, ám szakértők szerint a kísérlet kétesélyes.
Makro / Külgazdaság Felébredtek a britek
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 10:06
A brit gazdaság a vártnál kissé gyorsabban növekedett 2025 első negyedévében azt követően, hogy 2024 második felében nem sok életjelet mutatott. Szakértők szerint nem tart sokáig a lelkesedés.
Makro / Külgazdaság Brüsszel megszorongathatja Trumpot
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 09:09
Amióta Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kirobbantotta vámháborúját, azt találgatják a szakértők, mely ágazatok bukhatják a legnagyobbat rajtuk. Amerikának van egy gyenge pontja.
Makro / Külgazdaság Hiába az eredeti terv: Trump és Putyin egyelőre nem áll kézen fogva a fotósok elé
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 08:31
Vlagyimir Putyin kihagyja az Oroszország és Ukrajna közti tűzszüneti tárgyalásokat, amivel egyben Donald Trump amerikai elnök is elvesztette az esélyt, hogy találkozzon vele. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG